Bez kategorii
Like

10 najważniejszych polskich książek (po 1989 roku)

28/05/2012
608 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Najwięcej było głosów (z wPolityce.pl) upominających się o Waldemara Łysiaka – 18. Wysoką pozycję twórczości Rafała Ziemkiewicza potwierdziło 15 głosów. Dorobek Cenckiewicza wskazało 6 osób. Po 5 głosów otrzymali Paweł Krasnodębski, Andrzej Nowak…

0


 

 

10 najważniejszych polskich książek (po 1989 roku)

 

"Kontynuujemy naszą ankietę skierowaną do Czytelników i znawców literatury o wytypowanie 10 najważniejszych polskich książek po 1989 roku" — pisze "Tygodnik Solidarność".

Prosząć o nadsyłanie na adres redakcji "Tygodnika Solidarność" – drogą pocztową lub e-mailową własnego wyboru.

Być może także i blogerzy oraz czytelnicy Nowego Ekranu będą zainteresowani tą ciekawą inicjatywą…


Dołączają…

Wpolityce.pl, popularny portal braci Karnowskich uznał naszą inicjatywę za bardzo ciekawą propozycję. Redakcja portalu zgłosiła także udział w tej akcji i chęć przedstawienia własnej listy. Jednocześnie, portal zaprosił do udziału w niej swoich czytelników. Odezwało się ponad 60 blogerów.

Najwięcej było głosów upominających się o Waldemara Łysiaka – 18. Wysoką pozycję twórczości Rafała Ziemkiewicza potwierdziło 15 głosów. Dorobek Cenckiewicza wskazało 6 osób. Po 5 głosów otrzymali Paweł Krasnodębski, Andrzej Nowak. Dopominano się także o książki Jana Pawła II, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Ryszarda Legutki, Marka Nowakowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Andrzeja Filipiuka, Dawida Bieńkowskiego, Bohdana Urbankowskiego, Jadwigi Staniszkis, Janusza Korwina-Mikkego, Witolda Kieżuna, Piotra Skórzyńskiego, Mateusza Wyrwicha, ale i Danuty Wałęsy.

Ktoś zaproponował ustanowienie Nagrody Maliny, typując do niej Masłowską, Grossa. Bloger zapewnia: „W każdym razie jest w czym wybierać”. I ma rację, niestety…

Wśród tak licznie zabierających głos blogerów, zaledwie jeden/jedna – podpisujący/a się „Acani” – przedstawił kompletną, skomentowaną listę zawierającą dziesięć pozycji.

– „Intelektualna historia zimnej wojny” Piotra Skórzyńskiego; rzecz nadzwyczaj pouczająca i sugerująca, byśmy się tak bardzo nie cieszyli z końca zimnej wojny, bo nie jest to takie pewne.

– „Patologia transformacji” Witolda Kieżuna, czyli jak Polacy zostali okradzeni przez postkomunę zblatowaną z „konstruktywną opozycją”; i z co większymi cwaniakami ze służb „tajnych, widnych i dwupłciowych” i co z tym fantem należałoby próbować robić.

– „Rzeczpospolita kłamców” Waldemara Łysiaka – świetny pamflet polityczny (podobnie jak jego dwutomowy „Alfabet szulerów”).

– „Polactwo”, „Michnikowszczyzna”, „Czas wrzeszczących staruszków” – Rafał Ziemkiewicz.

– Wszystkie książki, eseje profesorów: R. Legutki, A. Nowaka, Z. Krasnodębskiego, A. Zybertowicza – do wyboru (ja staram się dotrzeć do wszystkich pozycji).

– Znakomite książki M. Nowakowskiego.

– Proza i poezja J.M. Rymkiewicza

Napisz do autora z Tygodnika Solidarność

Cytowane za: Tygodnik Solidarność


Czasopismo NSZZ Solidarność

Adres redakcji: 
ul. Grójecka 186 lok. 613, 02-390 Warszawa,
tel./fax: 22 882 27 96
redakcja@tygodniksolidarnosc.com

 

 

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758