25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Przedwczesna kampania wyborcza za pieniądze podatnika?


Kujawskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców twierdzi, że prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza rozpoczął kampanię wyborczą przed zarejestrowaniem się jako kandydat na prezydenta w wyborach samorządowych. Prezydent robi to za pomocą mediów opłacanych z budżetu miasta. Stowarzyszenie złożyło w tej sprawie wniosek do komisarza wyborczego o załamaniu kodeksu wyborczego:


 

Zwracamy się do Pana Andrzeja Siuchnińskiego, sędziego Sądu Najwyższego, Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy o podjęcie zdecydowanych kroków prawnych przeciwko Prezydentowi Miasta Inowrocławia w związku z prowadzeniem agitacji wyborczej przed zarejestrowaniem własnej osoby jako kandydata na prezydenta w wyborach samorządowych w listopadzie br. Swoim działaniem naruszył on art.105 § oraz art.109 § 1 i 2 Kodeksu Wyborczego (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy)
Agitacja wyborcza prowadzona jest w mediach kontrolowanych przez Prezydenta Miasta Inowrocławia, tj. miesięczniku „Nasze Miasto Inowrocław”, Telewizji Miejskiej oraz portalu internetowym Inianie.pl.
Dowód:
Strony 1 i 2 gazety „Nasze Miasto Inowrocław”

00 do 3obieg
Ponadto została wydana w sierpniu, w dużym nakładzie, ulotka zachęcająca do składania propozycji do budżetu miasta, a sygnowana nazwiskiem i imieniem obecnego prezydenta miasta. Wskazany materiał, podobnie jak artykuł w „Naszym Mieście Inowrocław” reklamuje przyszłego kandydata na prezydenta miasta.

Dowód:
Ulotka zachęcająca do składania wniosków budżetowych z podpisem prezydenta.

03 do 3obieg

Domagamy się wstrzymania wydawania w/w mediów w okresie przedwyborczym!
Media te służą tylko i wyłącznie propagowaniu działań rządzącej miastem koalicji Platformy Obywatelskiej oraz Porozumienia Samorządowego.
Media samorządowe, z uwagi na wysoki stopień upolitycznienia, nie umożliwiają nieskrępowanej wymiany poglądów i opinii oraz nie pozwalają wyrażać krytyki negatywnych zjawisk. Jest to tym bardziej niepokojące, że media te utrzymywane są ze środków publicznych, a zatem powinny odzwierciedlać różne poglądy, a nie tylko punkt widzenia aktualnie rządzącej koalicji PO i Porozumienia Samorządowego.
Działania władz miasta oraz jednostek podległych w zakresie wydawania mediów lokalnych, w naszej opinii, w sposób rażący naruszają art.6 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (D.U. 2013 poz. 594) zwaną dalej „u.s.g.” oraz art. 7 ust. 1 tego przepisu.

Za Zarząd KSPiH
Marek Słabiński

Napisane przez:


Jestem taksówkarzem ( w zawieszeniu :) ). Jestem członkiem Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Jestem dziennikarzem obywatelskim portalu 3obieg.pl. Należę do KUKIZ'15. Jestem asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego.

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

228664