HYDE PARK
Like

Jaki piec gazowy wybrać?

30/07/2014
1072 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Gdyby porównać instalację grzewczą do ludzkiego ciała, piec gazowy byłby jednocześnie sercem i mózgiem. Dlatego tak ważne jest, jaki piec do c.o. (gazowy) wybierzemy. Od naszego wyboru zależeć będzie, między innymi, wygoda korzystania z ciepłej wody, jak i rachunki za zużycie gazu. Warto więc dokładnie przemyśleć to zagadnienie. Piece gazowe występują w wielu odmianach. Kotły jednofunkcyjne są przeznaczone jedynie do zasilania instalacji ogrzewania centralnego, natomiast dwufunkcyjne są w stanie także podgrzewać wodę użytkową (czyli przeznaczoną do mycia). Jednak możemy mieć ciepłą wodę także z kotła jednofunkcyjnego – musimy tylko dokupić podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik). Zresztą, dość często sprzedawane są zestawy, w których poza kotłem jednofunkcyjnym, dostajemy także dopasowany zasobnik. Kotły gazowe dwufunkcyjne najczęściej możemy powiesić na ścianie. Wyposażone w zintegrowany przepływowy […]

0


Gdyby porównać instalację grzewczą do ludzkiego ciała, piec gazowy byłby jednocześnie sercem i mózgiem. Dlatego tak ważne jest, jaki piec do c.o. (gazowy) wybierzemy. Od naszego wyboru zależeć będzie, między innymi, wygoda korzystania z ciepłej wody, jak i rachunki za zużycie gazu. Warto więc dokładnie przemyśleć to zagadnienie.

Piece gazowe występują w wielu odmianach. Kotły jednofunkcyjne są przeznaczone jedynie do zasilania instalacji ogrzewania centralnego, natomiast dwufunkcyjne są w stanie także podgrzewać wodę użytkową (czyli przeznaczoną do mycia). Jednak możemy mieć ciepłą wodę także z kotła jednofunkcyjnego – musimy tylko dokupić podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik). Zresztą, dość często sprzedawane są zestawy, w których poza kotłem jednofunkcyjnym, dostajemy także dopasowany zasobnik. Kotły gazowe dwufunkcyjne najczęściej możemy powiesić na ścianie. Wyposażone w zintegrowany przepływowy podgrzewacz wody, uruchamiają się tylko w sytuacji, gdy korzystamy z ciepłej wody.

Nie potrzebujemy do tego żadnego zbiornika na wodę, takie urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. Tego typu rozwiązanie można zaliczyć do tanich i ekonomicznych, jednakże wydajność podgrzewacza przepływowego przeważnie nie jest zbyt duża (to oczywiście zależy od mocy grzewczej kotła). Jednocześnie, musimy być przygotowani na niestabilną temperaturę wody w kranie, gdyż ulega ona zmianie wraz ze zmianą ciśnienia wody w instalacji. Podgrzewacze przepływowe nie oferują możliwości zastosowania cyrkulacji w instalacji ciepłej wody, co niestety powoduje, że czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu może być dość długi.

Obecnie częściej spotyka się kotły dwufunkcyjne z wbudowanym niedużym zasobnikiem, którego pojemność wynosi od 20 do 120 l. Wspólna obudowa zestawu (kocioł i zasobnik) nie zajmuje wiele miejsca i prezentuje się estetycznie. Modele z mniejszymi zasobnikami wieszamy na ścianie, te z większymi najlepiej wyglądają i działają, gdy są ustawione na podłodze. Zasobnik, gdzie gromadzona jest gorąca woda, powoduje, że temperatura wody, która wypływa z kranu jest stabilna. Ponadto, jej duży zapas pozwala na swobodne korzystanie z niej nawet w kilku miejscach jednocześnie.

Istotną zaletą jest także krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Nie musimy czekać na rozgrzanie wymiennika, a w kotłach z podgrzewaczem przepływowym zajmuje to zwykle kilka sekund. Tych wad nie doświadczysz w kotłach jednofunkcyjnych z zasobnikiem o odpowiednio dużej pojemności. Najmniejsze z nich mają 60 l, najpopularniejsze 100-200 l, zaś największe, stosowanie w domkach jednorodzinnych – 500 l. Kotły jednofunkcyjne, tak samo, jak dwufunkcyjne tworzone są w wersji wiszącej, dostępne są jednakowoż tradycyjne, duże, mocne i trwałe konstrukcje z żeliwnym wymiennikiem ciepła, który należy ustawić na podłodze.

0

Majkel007

37 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758