24042018Nowości:
   |    Rejestracja

„Antysemita” Paweł Kukiz, czyli kolejny blamaż PO


9 lutego 2016 roku Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej miała rozpatrzyć sprawę posła Pawła Kukiza, który zdaniem PO użył publicznie antysemickiej retoryki.


Przypomnijmy:
Lider ruchu KUKIZ’15 dnia 20 grudnia 2015 na antenie radia ZET powiedział:

/

– George Soros, amerykański bankier żydowskiego pochodzenia, ścigany w wielu krajach listami gończymi za malwersacje i oszustwa finansowe, intensyfikuje swoje antydemokratyczne działania w Polsce. Mocno wspiera program Obywatele dla Demokracji, który ma budżet 150 milionów złotych i jest finansowany z mechanizmu finansowego europejskiego obszaru gospodarczego. Pieniędzmi dysponuje Fundacja Batorego.

/

To, a także wcześniejsza dedykacja starej piosenki Pawła Kukiza stały się przedmiotem skargi, złożonej przez klub poselski PO do Komisji Etyki.

Już 22 grudnia oświadczenie wydał Zarząd Gmin Żydowskich:

,

Lesław_Piszewski_fot_Andrzej_Chomczyk-strWyrażamy głębokie oburzenie z powodu wypowiedzi Pawła Kukiza dotyczącej finansowania Komitetu Obrony Demokracji przez „żydowskiego bankiera”. Po raz pierwszy po demokratycznych wyborach ’89 roku polityk zasiadający w parlamencie, były kandydat na prezydenta, w tak jednoznaczny sposób używa antysemickiej retoryki. (…)
Ostatnia wypowiedź Pawła Kukiza wstrząsnęła środowiskiem polskich Żydów. Po drugiej wojnie światowej i wydarzeniach z marca ’68 roku nasza społeczność w Polsce jest bardzo mała, ale z całą stanowczością będziemy protestować przeciwko takim jawnie antysemickim wypowiedziom. Są one nie tylko niezgodne z polskim prawem, ale i poczuciem przyzwoitości.

http://www.jewish.org.pl/index.php/en/wiadomopci-mainmenu-57/7417-oficjalne-stanowisko-zarzdu-zwizku-gmin-wyznaniowych-ydowskich-rp-w-sprawie-wypowiedzi-pawa-kukiza.html

.

Przyznam, że ni bardzo rozumiem, o co kaman.
Przecież w tymże 2015 roku, podczas kampanii wyborczej, zarządzany przez Tomasza Lisa „Newsweek” podał do publicznej wiadomości, że teść ówczesnego kandydata na urząd prezydenta, dr Andrzeja Dudy, jest Żydem.
Wtedy na nieśmiało podnoszony zarzut antysemityzmu Lisa odpowiedziała m.in. Dominika Wielowieyska na łamach „gazety wyborczej”:

.

julian-kornhauser-fot-danuta-wegiel-fotonovaJulian Kornhauser nigdy swoich żydowskich korzeni nie ukrywał. Widać to w jego twórczości. – Formułowanie zarzutów wobec autorów tekstu tylko dlatego, że użyli sformułowania „Żyd”, wydaje mi się absurdalne i kuriozalne – napisał w swoim oświadczeniu dr Jakub Kornhauser, poeta, tłumacz, syn prof. Juliana Kornhausera i szwagier Andrzeja Dudy. Nie dostrzegł antysemickiego kontekstu tej wypowiedzi. „Odniosłem wrażenie, że istnieje w Polsce jakiś rodzaj przewrotnego, zakamuflowanego antysemityzmu, zgodnie z którym nie wolno używać publicznie słowa „Żyd”, bo się może komuś źle kojarzyć. Takie stawianie sprawy jest cyniczne” – napisał.

Dla wielu ludzi w Polsce korzenie żydowskie są powodem słusznej dumy, a nie traumy.

http://wyborcza.pl/1,75968,17581245,Skad_w_PiS_nerwowosc_na_wiesc_o_tesciu_Dudy__Dla_jego.html#ixzz3zIbORtch

I masz babo placek.
Nazwanie Sorosa „żydowskim bankierem” to przejaw antysemityzmu, na dodatek stanowi to wstrząs dla środowiska żydowskiego w Polsce, chociaż w wikipedii stoi jak byk:

soros_1248406c_0George Soros (węg. György Soros [ˈɟørɟ ˈʃoroʃ], właśc. György Schwartz [ʃvaʁʦ]) ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie) – finansista amerykański pochodzenia węgiersko-żydowskiego, jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, ale także filantrop, fundator Instytutu Społeczeństwa Otwartego i licznych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego, uczeń Karla Poppera.
https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Soros

.

Natomiast pisanie o teściu kandydata na prezydenta jako o Żydzie nie jest antysemityzmem, co więcej, wg Dominiki Wielowieyskiej stanowi to raczej powód słusznej dumy.

Całe szczęście, że ongiś zdając egzamin z „filozofii marksistowskiej” musiałem zrozumieć, na czym polega dialektyczna sprzeczność.
Najkrócej i najdosadniej ujął to nasz żyjący noblista:

Jestem ZA, a nawet PRZECIW.

Tak więc w ujęciu marksistowskim dialektycznie poprawne jest twierdzenie, że nazywanie kogoś Żydem stanowi i nie stanowi zarazem przejaw antysemityzmu. 😉

.
Czy ktoś w PO zrozumiał wreszcie, że nazywanie Kukiza antysemitą jedynie dlatego, że posłużył się powszechną wiedzą, naraża całe ugrupowanie jedynie na śmieszność?

;
Faktem bowiem niezbitym jest wycofanie wniosku o ukaranie Pawła Kukiza.

/
Swoją drogą, który to już raz PO zapowiada, że coś zrobi, a potem czmycha w ostatniej chwili, najwyraźniej bojąc się oficjalnej klęski?

.

https://

/

11.02 2016

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 11 dla artykułu "„Antysemita” Paweł Kukiz, czyli kolejny blamaż PO"

 1. gola.dupa.tuska napisał(a):

  antysemityzm = patriotyzm…. i tyle

 2. gola.dupa.tuska napisał(a):

  zapomniałem dopisać: w dupie mam żydowskie oburzenie.

 3. zjanusz zjanusz napisał(a):

  Nie jest to ładnie wyciągać komuś jego pochodzenie, ale z drugiej strony w merdiach panuje całkowita asymetria w tym względzie. W dodatku nie istnieją przypadki, (a przynajmniej ze środków musowego przykazu tego się nie dowiedziałem), żeby dzieci i wnuki odżegnywały się od przeszłości swoich komuszych rodziców, czy wręcz przepraszały za krzywdy przez nich wyrządzone Polakom i Polsce. Wręcz przeciwnie. Często tą „przeszłość” gloryfikują i „wskakują w buty swoich rodziców” kontynuując rolę nadzorców, nad „mniej wartościowym narodem” (jak mawia S. Michalkiewicz), tym razem z ramienia Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Bóg wie kogo jeszcze. Oglądałem kiedyś w TV film o losach i działalności dzieci i wnuków zbrodniarzy hitlerowskich, którzy w przeważającej większości poświęcili swoje życie pokucie za winy ich ojców i dziadków, wyznawców doktryny nazistowskiej. W jakże wielkiej sprzeczności stoi to w porównaniu do postępowania dzieci i wnuków komunistów, które nie dość, że nie potępiają doktryny komunistycznej, to bywa, że uznają ją za coś co było dobre dla Polski.
  Żurek Janusz

 4. Terebesz napisał(a):

  Wzywam polski Rząd oraz wszystkich uczciwych rodaków w Kraju i na uchodźstwie do pałania świętym oburzeniem ilekroć ktokolwiek nazwie kogokolwiek Polakiem. W wypadku nazwania kogoś wielkim Polakiem proponuję stosować wielkie święte oburzenie.

 5. Zygi napisał(a):

  Znaczy niech nam Żydzi powiedzą jak mamy ich nazywać. Bo jakoś trzeba?

  • krajanka napisał(a):

   „Starszymi bracmi w wierze”,jak nazywal ich JP2,i za to obwolali go ‚Wielkim”.

   • Zygi napisał(a):

    – George Soros, amerykański bankier pochodzący od starszych braci w wierze i od bratanków do szklanki, ścigany w wielu krajach listami gończymi…
    Może to i nawet do siebie pasuje…
    Ale z drugiej strony, czy znów Węgrzy by Kukiza za to nie ścigali?

    Czy ja mogę publicznie mówić Węgier? Może w ramach niedystkryminowania wolno jedynie „Bratanek do Szklanki”?
    Chyba przerzucę się na angielski. Tam Gypsy jest wciąż Gypsy, Jewish jest wciąż Jewish, a Hungarian jest Hungarian. Jedynie murzyni są już black ale to akurat łatwo zapamiętać.

    • Alia napisał(a):

     Kochani było to 2 lata temu. Jest wieczór i przychodzi do mnie policja, jeden policjant. Wystraszyłam sie, ale policjant mi wyjasnił szybko po co do mnie przyszedł: obraziła pani pana ministra Sikorskiego… Ja na to, niemożliwe. Cytuje mi wpis na stronie forum „Wprost’: „Ta Żydówka” tak napisałam o żonie Sikorskiego Aplebaum. I gdzie tu jest obraza pytam pana policjanta. On na to – też nie widzę żadnej tu obrazy, ani zony ani Sikorskiego. Jakiś urzędnik Sikorskiego też Żyd, o czym się dowiedziałam polecił aby mnie ukarać. … Doszlismy do jednego wniosku z p.policjantem, że Sikorski i jego kumpel od poleceń powinni zapoznać się ze słownikiem języka polskiego, bo nazwanie kogoś zgodnie z jego pochodzeniem nie jest obelgą…. chyba. I co Wy na to? Co ten Sikorski i ten jego doradca Żyd mieli na myśli? I na tym ta sprawa się skonczyła. NIgdzie mnie nie wzywano.

 6. Piotr-Pierre napisał(a):

  Sluchajcie, to jest neverending. Widać nie wszyscy z Was mieli wątpliwą przyjemność dyskutowania ze „starszymi w wierze”. Ja mialem. Dyskusja w internecie porzerodzila się w nuemal regularne polowanie na mnie. Dzwonil ktos zv nich nawet do polskiej… Prokuratury.
  To o „nich” sa tak często cytowane w Sieci slowa „nie wdawajcie się z nimi w żadne dyskusje. Natychmiast bowiem sprowadzą was do swego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem”..
  P.

 7. Piotr-Pierre napisał(a):

  P.S. Czywiście, nie wszyscy tacy są. W Izraelu żyją także normalni ludzie.

 8. Piotr-Pierre napisał(a):

  Moze jeszcze uzupelnię o swe francuskie już doświadczenia (teraz wszyscy „starsi” chca stąd wyjezdzać, do Uzraela, do USA, bo podobno Francja to „juz niebezpieczny kraj” (?)).
  Mozna do „starszego” powiedzieć np. „- Jesteś wstrętny Ż.d.” Pokiwa smutno glową, i pójdzie sobie, udajac zmartwienie (wspołcześnie – trzaśnie dzwiczkami auta i odjedzie)
  Ale jeśli mu powiesz „- Uważam, że jesteś wstrętnym Ż.dem” rozpętasz piekło dyskusji („a jak?”, „a za co?”, „a dlaczego?”). Taki to naród już…
  Ze swej mlodosci pamiętam taki wierszyk o armii, cytuję kawalek, gdzie ” żaba” = „ku.wa”:

  Jakem zaba szedl na wojnę
  to uciekał, zaba, wróg,
  teraz zaba, mam medale,
  ale nie mam, żaba, nóg.
  Napisal tak po raz piewszy chyba wlaśnie „starszy w wierze”. Polak wali WPROST 🙂
  P.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

277180