20052018Nowości:
   |    Rejestracja

96. rocznica Powstania Wielkopolskiego


27. grudnia w Poznaniu miały miejsce obchody związane z 96. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Był to jeden z nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii Polski. Umożliwił włączenie Wielkopolski do odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczypospolitej.


powstanieUroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych oraz żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i mieszkańcy Poznania. Po wygłoszeniu przemówień oraz złożeniu kwiatów odbył się pochód do kościoła Farnego. Na trasie przemarszu zorganizowane zostały trzy przystanki: przed tablicą pamiątkową dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą pamiątkową Ignacego Jana Paderewskiego oraz przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. We wszystkich tych miejscach złożone zostały kwiaty. O godz. 12.45 rozpoczęła się w kościele Farnym Msza św. w intencji Powstańców. O godz. 14.30 na Placu Wolności rozstawiony został obóz powstańczy, w którym serwowano gorącą grochówkę oraz zaprezentowano defiladę ułanów.

 

Poznańskie obchody zgromadziły kilkaset osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnych środowisk patriotycznych. Brali w nich udział również działacze Ligi Obrony Suwerenności, którym przewodził kol. Robert Kownacki.

Napisane przez:


Polska partia polityczna o profilu patriotycznym, istniejąca od 2002 roku.

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

242201