Artykuły redakcyjne
Like

Znaczenie Powstania Warszawskiego

02/08/2017
2738 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Znaczenie Powstania Warszawskiego

Ciągłe pytanie o sens Powstania Warszawskiego wynika z memów PRL – u i nieznajomości historii.

0


Wyjaśnię więc węzłowato jak komuś w odpowiedzi: gdyby nie było Powstania Warszawskiego to Ruscy by nie stanęli na Wiśle tylko poszli do przodu, gładko, bo Niemcy nie mieli by tych dodatkowych 5 miesięcy na umocnienie się. Nie tylko więc by „wyzwolili” Berlin od nazistów jakichś, ale może nawet dotarli do granic Francji przed Amerykanami i Brytyjczykami. Blok sowiecki więc by był na więcej niż pół Europy, w tym porty na oceanie Atlantyckim, Zagłębie Ruhry itd. W takiej sytuacji komunizm by tak łatwo nie zbankrutował i jeszcze by trwał. Mało tego, zachód by nie miał szans obronić się inaczej przed czołgami sowieckimi, jak bronią atomową. Moim zdaniem Powstanie Warszawskie nie zatrzymało wprawdzie bolszewii jak Bitwa Warszawska 1920 r., ale ją znacznie opóźniło i uratowało Europę.

Poza tym Powstanie Warszawskie tak czy siak by wybuchło bo była ogłoszona przez Niemców mobilizacja młodych mężczyzn w Warszawie do budowy umocnień. Nie poszliby dobrowolnie bojąc się słusznie wywózki do obozów koncentracyjnych. Jeśli by AK nie ogłosiło Powstania, zrobiłoby to AL pod nawoływania Radia Moskwa, a wtedy by Ruscy weszli i ogłosili, że to komuniści wyzwolili Warszawę, a „faszyści z AK współpracowali z Niemcami stojąc z bronią u nogi”.

Pamiętajcie też, że mieli pomóc Powstaniu komandosi Sosabowskiego (4,5 tys. było, do tego szkolone) oraz lotnictwo RAF . Jako, że Ruscy nie zgodzili się na udostępnienie lotnisk, do pomocy tej nie doszło, a skoczkowie polscy zostali decyzją Anglików przetraceni 1,5 miesiąca później w nieudanej operacji Market Garden.

Gorące głowy w Warszawie, zamiana miasta w twierdzę ale jeszcze bez posiłków, zbliżający się front wschodni i działania propagandy sowieckiej oraz zapewnienia aliantów powodowały że Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć. Do tego niemożność przewidzenia decyzji Stalina, kolejnego kunktatorstwa i zdrady Angoli – stawia krytyków w pozycji wygodnych ocen decyzji „Bora” i „Montera” z pozycji później poznanych zdarzeń. Ale jeśli nawet tak patrzeć, to do cholery tak jak obrona Lwowa w 1920 r. spowodowała decyzję Stalina o opóźnieniu pochodu Konnej Armii Budionnego, co uratowało Europę, tak Powstanie Warszawskie spowodowało wydanie decyzji przez tego samego Stalina o wstrzymaniu ofensywy – co uratowało pół Europy przed komunizmem i dało szansę by zbankrutował, zamiast podbijać dalej Europę wszelkimi środkami.

Ale to trzeba umieć zobaczyć. A na koniec: wykazana zapiekłość Polaków w walce miejskiej z pewnością uchroniła nas przed eksterminacją jak Żydów czy 17 republiką.

0

Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758