Bez kategorii
Like

Złoto wypiera waluty z narodowych skarbców

17/06/2012
423 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Banki centralne zwiększają udział złota w rezerwach narodowych. Jest to reakcja na psucie pieniędzy ich pompowaniem do systemu w celu zapewnienia płynności bankom – pisze Jan Cipur w Obserwatorze Finansowym.

0


Sektor publiczny reprezentowany przez banki centralne zachowywał się racjonalnie, gromadząc złoto w skarbcach. Nie wiadomo jeszcze, czy dane z I kwartału br. wskazują na odwrócenie trendu, ale faktem jest, że w porównaniu z IV kwartałem 2011 r. zakupy złota przez banki centralne spadły aż o 41 proc.

Może to mieć, choć nie musi, cenny walor informacyjny. Zwiększenie zakupów netto złotych sztab i monet wiązane jest bowiem z obawami inflacyjnymi. Z drugiej jednak strony banki centralne, w I kwartale 2012 r., złota też nie sprzedawały.

Duży wpływ na łączny popyt państwowy na złoto miał w 2011 roku wielki, jednorazowy zakup banku centralnego Meksyku, który w I kwartale 2011 r. nabył aż 93 tony złota. Władze banku podkreśliły, że jest to wyraz zaprowadzenia „rozsądnej polityki różnicowania struktury rezerw”.

Odruch dywersyfikacji rezerw, poprzez zwiększanie udziału w nich złota, jest zdrową reakcją na psucie pieniądza przez działania w rodzaju „ilościowego luzowania”, czy „bezpłatnych” pożyczek dla europejskich banków. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w analizie pt. „Gold as a strategic asset for European investors” sporządzonej przez firmę New Frontier Advisors z Bostonu i sygnowanej przez World Gold Council.

Kryzys światowy to bowiem pojęcie mylące. Trudności były lub nadal są udziałem przede wszystkim rozwiniętych państw zachodnich. Jednak wiele krajów spoza Europy i Ameryki rozwijało się w tym kryzysie bardzo szybko, gromadząc w efekcie duże rezerwy walutowe, niemal wyłącznie w takich psutych pieniądzach. Od pewnego czasu papier zamieniają na złoto.

Więcej:

Złoto wypiera waluty z narodowych skarbców

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758