Bez kategorii
Like

Zaduszna awantura o pomnik Lecha Kaczyńskiego.

02/11/2011
379 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Dziś 2 listopada. W Polsce obchodzony jako Dzień Zaduszny. Dla członków wspólnoty Kościoła to czas modlitwy w intencji wszystkich zmarłych.Tego dnia wielu z nas choć chwilę poświęca na refleksje, związane z kwestiami przemijania.

0


Znalazła się wśród społeczności powiatu wołomińskiego, grupa udzi, która postanowiła wbrew przemijaniu uczcić śp. Prezydenta RP. Popiersie Lecha Kaczyńskiego, odlane ze spiżu, stanąć miało w Wołominie.

Za prasą i mediami pierwszego obiegi, historia tej inicjatywy wygląda następująco:

 Samorządowcy wołomińscy, pod przewodnictwem burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara, starosty powiatu Piotra Uścińskiego oraz posła i lidera lokalnego PiS Jacka Sasina zamierzają odsłonić pomnik 11 listopada.  Termin jest godny. Święto państwowe, połączone z dziesiątą rocznicą pobytu p. Prezydenta RP w Wołominie. ermin jest mocno forsowany przez lokalne struktury PiSu, wspierane przez część społeczności powiatu wołomińskiego, pomimo że formalnej zgody jeszcze nie ma, w podwarszawskim Wołominie, 11 listopada przed ratuszem ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego.  Chociaż w lokalizację pomnika zaangażowali się lokalni notable (burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, starosta powiatu Piotr Uściński oraz poseł PiS Jacek Sasin), sprawa utrzymywana była w tajemnicy przed radnymi i mieszkańcami.   Z chwilą rozpoczęcia prac ziemnych na skwerze sprawa wyszła na jaw. Stała się przedmiotem protestów. Na Facebooku powstała strona /http://www.facebook.com/search.php?q=Nie%20chc%C4%99%20pomnika%20Kaczy%C5%84skiego%20w%20Wo%C5%82ominie&init=quick&tas=0.0901072861460751&search_first_focus=1320246434936, /.  W portalu /http://www.petycjeonline.com/nie_dla_pomnika_lecha_kaczyskiego_w_ /petycja do burmistrza od mieszkańców sprzeciwiających się budowie pomnika.

 

                                                                                                                                                                      

Redakcja skontaktowała się z Ryszardem Walczakiem, Radnym Powiatu Wołomin, Prezesem Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki,  inicjatorem upamiętnienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w popiersiu usadowionym na cokole z czarnego granitu.Pan Ryszard Walczak, od ponad roku zabiega o posadowienie popiersia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w różnych miejscach w Warszawie i jej okolicach. Jak dotąd spotyka się z niezrozumiałym oporem. Walczak  uczestniczy  w zarządzie ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Narodowej Tragedii pod Smoleńskiem” któremu przewodniczą Pan profesor Włodzimierz Bernacki i Pani Zuzanna Kurtyka a skarbnikiem jest Andrzej Melak.  W ramach tego Stowarzyszenia  powołał: Grono Organizatorów Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Wołominie”, do którego udziału zaprosił Andrzeja Melaka, Piotra Uścińskiego, Konrada Rytla, Ryszarda Madziara, Jacka Sasina, Andrzeja Zycha, a ostatnio Posła RP, Mariusza Błaszczaka. Patronat nad tą inicjatywą objął śp. ksiądz prałat pułk. Jan Sikora, autorytet ziemi Wołomińskiej. 

Osobiście w dniu 11 sierpnia br. w obecności Andrzeja Zycha zaproponowałem Księdzu Prałatowi patronowanie tej inicjatywie, co przyjął ze wzruszeniem” – twierdzi Walczak. 

„Tego samego dnia jako przewodniczący w/w Grona złożyłem do burmistrza Miasta Wołomin Ryszarda Madziara formalne pismo zgłaszające powstałą inicjatywę i prośbę o wskazanie i udostępnienie lokalizacji pod Pomnik Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.”

W tej samej sprawie 25 sierpnia Ryszard Walczak, złożył ponaglenie do Burmistrza Madziarza ,w skazując na lokalizację  przed Urzędem Miasta w stronę Sądu Rejonowego w Wołominie, który osobiście otwierał ówczesny Minister Sprawiedliwości Lech Kaczyński w październiku 2000 r. Do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Inicjator uczczenia śp. Lecha Kaczyńskiego, jest za przyjęciem omawianego publicznie miejsca pod pomnik Pana Prezydenta, lecz sprzeciwia się zbytecznemu  pośpiechowi nie zgodzi się na bylejakość, chce sformalizowanej formy lokalizacyjnej w zgodzie z przepisami prawa i godnej  oprawy odsłonięcia pomnika poległego Prezydenta RP.  Przewodniczący Ryszard Walczak twierdzi, że w swojej prawie 30 letniej działalności społeczno patriotycznej podejmował szereg inicjatyw i przewodniczył budowie wielu pomników, obelisków i tablic. /w tym pomnika: Romana Dmowskiego w Warszawie, Ks. Jerzego Popiełuszki, Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II w Ząbkach/ i osobiście ufundował pomnik Ks. Mjr. Ignacego Skorupki na cmentarzu poległych bohaterów w Radzyminie. W 2006 r. odsłaniał go wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, ale zawsze unikał zbytecznego pośpiechu i zamieszania które mogło by uwłaczać godności osobistością upamiętniany.

„Dla uszanowania godności Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego będę osobiście przekonywał Radnych Miasta Wołomin do poparcia wskazanej formalnie przez Burmistrza lokalizacji pod Pomnik Pana Prezydenta, jeśli to stanie się nie możliwe wybuduję w innym składzie komitetu w innych miejscach” twierdzi Walczak.

Kupcy Wołomina twierdzą wręcz że to zamieszanie z pomnikiem Lecha Kaczyńskiego zostało wywołane celowo, aby przykryć skutki, tydzień wcześniej przegłosowanego –„Studium planu zagospodarowania przestrzennego”, zatwierdzające przekształcenie 20 hektarowej działki po Stolarce Wołomińskiej ze strefy przemysłowej w tak zwana handlową, przyzwalającą na budowę ogromnego centrum hipermarketów w Wołominie.            

Tym planom mocno sprzeciwiali się Kupcy Wołomina i środowiska patriotyczne, twierdząc „że PIS Wołomiński ze swoim pełnomocnikiem Jackiem Sasinem i Burmistrzem Ryszardem Madziarem Ich zdradził.”   

Wizyta w Wołominie, dotarcie do samorządowców, kupców wołominskich, oraz przeprowadzenie wideorozmowy z Ryszardem Walczakiem, pozwoli na pełne zobrazowanie "awantury o pomnik".

Spytamy czy znajdujące sie na jego posesji elementy pomnika, zostana zmontowane w miejscu wskazanym przez Urząd Miasta, czy zmontowane zostaną gdzie indziej, poza miastem Wołomin, a może i poza Mazowszem.


po raz pierwszy, publicznie zaprezentowane, spiżowe popiersie Lecha Kaczynskiego.

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,wolomin-bedzie-mial-pomnik-lecha-kaczynskiego,309536.html – "już dziś wiadomo iż planowane przez samorządowców wołominskich odsłonięcie pomnika, nie odbędzie sie 11 listopada 2011 r." – oswiadcza Ryszard Walczak.

0

Andrzej Slonawski

Moje działania dziennikarskie poświęcone są ludzkim sprawom w myśl zasady - "razem z Wami, wspólnie dla Was", oparte na dewizie - "jeśli uważasz, że zrobiłeś już wszystko, znaczy to - że masz wiele spraw do załatwienia". Mam tez wspaniałą Rodzinę, oraz sprawdzonych przyjaciół

190 publikacje
123 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758