Bez kategorii
Like

Wyrwane z kontekstu: Klaps od Maryi

30/12/2012
984 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Synu, czemuś nam to uczynił? (Łk 2,48)

0


 
 
 
 
 
 
W uroczystość Świętej Rodziny patrzymy na Maryję i Józefa, zrozpaczonych zaginięciem Syna. Świadczy o tym tak bardzo ludzki wyrzut matczyny: Synu czemuś nam to uczynił?
Jakże to tak? Święta Rodzina i wyrzut matczyny? Wyrzut skierowany pod adresem Mesjasza? Czy to nie jest bulwersujące?
Max Ernst - Maryja chłoszcząca Jezusa
Maria była matką. Dysponowała więc matczyną władzą, nawet nad Jezusem (na znanym obrazie Maxa Ernsta Madonna… chłoszcze Jezusa – i nie jest to bynajmniej wybryk postmodernistycznej ekscentryczności – Maria dyscyplinująca Jezusa pojawiła się znacznie wcześniej na fresku w klasztorze Bahar Dar w Etiopii).
 
Rodzina to nie bezładny zlepek ludzi, lecz – mówiąc językiem cokolwiek niezgrabnym, acz jednoznacznym – mała organizacja, którą spaja określony, wewnętrzny porządek. Pewne zasady. Pewne prawo.
 
W rodzinie nie ma miejsca na chaos. Jeśli ma być harmonia, każdy musi znać swe miejsce.
 
Są rządzący i rządzeni. Dziecko nie może podważać decyzji rodzica. Rodzic nie może spalać swego autorytetu przez niesprawiedliMaria dyscyplinująca Jezusa. Fresk w klasztorze Bahar Dar (jezioro Tana, Etiopia)we, najczęściej dyktowane emocją ferowanie wyroków.
 
Jedno jest tylko prawo nad prawem rodziców. Prawo Boskie. Jezus tak reaguje na wyrzut Maryi: Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? (Łk 2, 49)
 
I to jest ten „szczególik”, który różni Świętą Rodzinę od „zwyczajnej”. 
0

tsole

Niespelniony, choc wyksztalcony astronom. Zainteresowania: nauki scisle (fizyka, astronomia) filozofia, religia, muzyka, literatura, fotografia, grafika komputerowa, polityka i zycie spoleczne, sport.

224 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758