Bez kategorii
Like

Wspomnienie o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku

31/12/2012
396 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – „Kapłan Niezłomny”, autor-bohater serii książek pod redakcją dr Lucyny Żbikowskiej, wydawanych w latach 1996 – 2000 przez Wydawnictwo Michalineum.

0


 

Kazania pod specjalnym nadzorem  (1996)
W służbie Kościoła i narodu  (1997)
Od Zbaraża do Przemyśla  (1998)         
Z przemyskiej „twierdzy”  (1999)
Z Arcybiskupem w nowe tysiąclecie  (2000)
 
Osobiście miałam okazję kilkakrotnie uczestniczyć w spotkaniach, dniach skupienia, rekolekcjach czy promocjach książek  z udziałem Arcybiskupa Tokarczuka.
Jedno ze spotkań znalazło nawet swoją notkę prasową, którą po prawie 10 latach odkopałam w archiwum gazety codziennej „Nowiny”.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20031009/LUDZIEIOPINIE/310080037
Proszę zwrócić uwagę na słowa Arcybiskupa wypowiadane zwłaszcza pod adresem integracji europejskiej. Po niespełna 10 latach zaczynają stawać się coraz bardziej realne.
 

 

Nie jestem prorokiem
9 października 2003                                         Autor: DOMINIKA SIBIGA
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, duchowy ojciec Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", spotkał się niedawno z członkami i sympatykami stowarzyszenia w refektarzu klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie.
 
O Papieżu i Prymasie Tysiąclecia
Dyskusja dotykała głównie tematów politycznych, społecznych i narodowych, choć arcybiskup już na wstępie zaznaczył, że nie jest ani politykiem, ani prorokiem.
W homilii przedstawił sylwetki dwóch wielkich Polaków, którzy w trudnych czasach komunistycznych walczyli o wiarę chrześcijańską, godność człowieka oraz przynależność narodową i religijną. Mowa oczywiście o Ojcu Świętym i Prymasie Wyszyńskim.
Stefan Kardynał Wyszyński opracował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Millennium Chrześcijaństwa. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby; prawdziwe rekolekcje narodowe, które stały się doświadczeniem dawno zapomnianej wolności i solidarności. Prymas podjął to wielkie i trudne dzieło, nie cofając się nawet przed więzieniem i cierpieniem. Pełen nadziei zawierzył się bez reszty Matce Kościoła, co między innymi doprowadziło Naród Polski do zwycięstwa.
Papież Jan Paweł II, szczególnie teraz, przy słabym stanie zdrowia, swoją heroiczną postawą daje świadectwo wiary i pokazuje oblicze prawdziwego chrześcijanina, zwierzchnika Kościoła służącemu ludzkości.
Polska nie zginie
Dopóki Polacy będą godnie reprezentować swoją Ojczyznę i zachowywać narodowe wartości, dopóty Polska nie zginie – mówił arcybiskup. Przypomniał sytuację Słowaków, którzy przed laty byli pod wpływem najpierw Austro-Węgier, później Czechów, i dopiero niedawno odzyskali niepodległość. Mimo to nie zatracili swojej tożsamości narodowej i zachowali odrębną tradycję i kulturę.
Unia Europejska to utopia
Nie zabrakło również pytań związanych z procesem integracji europejskiej. Arcybiskup stwierdził, że sama koncepcja Unii jako organizacji zrzeszającej państwa to utopia. Program i założenia są niemożliwe do zrealizowania ze względu na egoizm narodów i zbytnie zabieganie o własne interesy najbogatszych państw członkowskich.
 
 
0

Dominika Sibiga

31 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758