Artykuły redakcyjne
Like

Wirtualna cegła

12/04/2018
1357 Wyświetlenia
9 Komentarze
1 minut czytania
Wirtualna cegła

Dawno temu założyłem sobie konto pocztowe na jednym z portali. Wiadomo – określenie „darmowe” to pic na wodę – wciąż przychodziły jakieś oferty czy reklamy.

0


Ale było to do zniesienia. Aż do niedawna.

Przez jakiś czas przy zalogowaniu do poczty witał mnie komunikat typu „Uaktualnij swoje dane aby Twoje konto działało poprawnie”, czy jakoś tak. Ponieważ uważałem, że to, czy konto działa poprawnie zależy od zatrudnionych przez portal informatyków a nie aktualności moich danych, więc komunikat zamykałem i robiłem swoje.

Pewnego dnia jednak komunikat zmienił się w ultimatum – albo uaktualnię dane, albo nic nie zrobię, nawet się nie wyloguję. Cóż, uaktualniłem.

Wieczorem sprawdzam pocztę, a tam w skrzynce kilkanaście wiadomości z ofertami pożyczek, reklam sklepów itd. I od tamtego czasu tak jest właściwie codziennie. Właściwie, bo co jakiś czas wita mnie tylko jedna wiadomość. „Reklamy zalewają twoją skrzynkę? Opłać pocztę premium i ciesz się skrzynką wolną od reklam”.

Cóż, finezyjne to – najpierw portal zapycha skrzynkę reklamami, a później sugeruje, że za dodatkową opłatą przestanie. Takie wirtualne „Kup pan cegłę”.

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

 1. Avatar Jerzy

  Ha ha ha! Czy naprawdę Pan myślał że dostanie usługę za darmo?
  Większym problemem jest – jak się zabezpieczyć by nie stracić poczty kiedy zbankrutują, lub wymuszą na nas informację których odmówimy dostarczyć.
  Dlatego ja za swój adres emailowy płacę i korzystam z instytucji która jest na tyle wielka że raczej nie zbankrutuje.

  PS. Dziwię się że podał Pan swoje wszystkie dane. Rozsądni ludzie nie posiadają nawet kont na Facebooku i portalach społecznościowych. Ja zostałem wyrzucony z Naszej Klasy gdy odmówiłem zgody na nowe, zmienione warunki w których dali sobie prawo do robienia wszystkiego co chcą z moimi danymi. Nie dałem im tego prawa, niech szukają frajerów gdzie indziej.

  0
 2. Avatar Wieża Ciśnień

  Stare przysłowie pszczół mówi, że darmo to nawet bić nie chcą.

  0
 3. Avatar ghdhfv

  Mnie się wydaje, że świat od zawsze zbudowany jest na kłamstwie. Dlatego czytając internet jedyne czego jestem pewien w/z ich treści, że nabawię się pogłębienia dysgrafii. A reklamy? – niekoniecznie było to spowodowane podaniem danych, wystarczyło że “wyrzucono” Pana z filtrów – za długie “cwaniaczenie” – niepodawanie danych 😉 – teoria spiskowa?. Ja mam napisany programik, który co 10 minut zagląda na skrzynkę i kasuje mejle wg. moich filtrów/masek , od lipca ’17 licznik pokazuje 9300 skasowanych, a konto nie jest darmowe(!). Z czasem adres wydostaje się na cały świat, ktoś ze znajomych ma Pana wpisanego, łapie wirusa, wirus wyciąga wszystkie adresy z książki adresowej, itd. Teraz wystarczy, że nie ma nad skrzynką jakichś mechanizmów/administratorów filtrujących i reklamy idą w setki dziennie. Ja prawie codziennie dopisuję nowe maski a spamerzy ciągle zmieniają IP i adresy. Mejla wymyślono w 1971 i jest w obecnych czasach, wg.mnie, przyczyną niemal wszystkiego – jedna wielka światowa dziura w komputerach i prywatności. Naciskają na https:, ale w e-mail cisza.

  0
  • Avatar Jerzy

   Podoba mi się pańskie podejście. Gdybym ja sam był bardziej gramotny w komputerach to uchronił bym się przed wieloma problemami których doświadczyłem. Jedyne co mi pozostaje to zdrowy rozsądek i nie wierzenie w darmowe lunche.
   Ostatnio musiałem aż do Appla dzwonić i wykłócać się o to by najnowszy system operacyjny zakończył instalację na iPhonie bez pobierania mojego odcisku palca i bez żadnego hasła. Byłem dosłownie gotów wyrzucić go do śmieci i przejść na Androida.

   Wiem że można tę funkcję wyłączyć już PO pobraniu mojego odcisku, ale trzeba być bardzo naiwnym by dać im go chociaż “na chwilę”. Albo wierzyć że pozostaje jedynie w pamięci naszego telefonu. Pozostaje… do następnej aktualizacji ha ha ha!
   Wyciek z bazy z odciskami palców jest o niebo niebezpieczniejszy dla nas niż wszystko co robiono do tej pory.

   Jedynie mała korekta odnośnie pańskiego komentarza: maila nie wymyślono w 1971 roku tylko wiele, wiele set lat wcześniej. No i za nic nie da się go wysłać klikając klawisze.
   W 1971 wymyślono e-maila 🙂

   0
 4. Avatar elo

  1.nigdy nie podawaj prawdziwych danych
  2.nigdy nie używaj przeglądarki do odbierania poczty
  3.zawsze stosuj spoofing
  4.odbieraj pocztę przez klienta poczty na komputerze
  5.zawsze szyfruj wysyłane dane hasłem znanym obu stronom
  6.zawsze kasuj wszelkie wiadomości na serwerze poczty

  0
  • Avatar Jerzy

   “1.nigdy nie podawaj prawdziwych danych”…
   Czyli co mam zrobić żeby nowy system operacyjny pozwolił mojemu telefonowi pracować? Poprosić mojego psa by swoją łapę odcisną?
   Można… a jak się bestia ucieszy!
   – Weź mnie na sacer to włączę ci telefon… hau hau!
   .
   Mam trochę więcej niż 30 lat więc to o czy piszesz Elo jest raczej poza moim zasięgiem. W Polsce jest dużo prościej bo jest kogo zapytać i poradę. W Ameryce każdy jest zdany na samego siebie a niezbyt mam czas by studiować te spoofingi, kientów poczty, kasowanie na serwerze… niezłe jaja. Równie dobrze mógłbyś mówić do mnie po Chińsku.
   .
   Stosując zwykłą logikę i zdrowy rozsądek trzymałem się z dala od mediów społecznościowych ale to wszystko co najprostrzymi sposobami mogłem zrobić.
   “Zawsze stosuj spoofing”…
   To ty zawsze stosuj ion nitriding kiedy chcesz by wymiary pozostały bez zmian 🙂
   Łapiesz mój dryft?

   0
   • Avatar elo

    Nie zajmuję się utwardzaniem plazmowym wałów czy innych elementów stalowych, ale chętnie wyjaśnię o co mi chodziło.

    1.nigdy nie podawaj prawdziwych danych
    Na wszystkich serwisach podawaj nieprawdziwe dane (imię, nazwisko, wiek, miasto, zainteresowania oraz czasowy e-mail). Dane muszą być wiarygodne i spójne. Jeśli podajesz miasto w Norwegii to podaj nazwę prawdziwego miasta lub kod pocztowy prawdziwego miasta). Operatorzy strony sprawdzają czy podajesz prawdziwe dane. Jeśli operator oprócz zwykłych danych żąda telefonu, odcisku palca itp. to wycofuję się z założenia konta.

    2.nigdy nie używaj przeglądarki do odbierania poczty
    Jeśli odbierasz pocztę przez przeglądarkę to zostawiamy za duży “ślad” pracy.

    3.zawsze stosuj spoofing
    Np. w przeglądarce Firefox dodatek Random Agent Spoofer przedstawia Twój komputer stronie internetowej raz jako Windows, raz jako Linux, raz IOS itp.

    4.odbieraj pocztę przez klienta poczty na komputerze
    Do odbierania poczty należy używać klienta poczty np. Outlook, Thunderbird, Opera, Sylpheed itp. z “odsiewaczem” spamu.

    5.zawsze szyfruj wysyłane dane hasłem znanym obu stronom
    Jeśli wysyłasz dane zawierające zdjęcia, treści osobiste to najlepiej przesłać je jako archiwum skompresowane z hasłem programem 7-zip lub innym (np.WinZip, WinRar…). Hasłem może być coś znane obu stronom, np. data urodzenia, numer domu i mieszkania, miasto zamieszkania itp.

    6.zawsze kasuj wszelkie wiadomości na serwerze poczty
    Wysyłając pocztę za pomocą Outlooka nie zostawiasz w internecie swoich wiadomości wysłanych, są one na Twoim komputerze. Odbierając pocztę za pomocą Outlooka ustawiasz odbieranie wiadomości z kasowaniem. Czyli nie zostawiasz wiadomości w skrzynce odbiorczej na serwerze.

    P.S. Kierując samochodem i widząc uchodzącą parę spod maski samochodu nie mogę kontynuować jazdy. W serwisie mechanik samochodowy powie, że jeśli chce się jeździć samochodem bezpiecznie należy wiedzieć parę rzeczy na temat samochodu. Podobnie jest z komputerem.

    0
 5. To zapraszam na https://mailfence.com

  Poczta z opcją darmową, szyfrowana, prywatna.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816