Bez kategorii
Like

Wiecie, ze sp. Lech Kaczynski odnowil Śluby Lwowskie?

23/03/2011
423 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Lwów, 1 kwietnia 2006 roku.

350 rocznica Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej

Król Jan II Kazimierz złożył je 1 kwietnia 1656 roku, w czasie „potopu” szwedzkiego. Monarcha oddał kraj opanowany przez Szwedów w opiekę Matce Bożej, wcześniej ukoronowanej na Królową Polski. Pragnąc poderwać do walki z najeźdźcą nie tylko szlachtę, ale i cały lud, król obiecał, że kiedy kraj zostanie uwolniony, poprawi sytuację chłopów i mieszczan. (..)

Na koniec wizyty we Lwowie prezydent Lech Kaczyński spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji we Lwowie.

0


 

Tablica pamiątkowa;
W 350-rocznicę Ślubów Jana Kazimierza, złożonych w Katedrze Lwowskiej Matce Boskiej Łaskawej i obrania Jej Królową Korony Polskiej w hołd wdzięczności i zawierzenia ponawiają Rodacy Miasta Zawsze Wiernego i Ziemi Lwowskiej.
1 kwietnia 2006 r.

Główne uroczystości odbyły się w lwowskiej katedrze przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Przybyli na nie przedstawiciele władz państwowych i duchownych Polski oraz Ukrainy, a także Polacy mieszkający we Lwowie.

Mszy Świętej przewodniczył ks. kard. Marian Jaworski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało wielu hierarchów Kościoła, wśród których był ks. bp Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego. – W ślubach króla Jana Kazimierza możemy zauważyć dwa momenty: pierwszy – obranie Matki Najświętszej na Królową narodów i ludów ówczesnego Królestwa, drugi – zobowiązanie do usunięcia niesprawiedliwości społecznej – przypomniał metropolita lwowski w homilii, którą wygłosił w języku polskim i ukraińskim. – Oba te momenty nie straciły na aktualności i nabierają swojego znaczenia w naszych czasach, w zmienionych warunkach historycznych i geopolitycznych. (…) Dzisiaj jesteśmy świadkami nowej realizacji tego wydarzenia. Najwyżsi przedstawiciele Polski i Ukrainy przybywają, aby Jej oddać cześć. Pani Łaskawa jednoczy dziś oba narody – dodał ksiądz kardynał. Pod koniec homilii przypomniał, że w 2001 roku Jan Paweł II przybył na Ukrainę. Wtedy na znak swego oddania poświęcił korony i włożył je na skronie Pana Jezusa i Jego Matki, ofiarował także Matce Bożej Łaskawej złotą różę. – Idąc Jego śladami w 350. rocznicę ślubów Jana Kazimierza, my zebrani w tej katedrze obieramy Cię naszą Królową. Bądź naszą Panią! Prowadź nas! – mówił metropolita. W ten sposób dokonał symbolicznego odnowienia ślubów Jana Kazimierza, których kontynuacją 300 lat później były Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego podjęte z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Podczas Mszy Świętej został odczytany list od Ojca Świętego Benedykta XVI.

Matejko-sluby


http://www.lwow.com.pl/sluby/sluby.html

 

Kiedy w 1655 roku w granice Polski wdarli się Szwedzi, a opuszczony król musiał uciekać poza granice kraju, zrozpaczeni biskupi pisali do papieża: „Zginęliśmy, jeśli Bóg nie zlituje się nad nami". Wtedy Ojciec Święty Aleksander VII, powołując się na objawienie o. Juliusza Mancinelli odpowiedział: „Nie, Maryja was uratuje, to Polski Pani. Jej się poświęćcie. Jej oficjalnie ofiarujcie. Ją Królową ogłoście, przecież sama tego chciała". Król Jan Kazimierz, stosując się do rady papieża, 1 kwietnia 1656 r. złożył uroczysty ślub, ogłaszając Maryję Królową Polski.

Papież Aleksander VII

Nuncjusz Pignatelli — papież Innocenty XII

Od tej chwili Matka Boża wzięła losy naszego narodu w Swoje dłonie. Ocaliła Polskę nie tylko od potopu szwedzkiego, lecz wiele razy okazywała nam Swoją potęgę i miłosierdzie. Nuncjusz apostolski w Warszawie — Pignatelli przez naszym zwycięstwem nad Turkami pod Wiedniem, powiedział do hetmana Stanisława Jabłonowskiego: „Szczęśliwe narody, które mają taką historię, jak Polska, szczęśliwszego od was nie widzę państwa, gdyż wam jedynym zechciała być Królową Maryja, a to jest zaszczyt nad zaszczyty i szczęście niewymowne; obyście to tylko zrozumieli sami". Zaraz po tym zwycięstwie został papieżem Innocenty XII.

Pijar i założyciel marianów, bł. Stanisław Papczyński był spowiednikiem przyszłego króla Jana III Sobieskiego oraz w/w nuncjusza apostolskiego Antonio Pignatelliego (późniejszego papieża Innocentego XII).

 

Zaczelo sie od objawienia ;

Coś bardzo ważnego, w powyższym temacie, zaczęło się w Rzymie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1568 r., kiedy Maryja Wniebowzięta brała do nieba swojego ulubieńca św. Stanisława Kostkę. Tamże bezpośrednim świadkiem jego życia i śmierci był również o. Juliusz Mancinelli SJ….

wiecej;

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZP/xw_nmpkrolowa.html

 

 

0

circonstance

Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas

719 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758