Artykuły redakcyjne
Like

W gotowości możliwości

29/07/2017
1560 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
W gotowości możliwości

Podobno pewne są śmierć i podatki, jednak podatki jakoś nie chcą zdychać. Co innego uzasadnienia podatków, które proszą się o porcję batów.

0


Nie tak dawno pomysł doliczania „abonamentu RTV” do PIT – ów czy liczników energii elektrycznej tłumaczono, że jest to opłata za „możliwość” oglądania telewizji. A teraz to:

„Wiceszef resortu [energii – Andrzej Piotrowski, przyp. MN] przypomniał, że zgodnie z rządowym projektem ustawy o rynku mocy, który wpłynął do Sejmu na początku lipca br., koszty tzw. rynku mocy będą przenoszone poprzez opłatę mocową, która będzie składową taryf za dystrybucję i przesył energii elektrycznej. Proponowana regulacja wprowadza w Polsce dwutowarowy rynek energii elektrycznej – towarami będą sama energia, a także gotowość do jej dostarczania”.

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/me-wysokosc-oplaty-mocowej-w-zaleznosci-od-zuzycia,2531006,4141

Ba, ustawodawca łaskawie w projekcie wyliczył nawet, że gospodarstwa domowe zapłacą do 2030 r. jakieś 7 mld zł opłaty mocowej, zaś biznes i przemysł – łącznie około 17 mld zł. O tym, że biznes i przemysł tak naprawdę nic nie zapłacą, bo po prostu podniosą ceny produktów i usług, ergo – zapłacą konsumenci, tradycyjnie w projekcie ustawy nie wspomniano. „Po co babcię denerwować?, jeszcze weźmie dowód i przy urnie wyborczej odpłaci.

Ciekawe, bo parę razy w życiu zdarzyło mi wyjechać na parę miesięcy, w domu wyłączyłem „korki” i zamknąłem gaz, a rachunki za prąd i gaz za okres mojej niebytności i tak przyszły. I ich wysokość jakoś niewiele odbiegała od tych, jakie płacę normalnie użytkując energię elektryczną i gaz.

No, jak tak, to skoro mam płacić podatki za „możliwość” i „gotowość”, to mam pewną propozycję dla „drogich przywódców taniego państwa”. Otóż, zgodnie z Konstytucją, mam możliwość zostać: posłem, senatorem, ministrem albo prezydentem. Niniejszym wyrażam też taką gotowość.

Płaćcie, towarzysze, z tytułu gotowości i możliwości, skoro tak uzasadniacie nakładanie podatków. Powiedzmy, minimalną gwarantowaną, to też wasz „produkt”.

0

Michał Nawrocki https://3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758