Nowe Technologie i Medycyna
Like

VI Europejski Kongres Gospodarczy dobiegł końca

09/05/2014
1134 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
VI Europejski Kongres Gospodarczy dobiegł końca

3 dni debat, 102 sesje tematyczne, ponad 6000 uczestników. O planowanych projektach inwestycyjnych, perspektywach współczesnych miast, sytuacji na wschodzie oraz wyzwaniach m.in w branży energetycznej, budowlanej, obronnej czy motoryzacyjnej  dyskutowali uczestnicy ostatniego, trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 (European Economic Congress – EEC, Katowice, 9 maja 2014 r.). Organizowane po raz szósty w Katowicach spotkanie elit biznesowych, politycznych i naukowych przyniosło wiele ważnych rozpoznań.

0


EEC2014_paneliści

 

 

Ostatni dzień VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego zdominowały sesje tematyczne poświęcone różnym gałęziom przemysłu. Odbyły się także m.in. III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska – Chiny oraz panele na temat cyfryzacji, e-commerce, globalnej ekspansji polskich firm oraz przemysłu obronnego.

 

Trzeci dzień kongresowych debat był także doskonałym dopełnieniem odbywających się w trakcie dwóch poprzednich dni dyskusji. Kontynuowano i rozwijano m.in. tematykę energetyki.

 

W roku 2013 Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zainwestował w projekty odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajach UE ok. 6 mld euro. W roku 2014 wysokość kredytów EBI na OZE będzie taka sama lub wyższa – oznajmił Piotr Michałowski z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, uczestniczący w sesji Odnawialne źródła energii w Europie.

 

Paneliści biorący udział w sesji Rynek energii w Europie i w Polsce, najwięcej uwagi poświęcili nowym trendom w europejskich regulacjach dotyczących rynku energii.

 

Ośmielę się powiedzieć, że najbliższe 3-4 lata będą rewolucyjne, jeśli chodzi o budowanie rynków energii w ogóle, a szczególnie rynku energii elektrycznej. Wkraczamy w bardzo ciekawe lata w obszarze szeroko pojętej energetyki. Wszyscy widzimy, co się dzieje na zewnątrz Polski i widzimy, co się dzieje w Polsce. Widzimy jak energetyka staje się głównym tematem obrad różnych gremiów politycznych, jak bezpieczeństwo energetyczne staje się istotne i nie ma co ukrywać, że na to wszystko nakłada się dosyć skomplikowana sytuacja w Polsce. Po pierwsze kończymy pewien okres regulacji rynku, kończymy okres starych zasad taryfowania dystrybucji energii elektrycznej. Wkraczamy w czas, kiedy będziemy budować rynek gazu i to zdecydowanie i szybko. Wszyscy naokoło dyskutują o szkodliwości palenia węgla, a my mamy tę ogromną przewagę nad wieloma krajami europejskimi, że mamy własne paliwo i o to paliwo musimy walczyć, a w związku z tym szalenie istotny jest dla nas pakiet klimatyczny ocenił Maciej Bando, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jeśli chodzi o zmiany na rynku europejskim, to widzę w tej chwili dwa główne trendy. Po pierwsze trend, który pojawił się jakiś czas temu i się nasila, a mianowicie racjonalizacja systemów wsparcia OZE. Drugi trend to budowa rynków mocy. Oczywiście, jest to trochę skutek wprowadzenia OZE. Przyczyna rodzi skutek, który musi być przełożony na praktykę uzupełniała Monika Morawiecka, dyrektor departamentu strategii PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

Perspektywy rozwoju branży motoryzacyjnej nakreślali w dedykowanej temu sektorowi dyskusji m.in. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Piotr Wojaczek, szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Rafał Wyszomirski dyrektor wykonawczy globalnych operacji Nexteer Automotive i prezes Nexteer Automotive Poland.

 

Rynek jest nasycony i żeby zwiększyć produkcję, sprzedaż, trzeba odebrać komuś innemu mówił Leszek Waliszewski, prezes zarządu FA Krosno.

 

O kondycji branży budowlanej mówili m.in. Paulo Silva, członek zarządu Mota-Engil Central Europe, Wojciech Trojanowski, członek zarządu polskiego oddziału Strabag, Roman Wieczorek, wiceprezes wykonawczy zarządu Skanska AB Sztokholm, Józef Zubelewicz, członek zarządu Erbudu.

Zamawiający muszą profesjonalnie oceniać oferty oraz nie bać się wykluczać tych
z rażąco niskimi cenami. Najniższa cena może być najlepszym kryterium, ale tylko po dobrej prekwalifikacji
apelował Wojciech Trojanowski.

 

Andrzej Kozłowski, prezes Ulma Construccion Polska, podkreślał kłopotliwy brak rozwiązań zabezpieczających interesy dostawców obsługujących budowy. Tomasz Darowski, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, wspomniał o nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która ma wnieść m.in. zmniejszenie roli kryterium najniższej ceny w przetargach, waloryzację cen kontraktowych, a także bardziej precyzyjne rozwiązania dotyczące eliminacji ofert z rażąco niskimi cenami.

 

W ramach cyklu debat poświęconych tematyce miejskiej rozmawiano m.in. o idei inteligentnych miast, priorytetach programów miejskich zaplanowanych na lata 2014-2020, nowych realiach gospodarki odpadami oraz Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych, jako nowym mechanizmie współpracy i finansowania inwestycji
w regionach.

Przyczyną zbyt powolnej integracji jest brak jakichkolwiek narzędzi prawnych i finansowych, które by nie tylko wspomagały, ale wręcz wymuszały integrację. Pewne nadzieje można było wiązać z ustawą metropolitalną, która jednak dotychczas nie została uchwalona. Bez stworzenia narzędzi, które wymuszą przynajmniej na pewnych obszarach integrację transportu publicznego, będzie to szło źle. Powiaty, które mogłyby być miejscem integracji na pewnym obszarze, są zbyt słabe ekonomiczne, nie mają na to pieniędzy podkreślał Leszek Ruta, prezes Stowarzyszenia Transportu Publicznego, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR podczas sesji Zintegrowany transport publiczny.

 

Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji finansów i rozwoju na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, podczas tego samego panelu zdefiniował główne bariery dla integracji transportu publicznego, wskazując na zróżnicowanie systemów pod względem sposobów publicznego finansowania, fakt, że integracja kłóci się z konkurencją oraz złożoność i granice integracji.

W trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 odbyła się także debata
W drodze do Europarlamentu, w trakcie której mówiono np. o szczegółowych zagadnieniach europejskiej polityki klimatycznej. W polemicznej dyskusji uczestniczyli politycy skrajnych opcji.

 

Na pytanie: Co dalej na Wschodzie? Próbowali odpowiedzieć eksperci podczas debaty
o takim właśnie tytule. Zdaniem Stanisława Cioska, ambasadora RP w ZSRR i Rosji
w latach 1989-1996, konfrontacja Rosji i Ukrainy niesie ze sobą groźbę opuszczenia żelaznej kurtyny.

 

– Trwa jednak dialog. To napawa mnie otuchą, że znajdzie się polityczne rozwiązanie kryzysu. Muszą jednak chcieć tego USA i UE, ale przede wszystkim sama Rosja – dodał ambasador.

***

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2014) jest Grupa PTWP. W trakcie trzech kongresowych dni, wypełnionych ponad setką sesji tematycznych i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, poruszano tematy istotne dla polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Była to już szósta edycja tej najważniejszej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

 

Wiedzą i doświadczeniem na VI Europejskim Kongresie Gospodarczym podzieli się m.in. László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, Dan Mullaney, główny negocjator
z ramienia USA, Kamel Bennaceur, minister przemysłu, energetyki i górnictwa Tunezji, Zoltán Cséfalvay, minister stanu z ministerstwa gospodarki narodowej Węgier, Jaroslav Neverovič, minister ds. energii na Litwie, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Antonín Prachař, minister transportu Czech oraz Premier RP Donald Tusk i delegaci rządu: Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Maciej Grabowski, minister środowiska RP, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Lena KolarskaBobińska, minister nauki
i szkolnictwa wyższego RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej RP, Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP, Mateusz Szczurek, minister finansów RP oraz Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji RP.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to

trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości
z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy
o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

 

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane
i szeroko komentowane.

 

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

 

Zapraszamy również:

http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/15-super-news/310-katowica,-biznes,-debaty,-sesje-tematyczne,.html

oraz na wirtualne biuro prasowe:http://media.eecpoland.eu/

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR

M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl

 

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758