HYDE PARK
Like

Użytkowanie przyczepy samochodowej. O czym należy pamiętać?

17/07/2014
618 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Odpowiednia przyczepa samochodowa to nie tylko pojemność i duża ładowność, równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa osoby prowadzącej samochód. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy wybierać przyczepę dla własnych potrzeb. Właściwie, jak mawiają znawcy, podstawą bezpieczeństwa w przypadku każdej przyczepy stanowi podwozie. Musimy w sposób jak najbardziej krytyczny zwrócić uwagę na skrzynię ładunkową. Podwozie może mieć kształt litery V lub T. Ponadto, może się odznaczać automatycznie regulowaną wysokością. Bardzo ważne jest także, aby przyczepa posiadała duże i miękkie, a przy tym kontrolowane ruchy amortyzatora. Amortyzatory stanowią bardzo ważne ogniwo w każdej przyczepie, zapewniając stabilność jazdy i pewne hamowanie. Przed zakupem przyczepy powinniśmy przeanalizować własne potrzeby transportowe. Jeśli planujemy przewieźć czasami jakieś niewielkie sprzęty czy urządzenia, nie warto przeznaczać na jej zakup większych […]

0


Odpowiednia przyczepa samochodowa to nie tylko pojemność i duża ładowność, równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa osoby prowadzącej samochód. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy wybierać przyczepę dla własnych potrzeb.

Właściwie, jak mawiają znawcy, podstawą bezpieczeństwa w przypadku każdej przyczepy stanowi podwozie. Musimy w sposób jak najbardziej krytyczny zwrócić uwagę na skrzynię ładunkową. Podwozie może mieć kształt litery V lub T. Ponadto, może się odznaczać automatycznie regulowaną wysokością. Bardzo ważne jest także, aby przyczepa posiadała duże i miękkie, a przy tym kontrolowane ruchy amortyzatora. Amortyzatory stanowią bardzo ważne ogniwo w każdej przyczepie, zapewniając stabilność jazdy i pewne hamowanie.

Przed zakupem przyczepy powinniśmy przeanalizować własne potrzeby transportowe. Jeśli planujemy przewieźć czasami jakieś niewielkie sprzęty czy urządzenia, nie warto przeznaczać na jej zakup większych środków finansowych. W innej sytuacji, gdy jest nam potrzebna na przykład, na budowie lub planujemy przewozić rzeczy na dłuższych trasach, powinniśmy wybrać najlepszy model, taki, który posiada amortyzatory i hamulce najazdowe.

Kolejną czynnością, o której musimy pamiętać przed zakupem, jest ocena ramy i dyszla. Powinniśmy dokładnie obejrzeć te elementy, sprawdzić czy nie występują popękane spawy (ślady przeciążeń), czy nie ma żadnych wygięć albo śladów samodzielnego „podrasowania” konstrukcji. Nie trzeba chyba uświadamiać, żeby wystrzegać się przyczep po wypadkach. Nawet lekko skrzywiony dyszel może przeszkodzić w normalnym, swobodnym manewrowaniu zestawem, zwłaszcza w czasie jazdy do tyłu.

Pamiętajmy o tym, że najbezpieczniejszy przewóz ładunków jest wtedy, gdy w odpowiedni sposób rozłożymy je na powierzchni. Co to oznacza? Najcięższe przedmioty powinny znaleźć się z przodu przyczepy, lecz bez przesady… Zbyt duże obciążenie haka może spowodować sytuację, iż przednie koła samochodu utracą styczność z nawierzchnią drogi. To bardzo niebezpieczne.

Nacisk na hak to określona wartość, której nie można przekroczyć. Jednak, gdy jest on zbyt mały, to najpewniej przyczepa jest źle naładowania. Zamiast dociążać tylną oś samochodu, przyczepa podnosi ją do góry. Najwłaściwszy nacisk wynosi od 50 do 100 kg. Można to skontrolować przy pomocy zwyczajnej wagi.

Nawet, jeśli posiadamy samochód o mocnym silniku, który potrafi pociągnąć przyczepę bez wysiłku, to i tak nigdy nie wykorzystujmy tego maksymalnie. Każdy zestaw powinien posiadać ustaloną prędkość krytyczną. Jeśli ją przekroczymy możemy tego srogo pożałować.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Majkel007

37 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816