Artykuły redakcyjne
Like

USA, Bregen County, NJ – w niedzielę handlu nie ma. Takie prawo

02/09/2016
1158 Wyświetlenia
2 Komentarze
5 minut czytania
USA, Bregen County, NJ – w niedzielę handlu nie ma. Takie prawo

Ludziom się w głowach pomieszało. Toż za komuny sklepy w niedzielę były zamknięte. Przypomnieć należy: 21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku. Ostatni punkt tego zestawu stanowił: 21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

0


 

O take Polskę walczyliśmy –jak mawiał Lech Wałęsa. O weekendy na wypoczynek.

A czy w kraju którym tak wysoki % uznaje się za chrześcijan trzeba przypominać:

Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.  Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram.  W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.  (Księga Wyjścia 20.13-15)

Nie jest to zalecenie z księgi proroczej ale Boże Przykazanie # 3. PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ.

W katechizmie jest to dodatkowo wyjaśnione:

2185: W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

      USA,Bregen County,NJ - w niedzielę handlu nie ma. Takie prawo.

Bergen County – jeden z najbogatszych obszarów detalicznych w USA,siedziba  pięciu centrów handlowych , powiat z 900.000 mieszkańców – wciąż przestrzega „blue laws„, które zabraniają robienia niedzielnych zakupów, oprócz zasadniczych, takich jak żywność i benzynę. Nie można kupić ubrania i elektroniki, ale można kupić skrzynkę piwa i tuzin róż lub zjeść lunch w restauracji.

W Bergen County mieszkałem 15 lat i nie miałem z tym (zamkniętymi supermarketami) żadnego problemu.

Przeciwnikami kontynuacji tego prawa są biurokracji głodni pieniędzy podatnika niezbędnych dla nich dla realizacji politycznych fanaberii. W Polsce bezbożna kasta neokomuchów.

Choć gubernator może widzieć „niebieskie prawa” w Bergen County jako przestarzałe, większość mieszkańców uważa je jako oryginalne i nie chce ich stracić.

„Niedziele w tym mieście są wspaniałe,” powiedział Carl Shaw,  56-letni rodowity mieszkaniec Bergen County który jest właścicielem firmy Norton Farb w Paramus, która jest zamknięta w niedziele z mocy prawa. „Ludziom, którzy mówią” Muszę to mieć teraz, „mówię” planuj zakupy możesz przyjść w sobotę lub poniedziałek „.

„Niebieskie prawa weszły w życie w Bergen County od 1950 roku, aby dać obywatelom … jeden dzień odpoczynku od korków, hałasu i wypadków, które są koszmarem w soboty i w czasie długich weekendów”  mówi pan McNerney.

Prawo to wprowadzono w powiecie Bergen zanim powstało pięć gigantycznych centrów handlowych. Wcześniej niż zaczęły się tworzyć gigantyczne korki na Route 17, w godzinach szczytu, co sprawia, że zwolennicy mówią, że zakaz jest rzeczą naprawdę świętą – sprawia że mogą dotrzeć tam, gdzie zamierzają pojechać w niedzielę, nawet jeśli nie jest to wyjazd do centrum handlowego w innym powiecie.

Jan Holub, prezes New Jersey Retail Merchants Association, powiedział że zniesienie zakazu może mieć sens ekonomiczny. 3200 miejsc pracy i ponad miliard dolarów obrotu.

Carl Shaw, właściciel sklepu z farbami, nie zgadza się z taką opinią. Uważa on, że jego przychody ze sprzedaży po likwidacji zakazu handlu w niedzielę byłby mniej więcej takie same, niezależnie czy jest on otwarty dla kupujących sześć dni w tygodniu lub siedem.

Wyborcy z Bergen County mocno bronią ich tradycji nie-handlowej niedzieli. Wcześniejsze próby zniesienia zakazu odrzucili. Ostatnie referendum w 1993 roku, miało około 80.000 głosów więcej za utrzymaniem zakazu. W 1980 próba obalenia niebieskiego prawa poległa przez 35.000 głosów.

Władza nie może działać wbrew woli mieszkańców i nie powinna ulegać gadaniom propagandzistów, lobbystów koncernów handlowych i opłacanych przez nich polityków.

Jest Sierpień ale wszyscy nabrali wody w usta i cicho o Solidarności.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758