Bez kategorii
Like

TVP nie chce filmu o polskim bohaterze podziemia niepodległościowego „Roju”. List otwarty do prezesa TVP.

22/07/2011
381 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Postsowieckim propagandzistom w PRL-bis nie brakuje pieniędzy na budowę pomników sowieckim bandytom z 1920 roku, na film szkalujący pamięć żołnierzy broniących Westerplatte, czy — jak ostatnio — na antypolski film Pasikowskiego szkalujący Polaków.

0


 

TVP nie chce filmu o polskim bohaterze podziemia niepodległościowego „Roju”

 

Film o Dziemieszkiewiczu ps. “Rój” miał pojawić się na ekranach w marcu bieżącego roku…

Tak przynajmniej sądzili twórcy obrazu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" — jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.

Jednak, jak się okazuje, nie mieli racji… 1 marca 2011 roku, twórca filmu Jerzy Zalewski pokazał w warszawskim kinie „Palladium” jedynie wersję roboczą tego filmu. Na dokończenie filmu o podziemiu antykomunistycznym przejęta przez politruków z PO i SLD, a więc postbolszewicka TVP — nie ma pieniędzy…

Tylko dlatego, że film przedstawia jednego z polskich bohaterów walczących z bolszewicką, zbrodniczą komuną w PRL. Oddział Roja walczył na Mazowszu i Kurpiach do 1951 roku.[i]

Podstawowe informacje o tym filnie znajdują się na stronie FilmPolski.[ii]

 

Kiedy film o Roju – pytają prezesa TVP artyści

Od marca nic się nie zmieniło. Władze TVP, czyli towarzysze z SLD i PO — pisze „Rzeczpospolita” powołując się nareżysera filmu — Jerzego Zalewskiego — odmawiają kolaudacji filmu.[iii]

Rządzącej w PRL-bis postsowieckiej agenturze nie brakuje pieniędzy na budowę kosztownych pomników sowieckim bandytom z 1920 roku bestialsko mordującym Polaków, na film szkalujący pamięć żołnierzy broniących Westerplatte, czy — jak ostatnio — na antypolski film Pasikowskiego szkalujący Polaków i faszujący historię o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej. W dodatku, bolszewicy zbezcześcili pamięć ofiar Katynia w Piotrkowie Trybunalskim.[iv]

Zamykane są muzea pokazujące prawdę o sowieckich zbrodniach na Narodzie Polskim. Gronkiewicz-Waltz chciała zamknąć Muzeum płk. Kuklińskiego. Dopiero, gdy władze amerykańskie zagroziły Hannie Gronkiewicz-Waltz zakazem wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych — odstąpiła od tego zamiaru.

Brakuje natomiast pieniędzy na film pokazujący walkę polskich bohaterów z komunistycznymi zbrodniarzami mordującymi polskich patriotów w sowieckiej kolonii zwanej PRL. To właśnie najlepiej mówi o tym, że mamy do czynienia z sowiecką agenturą w postsowieckim PRL-bis.

 

List otwarty do prezesa TVP

22 czerwca 2011 roku przekazano Prezesowi TVP S. A., Juliuszowi Braunowi list otwarty w sprawie filmu "Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, następującej treści:

Szanowny Panie Prezesie,

My, niżej podpisani, wyrażamy głębokie zaniepokojenie przeszkodami, na które napotyka produkcja filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Ten film jest pierwszą po dwudziestu dwóch latach wolnej Polski i braku cenzury próbą ukazania walki i losów żołnierzy wyklętych, czyli polskiego podziemia antykomunistycznego po 1945 roku, oczami ich przedstawicieli. Jest – miejmy nadzieję – początkiem obalania kłamstwa założycielskiego PRL o

zbrodniczym charakterze walki z okupacją sowiecko-komunistyczną po II wojnie światowej. Znamy film z pokazów kopii roboczej, podczas których spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem, zwłaszcza młodych ludzi (vide opinie w Internecie). Wiemy, że formalną przeszkodą w kontynuacji produkcji filmu są drobiazgowe żądania poprawek, które ingerują w autorską koncepcję filmu. Także zastrzeżenia wobec długości filmu są ślepym na względy artystyczne egzekwowaniem litery umowy. Jest to szczególnie rażące w obecnym klimacie politycznym, zważywszy, że film objął swoim patronatem śp. prezydent Lech Kaczyński. Po objęciu przez Pana funkcji prezesa Telewizji publicznej realizatorzy filmu liczyli na nowe otwarcie w tej instytucji.

Dotychczasowe fakty i sytuacja produkcyjna filmu o tym nie świadczą.

Pani Prezesie, apelujemy o to, by przyczynił się Pan do ukończenia produkcji filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" z zachowaniem swobody wypowiedzi autora, ku satysfakcji starszych pokoleń, którym w końcu oddana zostanie sprawiedliwość, i młodego pokolenia, dramatycznie pozbawionego wzorców osobowych i drogowskazów w wyborze wartości.

 

Sygnatariuszami listu są między innymi:

Ryszard Bender; senator RP

Anita Borodzicz; córka dowódcy bohatera filmu

Grzegorz Braun; reżyser filmowy

Jan Dziedziczak; poseł RP

Marek Dziemieszkiewicz; bratanek bohatera filmu

Andrzej Dobosz; pisarz

Anna Ferens reżyser filmowy

Zbigniew Girzyński; poseł RP

Andrzej Jaworski; poseł RP

Wiesław Johann; były sędzia trybunału konstytucyjnego

Robert Kaczmarek; reżyser i producent filmowy

Janusz Kapusta; grafik

Zdzisław Krasnodębski; socjolog

Elżbieta Kruk; była przewodnicząca KRRiT, poseł RP

Stanisław Michalkiewicz; publicysta

Przemysław Miśkiewicz 1; przewodniczący Stowarzyszenia "Pokolenie"

Arkadiusz Mularczyk; poseł RP

Jerzy Robert Nowak 1; historyk

Marek Nowakowski; pisarz

Jan Olszewski; były premier RP

Jan Parys; politolog

Anna Sikora; poseł RP

Tadeusz Sikora; pieśniarz

Ewa Stankiewicz; reżyser filmowy

Ryszard Terlecki; historyk, poseł RP

Jerzy Wójcik; operator i reżyser

Artur Zawisza; przewodniczący Stowarzyszenia Żołnierzy NSZ

Rafał Ziemkiewicz; pisarz, publicysta

Waldemar Andzel

Piotr Babinetz

Anita Borodzicz

Aleksander Chłopek

Maja Chocianowska-Sidoruk

Elżbieta Czarnecka

Witold Czarnecki

Danuta Dobosz

Andrzej Dobosz

Marek Dziemieszkiewicz

Anna Ferens

Paweł Hermanowski

Zbigniew Girzyński

Dariusz Kaczanowski

Robert Kaczmarek

Janusz Kapusta

Lech Kołakowski

Robert Kołakowski

Elżbieta Kruk

Andrzej Liss

Krzysztof Maciejewski

Arkadiusz Mularczyk

Grażyna Matis

Stanisław Pięta

Piotr Polak

Dagmara Siemińska

Anna Sikora

Beata Sławińska

Kazimierz Smoliński

Ewa Stankiewicz

Ryszard Terlecki

Tadeusz Wita

Michał Wojtkiewicz

Paweł Zajączkowski

Łukasz Zbonikowski

Oraz widzowie pokazu kopii roboczej filmu w Sejmie RP 9 czerwca 2011 r.; posłowie i zaproszeni goście

 

 


[i] Zob.:TVP brakuje pieniędzy na film o Dziemieszkiewiczu, ps. “Rój”,  http://salski.nowyekran.pl/post/5219,tvp-brakuje-pieniedzy-na-film-o-dziemieszkiewiczu-ps-roj.

[iii] Zob.:Kiedy film o Roju – pytają prezesa TVP artyści,  http://www.rp.pl/artykul/691051-Co-dalej-z-filmem-o-Roju—list-do-prezesa-TVP.html.

[iv]  http://www.thoughts.com/Andy101/bezczeszczenie-tablic-ofiar-katynia

 

 


 

(List i podpisy cytowane za wspomnianym artykułem w "Rzeczpospolitej")

 

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758