HYDE PARK
Like

Tusk na wylocie? Juncker zabrał Tuskowi i władzę i krzesło?

25/10/2015
813 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Tusk na wylocie? Juncker zabrał Tuskowi i władzę i krzesło?

Pamiętacie spór Tuska z Lechem Kaczyńskim o zakres kompetencji i krzesełko w Brukseli. Tym razem Tusk został podobnie potraktowany przez Junckera. Jeden drugiego potraktował jak Prezydent – Prezydenta. Wygląda na to ze Juncker wszedł w buty Tuska zwołując na dzisiaj spotkanie liderów europejskich w Brukseli w kwestii uchodźców. Ale kwestie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa to prerogatywa Tuska a nie Junckera. Czyli co ? Juncker zepchnął Tuska z krzesła?

0


 

Przed paroma dniami media doniosły:
Prezydent Juncker wzywa przywódców  na spotkanie w Brukseli w sprawie przepływu fali uchodźców w rejonie Bałkanów Zachodnich.
Z uwagi na trwającą wyjątkową sytuację w krajach Bałkanów Zachodnich, wzdłuż tras wędrówki uchodźców, istnieje potrzeba znacznie większej współpracy, bardziej rozległych konsultacji i natychmiastowego działania operacyjnego. Dlatego po rozmowach z kilkoma przywódcami, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker organizuje spotkanie przywódców w dniu 25 października, między godziną 16:00 a 19:00 aby omówić problem uchodźców na Bałkanach Zachodnich.
Spotkanie odbędzie się na szczeblu szefów państw lub rządów, w niedzielę 25 października 2015 r w Brukseli, po kolacji roboczej w Komisji Europejskiej Berlaymont Komendy. Celem spotkania będzie uzgodnienie wspólnych wniosków operacyjnych, które mogą być natychmiast wdrożone.W spotkaniu uczestniczą szefowie państw lub rządów Austrii, Bułgarii, Chorwacji, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Niemczech, Grecji,  Węgier, Rumunii, Serbii i Słowenii. Przewodniczący Rady Europejskiej, Prezydencja Luksemburska Rady Unii Europejskiej i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców zostali również zaproszeni do udziału w tym posiedzeniu.  Będą również reprezentowane: Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) oraz Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Frontex).Pełen komunikat w tej sprawie , tutaj:

http://europa.eu/rapid/press-release_AC-15-5882_en.htm

Czyżby to była reakcja Junkera na nieudolność Tuska w rozwiązywaniu problemu uchodźców i nie tylko?
Czyżby mój primaaprilisowy żart: ”

Nigel Farage złożył wniosek o odwołanie Tuska.

http://www.mpolska24.pl/post/8453 – okazał się okrutnie prawdziwy, bo już mówi się o tym ze Tusk o drugiej kadencji może tylko pomarzyć.

Bo prawda jest taka.

Kompetencje przewodniczącego Rady Europejskiej określa art. 15 ust. 6 Traktatu p Unii Europwjeskiej Kompetencje te są następujące:

  1. Przewodniczący przewodniczy Radzie Europejskiej i prowadzi jej prace.
  2. Zapewnia przygotowanie i ciągłość prac Rady Europejskiej we współpracy z przewodniczącym Komisji i na podstawie prac Rady do spraw ogólnych.
  3. Wspomaga osiąganie spójności i Konsensusu w Radzie Europejskiej.
  4. Przedstawia Parlamentowi Europejskiemu sprawozdanie z każdego posiedzenia Rady Europejskiej.
  5. Na swoim poziomie i w zakresie swojej właściwości zapewnia reprezentację UE na zewnątrz w sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Ponadto przewodniczący zwołuje konwent złożony z przedstawicieli parlamentów narodowych, szefów państw lub rządów, Parlamentu Europejskiego i Komisji, gdy Rada Europejska opowie się za przeprowadzeniem zmian traktatów.

Przewodniczący Komisji Europejskiej

– Nominuje on komisarzy spośród członków Komisji, może też w razie potrzeby ich przenosić bądź zwalniać. Determinuje porządek obrad KE, tylko on jest również upoważniony do zgłoszenia nowego prawa wspólnotowego.

Jakby nie patrzeć Juncker  zepchnął Tuska z funkcji organizatora – do roli obserwatora.

Image result for kogut donald         images?q=tbn:ANd9GcS6qdVx6TUNmIwN_EOO-fK

Nigel Farage już się wypowiedział o talentach Tuska w kwestiach emigracji, których skutki Polacy znają:

Liderzy europejscy już  przekonali że Donek tylko dwie czynności wykonuje z pasją: siedzenie w szafie oraz haratanie w gałę.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758