Bez kategorii
Like

Tak działa państwo Tuska

12/07/2012
277 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

W tej sytuacji trzeba nam wszystkim życzyć aby nie dochodziło do klęsk żywiołowych na dużą skalę.

0


 1. Wczoraj w Sejmie odbyło II czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej i niektórych innych ustaw, przenoszący kompetencje dotyczące zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków z działu sprawy wewnętrzne do działu administracja publiczna czyli od Ministra Spraw Wewnętrznych do Ministra Administracji i Cyfryzacji.

W ten sposób po blisko roku od powstania resortu ministra Boniego (Administracji i Cyfryzacji), ustawa, którą najprawdopodobniej przegłosuje w piątek koalicja PO-PSL, usankcjonuje fakt, że w kompetencjach tego resortu zajdzie się zapobieganie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków.

Zaraz po wygraniu wyborów na jesieni poprzedniego roku premier Tusk wymyślił sobie, że stworzy nowy resort dla ministra Boniego, który był w poprzedniej kadencji tylko ministrem bez teki (a w zasadzie od wszystkiego) i takie ministerstwo powstało.

A dopiero teraz (czyli blisko po roku), Sejm prawnie sankcjonuje jego kompetencje, tak działa państwo Tuska.

2. Dlaczego aż tyle trwało uchwalenie stosownej ustawy? Dlatego, że do tej pory, eksperci mają do tego projektu poważne zastrzeżenia zarówno prawne jak i dotyczące funkcjonowania struktur państwa w odniesieniu do klęsk żywiołowych.

Do jesieni poprzedniego roku sprawa zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwania ich skutków a także struktury które się tym zajmowały (choćby straż pożarna, policja) były w jednym ręku tzn. ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Minister ten miał więc w swoim ręku nie tylko zadania do realizacji ale także służby przy pomocy których mógł te zadania realizować.

Dzięki pomysłowi Tuska, zapobieganie klęskom żywiołowym i innym zdarzeniom o podobnym charakterze, a także usuwanie ich skutków znajduje się już w rękach ministra Boniego a straż pożarna, i policja które w tych sprawach są podstawowymi służbami pozostają w kompetencjach ministra Cichockiego.

Co więcej w obydwu służbach funkcjonuje struktura pionowego podporządkowania więc wykorzystanie poszczególnych jednostek straży lub policji np. przez wojewodów, starostów czy wójtów i burmistrzów może być niezwykle skomplikowane i a proces decyzyjny raczej dłuższy niż krótszy.

3. Tak psute jest państwo i funkcjonowanie jego struktur tylko po to aby zaspokoić ambicje ministerialne zaufanego człowieka premiera Tuska,. Samo ministerstwo cyfryzacji to było by za mało więc dodano mu administrację a więc i wojewodów, a ponieważ to oni na poziomie województw odpowiadają za zapobieganie klęskom żywiołowym i za likwidację ich skutków to te kompetencje trzeba było zabrać ministrowi spraw wewnętrznych i administracji i przenieść je do nowego resortu.

Jak ten nowy resort będzie funkcjonował w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, na to minister Boni wczoraj na sali sejmowej miał tylko jedną odpowiedź: dobrze, bez żadnych zastrzeżeń.

Zdaniem Boniego, nowa struktura sprawdziła się już przy organizacji Euro 2012 i zapewnienia bezpieczeństwa kibicom. Na moją wątpliwość, że Euro 2012, chyba nie było klęską żywiołową, minister odpowiedział, że w końcówce turnieju pojawiło się zagrożenie terrorystyczne i służby podporządkowane jemu, a także ministrowi spraw wewnętrznych działały w sposób skoordynowany i ze sobą współpracowały.

Po tej odpowiedzi, wyraźnie widać jak minister Boni rozumie swoje zadania związanego z przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym i usuwaniem ich skutków i że to jest „właściwy człowiek na właściwym miejscu”.

W tej sytuacji trzeba nam wszystkim życzyć aby nie dochodziło do klęsk żywiołowych na dużą skalę, bo jeżeli do nich dojdzie, to może się okazać, że na podjęcie decyzji skutkującej użyciem policji albo straży pożarnej, trzeba będzie trochę poczekać, a niestety żywioły czekać nie chcą.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816