WIEDZA
Like

Szybka diagnostyka sepsy jest już możliwa w każdym gabinecie lekarskim

10/02/2016
423 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Szybka diagnostyka sepsy jest już możliwa w każdym gabinecie lekarskim

Z powodu sepsy obecnie umiera więcej osób niż na raka jelita grubego i raka piersi razem wziętych (1). Szybkie postawienie właściwej diagnozy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, w tym sepsy.

0


Od stycznia tego roku w Europie i Polsce pojawiła się nowa technologia diagnostyczna, umożliwiająca szybkie badanie prokalcytoniny – czułego markera sepsy. Dotychczas tego typu badania były wykonywane tylko w dobrze wyposażonych laboratoriach dużych szpitali.

 

Test, oceniający stężenie prokalcytoniny we krwi, został opracowany w wyniku kooperacji strategicznej firm Thermo Fisher Scientific i Samsung Electronics.

 

Badanie wykonywane jest przy pomocy innowacyjnego, zminiaturyzowanego urządzenia diagnostycznego Labgeo IB-10, umożliwiającego ilościowe badanie prokalcytoniny bezpośrednio w gabinecie  lekarskim, przychodni, szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć nawet najmniejszego szpitala oraz karetce pogotowia ratunkowego.

 

Pomiar jest całkowicie zautomatyzowany, a wynik badania otrzymujemy już w ciągu 20 minut od pobrania krwi. Jakość i wiarygodność testu prokalcytoninowego wykorzystywanego w urządzeniu Labgeo IB-10 została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych.

 

Analizator Labgeo IB-10 pozwala również na szybkie wykonanie innych ważnych badań. Szczególnie przydatne są oznaczenia kardiologiczne, takie jak markery niedokrwienia serca (troponina I), niewydolności serca (NT-proBNP), czy zakrzepicy żylnej i zatoru płucnego (D-Dimer). Dostępne są również szybkie badania  istotne w ciąży (betaHCG) oraz badania endokrynologiczne (TSH).

 

Analizator Labgeo IB-10 jest urządzeniem, które może być wykorzystane w warunkach pozalaboratoyjnych, ponieważ należy do urządzeń tzw. szybkiej diagnostyki przyłóżkowej (ang. Point-of-Care Testing). Obsługa tego typu analizatorów jest bardzo prosta i jest zwykle prowadzona przez pielęgniarki i lekarzy poza klasycznie definiowanym laboratorium diagnostycznym.

 

Wiecej informacji na temat badania prokalcytonimy Samsung IB B•R•A•H•M•S PCT można uzyskać globalnie: www.thermoscientific.com/procalcitonin.

 

Więcej informacji na temat szybkich badań Point-of-Care i analizatorów Labgeo IB-10 udziela przedstawiciel naukowy i dystrybutor w Polsce firma Screenmed

 

www.screenmed.pl

 

KONTAKT:

 

tel. (22) 716 65 00

 

Referencja:

 

  1. http://pokonacsepse.pl/swiatowa_deklaracja_w_sprawie_sepsy

 

Plik graficzny dostępny pod adresem: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/48239,,szybka-diagnostyka-sepsy-jest-juz-mozliwa-w-kazdym-gabinecie-lekarskim

 

Źródło informacji: Screenmed Polska

 

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe PAP)

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816