BIZNES
Like

Szwecja: od wolnego rynku do państwa opiekuńczego

12/02/2014
1554 Wyświetlenia
7 Komentarze
1 minut czytania
Szwecja: od wolnego rynku do państwa opiekuńczego

Jak to właściwie jest ze szwedzką gospodarką? Wielu zdaje się patrzeć na dobrobyt Szwecji przez pryzmat obecnej sytuacji i gotowych jest przypisywać go rozbudowanemu państwu opiekuńczemu i wysokim podatkom. Tymczasem stan obecny to być może schyłkowy okres szwedzkiej prosperity, która kończy się od nadmiaru socjalizmu.

0


Ciekawą analizę poświęconą ewolucji szwedzkiej gospodarki znajdujemy na stronie Instytutu Misesa. Jej autor, Stefan Karlsson twierdzi wręcz, że ostatnie ponad sto lat historii gospodarczej Szwecji nazwać można wielkim oszustwem.

Karlsson dokonuje przeglądu najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii swojego kraju, od XIX wieku do czasów obecnych. W XIX wieku, jak zauważa, Szwecja była stosunkowo biednym krajem, a rozwój zaczął się dopiero pod koniec tego wieku. Wówczas to wprowadzono sporo nowych pomysłów inwestycyjnych, takich jak dynamit Alfreda Nobla, łożyska wahliwe kulkowe Svena Wingquista czy lodówkę absorbcyjną wynalezioną przez Baltazara von Platen. Wówczas też powstawać zaczęły takie, znane również dziś, przedsiębiorstwa jak Volvo, Saab i firma telekomunikacyjna Ericsson. Jak dodaje Karlsson, w okresie tym nie dochodziło do spektakularnego bogacenia się Szwedów, jednak wówczas stworzone zostały podwaliny pod przyszły wzrost gospodarczy.

Istotnym czynnikiem, który – zdaniem autora tekstu – przyczynił się do wzrostu dobrobytu w Szwecji był fakt, iż kraj ten nie brał udziału w żadnej z wojen światowych, unikał również innych konfliktów. Dzięki prowadzeniu takiej polityki, w latach 1870 – 1950, Szwecja była jednym z najbogatszych państw świata, zaraz za Stanami Zjednoczonymi, Szwajcarią i Danią.

Jednakże fundamenty przyszłych kłopotów już zostały stworzone. W 1932 r. socjaldemokraci doszli do władzy w obliczu wielkiego kryzysu (…)”….

Szwecja: od wolnego rynku do państwa opiekuńczego…

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

 1. Szwecja wzbogaciła się przede wszystkim na dostawach broni w czasie I wojny Światowej, w okresie międzywojennym, a zwłaszcza w czasie II Wojny Światowej na dostawach dla Niemiec. Anglicy, aby przyhamować ten handel zbombardowali nawet zakłady Boforsa oraz zakłady produkujące dla Niemców obrabiarki. Jak biedna była Szwecja w XIX w. można zobaczyć oglądając uratowane od wyburzenia drewniane domki w robotniczej dzielnicy Sztokholmu o powierzchni około 20m kw.
  Żurek Janusz

  0
 2. Avatar Przemek

  Polecam książkę Seana Mcmeekina pt. “Największa grabież w historii. Jak bolszewicy złupili Rosję”. Szwecja dorobiła się niewyobrażalnych pieniędzy na przetopieniu carskiego złota kupionego pewnie dosyć tanio (zwykłe paserstwo) od Lenina.

  0
 3. Avatar Sceptissimus

  Zawsze mnie bawi jak “specjaliści” ubolewają nad końcem dobrobytu w państwach dobrobytu.
  Póki co, zdaje się że wielu rodaków zamieniłoby “zieloną wyspę” na upadający półwysep skandynawski.

  0
 4. Avatar AS

  W 19 wieku, w wyniku wielkiego głodu, 1/3 Szwedów umarła z głodu, 1/3 wyemigrowała a 1/3 została.

  0
  • Avatar sceptissimus

   No i proszę, potrafili z tego wyciągnąć wnioski.

   0
   • Avatar AS (niedobry)

    Było ich po prostu za dużo. Po 2 wojnie były 3 miliardy ludzi, teraz jest 7. A jaka wielka różnica w mechanizacji i automatyzacji. Dla takiej ilości ludzi nie ma roboty. Po prostu. A co trzeba z tym fantem zrobić, to pisał nie będę. Przecież wiadomo. Wytłuc, wytłuc i wytłuc. Zostaną 2 miliardy (podobno dla Ziemi do równowaga) i będzie OK! Każdy będzie miał robotę.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816