311 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Poza Twoim domem jest świat, w którym tysiące osób przegrywa swoje życie. DO PRZERWY! Dziś możesz pomóc im wygrać.

0

Świąteczny wystrój, odpowiednia oprawa muzyczna, specjalna oferta towarów, promocje. To wszystko czeka już na nas od listopada w sklepach i zachęca do kupowania bożonarodzeniowych prezentów dla najbliższych. Drogie perfumy, elegancka koszula, wytworny alkohol i słodycze? A może w tym roku wymyślę coś mniej sztampowego? To nasze obecne dylematy. W duchu cieszymy się zaś na myśl o niespodziankach jakie czekają nas samych i zastanawiamy się co tym razem otrzymamy. Warto w takich chwilach pomyśleć o tych, którzy nie mają takiego szczęścia jak my. Wielu naszych rodaków żyje w skrajnej biedzie, musi się mierzyć z samotnością, poważnymi chorobami, niepełnosprawnością i może tylko pomarzyć o jakiś wyjątkowych prezentach. Dla nich realnym problemem jest to jak przeżyć kolejny dzień i miesiąc.

Często pragniemy pomóc takim osobom, ale nie wiemy jak to zrobić w najbardziej efektywny sposób. Z reguły jesteśmy proszeni przez różne fundacje, organizatorów inicjatyw społecznych o finansowe wsparcie ich dzieła. Pomagamy, dajemy nasze pieniądze, ale gdzieś tam kłębią się w nas obawy czy nie zostaną one przejedzone przez daną fundację, czy trafią do tych osób, które naprawdę potrzebują pomocy, a nie takich, które tylko chcą się wzbogacić naszym kosztem.

Na tle różnych akcji społecznych z pewnością wyróżnia się Szlachetna Paczka. Pozwala ona pomagać naszym bliźnim w sposób mądry – docierać do osób najbardziej potrzebujących, udzielać im dokładnie takiego wsparcia jakie jest im potrzebne i mieć pełną kontrolę nad udzielaną przez siebie pomocą.

Akcja polega na przygotowaniu paczki świątecznej, złożonej z prezentów rzeczowych i innych darów dla potrzebujących rodzin. Rodziny takie uprzednio sami wybieramy z bazy internetowej. Mamy więc bezpośredni wpływ na to kogo i w jaki sposób wesprzemy. W bazie znajdziemy informacje o tym co jest niezbędne dla danych osób do codziennego życia, wychowania dzieci, zmagania się z chorobą czy niepełnosprawnością. Mogą to być ubrania, żywność, środki czystości, leki, sprzęt AGD, podręczniki, zabawki. Oczywiście nikt nie zabrania nam bycia bardziej hojnym i dodania jakiegoś „prezentu od serca”.

Co ważne wspomnianą bazę tworzą wolontariusze, którzy w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Nikt sam nie może się zgłosić do bazy, co powoduje, że nasze prezenty rzeczywiście trafiają do tych najbardziej potrzebujących.

Hasło tegorocznej „Szlachetnej paczki” „Do przerwy 0:3” nawiązujedo słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której bramce stał Jerzy Dudek, dzisiejszy ambasador „Szlachetnej Paczki”, do przerwy przegrywała 0:3. W drugiej połowie spotkania zawodnikom angielskiego klubu udało się jednak odwrócić losy meczu, doprowadzić do wyrównania i dogrywki, by w końcu, po pamiętnym „Dudek Dance”, zwyciężyć w rzutach karnych. Mecz przeszedł do historii jako jedna z najefektowniejszych wygranych i symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji. „Wielu ludzi w Polsce przegrywa. Chcemy w tym roku tak patrzeć na biedę, że to nie jest na całe życie. Teraz ogłaszamy przerwę! Szlachetna Paczka to jest coś takiego, jak działanie całego sztabu, który pomaga zawodnikom w przerwie, aby w drugiej połowie wygrali” tłumaczy ks. Jacek Stryczek, organizator akcji. „Celem naszej pomocy jest, aby ludzie się stali bohaterami, ale też przełamanie takiego stereotypu polskiego, że o przegranej pamięta się ludziom do końca życia. Nie, ludzie mają prawo do porażek, ale mają też obowiązek potem się z nich podnosić. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców Szlachetnej Paczki. Razem możemy wygrać ten mecz.”

Wejdź nawww.szlachetnapaczka.pli wybierz rodzinę, której chcesz pomóc. To już ostatnie dni kiedy można to zrobić.

Pomóżmy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Na te święta podarujmy im choć odrobinę radości!