KULTURA
1

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i rodzinnego ciepła.

22/12/2021
390 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i rodzinnego ciepła.

Zbliżają się te jedyne, magiczne święta Bożego Narodzenia. jak zwykle co roku o tej porze większość z nas usiądzie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi przy jednym wspólnym wigilijnym stole. Śpiewając kolędy będziemy spożywać wigilijna wieczerzę. Tradycją jest składanie sobie życzeń bożonarodzeniowych i ja korzystając z okazji życzę Redakcji portalu 3obieg.pl, blogerom, komentatorom i czytelnikom wszystkiego co się szczęściem zwie, zdrowia, pomyślności i radości dla was waszych, rodzin, bliskich i znajomych.   „Życzenia świąteczne bożonarodzeniowe – historiaHistoria życzeń świątecznych w Polsce jest bardzo długa, sięga kilkuset lat wstecz. Bożonarodzeniowe życzenia były traktowane jako swoisty dar – wierzono bowiem, że mogą mieć one moc sprawczą, więc to, co wypowiedziane mogło się spełnić. Życzenia świąteczne składano sobie powszechnie, niemal przy każdej okazji – rodzinie […]



Zbliżają się te jedyne, magiczne święta Bożego Narodzenia. jak zwykle co roku o tej porze większość z nas usiądzie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi przy jednym wspólnym wigilijnym stole. Śpiewając kolędy będziemy spożywać wigilijna wieczerzę. Tradycją jest składanie sobie życzeń bożonarodzeniowych i ja korzystając z okazji życzę Redakcji portalu 3obieg.pl, blogerom, komentatorom i czytelnikom wszystkiego co się szczęściem zwie, zdrowia, pomyślności i radości dla was waszych, rodzin, bliskich i znajomych.

 

„Życzenia świąteczne bożonarodzeniowe – historia
Historia życzeń świątecznych w Polsce jest bardzo długa, sięga kilkuset lat wstecz. Bożonarodzeniowe życzenia były traktowane jako swoisty dar – wierzono bowiem, że mogą mieć one moc sprawczą, więc to, co wypowiedziane mogło się spełnić. Życzenia świąteczne składano sobie powszechnie, niemal przy każdej okazji – rodzinie przy wigilijnym stole, sąsiadom i znajomym – gdy ich spotkano. Składanie życzeń bożonarodzeniowych było praktykowane właściwie we wszystkich grupach społecznych. W XVIII wieku, obok życzeń, pojawił się inny zwyczaj, który praktykowany jest do dziś – łamanie się opłatkiem. Przy składaniu życzeń na święta Bożego Narodzenia, zachowywano powagę – kiedyś wymiar życzeń był inny, miały one szczególne znaczenie. Na początku głowa rodziny składała życzenia wszystkim obecnym na wigilijnej wieczerzy, następnie członkowie rodziny składali je sobie nawzajem. W XIX wieku pojawiły się pierwsze kartki świąteczne, które wysyłamy sobie aż do dziś – co prawda dużo rzadziej, traktując kartki świąteczne zupełnie inaczej. W dobie powszechnego dostępu do internetu i telefonów komórkowych, łatwiej i szybciej wysłać maila lub smsa – niż tradycyjną kartkę, jednak i ten zwyczaj dalej jest kultywowany przez szerokie grono osób. Dlaczego składamy życzenia bożonarodzeniowe? Chcemy wyrazić w ten sposób naszą pamięć, szacunek i miłość do bliskich. Dla wielu osób jest to ważny zwyczaj i okazja, by pokazać, że zależy nam na czyimś szczęściu.

Wiary, która może przenosić góry,
Nadziei, która nigdy nie zgaśnie,
Miłości, która jest światłem życia.
Niech narodziny Chrystusa zwiastują dobrą nowinę!
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia,
życzę Wam mnóstwo zadowolenia.
Wiele satysfakcji z podejmowanych wyzwań.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru,
przyniesie Wam wytchnienie i radość.
Niech Nowy Rok obfituje w szczęście,
pomyślność, zdrowie i uśmiech.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!”

 

„MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”……..Pamiętajmy także i o tych o tych dzięki którym usiądziemy z rodziną i najbliższymi przy stole wigilijnym.

Żródło :
https://www.wyjatkowyprezent.p…(link is external)

Tezeusz https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

130 publikacje
1 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758