HYDE PARK
Like

Światowy sukces polskich lekarzy – sparaliżowany chodzi

24/10/2014
502 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Światowy sukces polskich lekarzy – sparaliżowany chodzi

Polska biurokracja nie nadąża za możliwościami polskich lekarzy. Niedawno światowe osiągniecie przeszczepu twarzy, teraz kolejny sukces lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu. Mężczyzna sparaliżowany -chodzi.
Mężczyzna, sparaliżowany od klatki piersiowej w dół po ataku nożem operacji z wykorzystaniem komórek odpowiedzialnych za zmysł powonienia, znowu chodzi. Osiągnięcie polskich lekarzy jest kamieniem milowym w poszukiwaniu metod leczenia urazów kręgosłupa.

0


 

Polscy lekarze użyli komórek nerwowych pobranych z nosa Darka Fidyka, Bułgara,który został raniony nożem w plecy  cztery lata temu, umożliwiając odbudowę i rozwój uszkodzonej tkanki.
 

38 letni Darek, przeszedł pionierską operację po tym jak nie mógł dojść do sprawności od 2010r. Procedura zabiegu została opracowana  w University College w  Londynie.Technika ta polega naużyciu komórek węchowych  i umieszczeniu ich w rdzeniu kręgowym.
“Otworzyliśmy drzwi do leczenia urazów rdzenia kręgowego,które trzymają pacjentów nawózku inwalidzkim,” powiedział Geoff Raisman, kierujący wydziałem  regeneracji neuronowe  jw UCL Instytutu Neurologii i lider zespołu badawczego w Zjednoczonym Królestwie.
Takie wykorzystanie komórek  zostało odkryte przez Raismana w 1985 roku i były prowadzone  eksperymenty w leczeniu urazów kręgosłupa u szczurów w 1997 roku.
 Operację Darka Fidyka wykonał zespół lekarzy w szpitalu Uniwersytetu Wrocławskiego w Polsce.
Metodę tę dopracował zespół kierowany przez dra Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza. W zespole znaleźli się lekarze z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
        
Badaniedaje nadzieję tysiącom ludzi którzykażdego roku,doznają poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego i muszą żyć przez resztę życia z trwale uszkodzonymi funkcjami ciała.Takie urazy zazwyczaj występują podczas uprawiania sportu lub wypadków samochodowychi dotąd nie było sprawdzonej metody ich leczenia .

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

4 komentarz

 1. Avatar kjhh

  ciekawe ze to tak dlugo trwalo

  bo kasy chyba na takie badanie nie brakowalo
  zwazywszy ze takie przypadki chodza i po ludziach slawnych i bogatych

  0
 2. Avatar Krzywousty

  Przed chwilą słuchałem o tym audycji w PBR w Stanach w dziale “Science Friday”.
  No cóż – o tym że w odkrycie są zaangażowani Polacy wspomniano tylko jednym zdaniem na początku audycji. Geoff Raisman z którym był wywiad powiedział: “samą operację przeprowadzili polscy koledzy…”. I to było wszystko o polskim wkładzie w to odkrycie.
  A w podsumowaniu nawet słowem o Polakach nie ma: “Professor Geoffrey Raisman of University College London and his collaborators repaired the gap in Fidyka’s spine…”
  .
  Z całej audycji wynikało że to Raisman i jego angielski zespół opracowali tę rewolucyjną metode i to oni wciąż ją doskonalą. Polacy zaś byli tylko murzynami od wykonania “prostego zabiegu”. W domyśle” każdy inny by ją też przeprowadził.
  .
  Ciekaw jestem jak wygląda prawda. Jak wygląda rzeczywistość.
  .
  Audycji można będzie niedługo posłuchać tutaj (po angielsku): http://www.sciencefriday.com/segment/10/24/2014/nerve-transplant-allows-paralyzed-man-to-move-legs-again.html

  0
 3. Avatar Paweł

  To ja powiem, że również w Holandii, pojawiła się ta wiadomość w mediach i również tutaj rola Polaków była bardzo zmarginesowana. Podano iż polscy lekarze pobrali i rozłożyli komórki, lecz sama operacja odbyła się w GB i przeprowadzona była przez brytyjskich lekarzy.
  Czy to jest celowe umniejszanie roli Polaków? Czy to celowa manipulacja głównych mediów?

  0
 4. Avatar Wilk na kacapy

  O takich teoretycznych mozliwosciach organizmow to czytalem juz z 20 lat temu, mozliwosci teoretyczne to nie to samo co namacalny sukces.
  Jest to wielka nadzieja dla setek tysiecy sparalizowanych ludzi.
  Mozemy byc dumni z osiegniecia polskich lekarzy, powinni dostac jakas prestizowa nagrode ktora by swiat zauwazyl.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816