NEWS
Like

Świąteczny Bożonarodzeniowy prezent od Hanny Gronkiewicz Waltz – podwyżka wieczystego

24/12/2016
460 Wyświetlenia
4 Komentarze
3 minut czytania
Świąteczny Bożonarodzeniowy prezent od Hanny Gronkiewicz Waltz – podwyżka wieczystego

Mieszkańcy Warszawy nie zmobilizowali się, nie podpisali się w wystarczającym stopniu pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz Waltz, i w podzięce otrzymali teraz prezent przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku – wypowiedzenia opłaty rocznej wieczystego użytkowania. Mieszkańcy Osiedla Sadów Żoliborskich ostatnią podwyżkę mieli na przełomie 2009/2010 r., wówczas części osób udało się unieważnić podwyżkę ze względów formalnych. Pani Wanda mieszkająca przy Braci Załuskich na Żoliborzu, płaciła do tej pory 526,37 gr, a po aktualizacji będzie musiała zapłacić 1134,92 złote (ponad 100% podwyżki). Opłata wieczystego panie Krystynie (ul. Gojawiczyńska) kosztowało do tej pory 424,46 zł, a po podwyżce 1540,18 zł (ponad 250% podwyżki).

0


INFORMACJA SERWIS21

Ale podobne podwyżki dotknęły mieszkańców Stegień czy Sadyby, dla których ostatnia podwyżka była w roku 2008. Państwo K. właśnie otrzymali wypowiedzenie opłaty rocznej (do tej pory 487,74 zł) i nową propozycję 1018,81 zł (ponad 100% wzrostu). Co ciekawe Państwo K. złożyli w 2014 r. wniosek o obniżenie opłaty, wniosek który do tej pory nie został rozstrzygnięty przez SKO, co może spowodować nieważność obecnej podwyżki.

Mieszkańcy nie są bezbronni. Po otrzymaniu podwyżki należy w ciągu 30 dni (uwaga termin nieprzekraczalny) złożyć wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego iż aktualizacja opłaty użytkowania wieczystego jest nieuzasadniona, co powoduje wstrzymanie podwyżki. Procedurę odwoławczą opisaliśmy w:

http://serwis21.blogspot.com/2015/02/podwyzszaja-ci-opaty-wieczystego-odwoaj.html

Nie ma konieczności specjalnego uzasadnienia wniosku, ale jeżeli chcemy mieć szansę na całkowite lub częściowe anulowanie podwyżki warto albo przedstawić kontroperat szacunkowy albo wskazując wady formalne wypowiedzenia (np. że doręczono wypowiedzenie na wspólny adres małżonków, zamiast na każdego z osobna jak nakazuje KPA. W takiej sytuacji osoba która pokwitowała odbiór powinna złożyć wniosek do SKO o bezzasadność aktualizacji, natomiast współmałżonek, który nie odebrał – zażalenie na bezczynność Urzędu, który nie doręczył wypowiedzenia).

Osoby, które natomiast jeszcze nie otrzymały podwyżki mogą się przed nią uchronić. Zgodnie z kpa termin na odbiór korespondencji wynosi 14 dni (uwaga nie odebrane liczy się jak odebrane z upływem terminu), a zatem jeżeli odbiór nastąpi po 1 stycznia 2017 r. podwyżka będzie nieskuteczna. W odwołaniu do SKO wystarczy wówczas wskazać na fakt że nie doszło do doręczenia wypowiedzenia przed 1 stycznia co narusza art.78 ust.1 u.g.n. i powoduje bezskuteczność wypowiedzenia. Innymi słowy wystarczy po 18 grudnia nie odbierać korespondencji i dokonać tego dopiero 2 stycznia 2017 r. czyli po Nowym Roku, by mieć niepodważalny argument uchylający podwyżkę wieczystego.

Walka z Miastem nie jest bezsensowna – stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE – można co najmniej wstrzymać podwyżkę do czasu prawomocnego orzeczenia (w Warszawie postępowanie trwa od roku do kilku lat), samo postępowanie w kolegium jest bez opłat i można w nim coś ugrać bądź obniżkę wieczystego (a w świetle przygotowanych rozwiązań ustawowych, opłata będzie dotyczyć następnych 20 lat) bądź całkowite unieważnienie. Zatem zachęcam by odwzajemnić się prezentem władzom Warszawy w postaci wniosku do SKO o niezasadność podwyżki opłaty wieczystego.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

213 publikacje
0 komentarze
 

4 komentarz

 1. Avatar kanton

  i na stare lata trza uczyć się prawa KPA.
  Coś się kroi w ratuszu. HGW nie widać w mediach i kto wie co po Nowym Roku wyduma ta pinda.

  0
 2. i za to odpowiada walz??wy naprawde myslicie ze swiatem rzadzi jeden czlowiek czyli kaczynski??

  0
 3. Avatar gola.dupa.tuska

  ale szpetna stara rura

  0
 4. Avatar kanton

  coś ona szykuje . Czas aby służby się nią zajęły.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816