Bez kategorii
Like

Solidarna Polska w sprawie ACTA

02/02/2012
243 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Klub Parlamentarny Solidarna Polska przygotowuje wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

0


 

Uważamy, że rząd, a w szczególności minister, zaniechał swoich podstawowych obowiązków związanych z przeprowadzeniem właściwych konsultacji społecznych, które miały doprowadzić do tego, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości wiążące się z budzącym wiele kontrowersji dokumentem ACTA – powiedział w środę (2012.02.01) podczas konferencji prasowej w Sejmie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Klub Parlamentarny Solidarna Polska przygotowuje wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Solidarna Polska zarzuca ministrowi nieprzeprowadzenie odpowiednich konsultacji społecznych w związku z podpisaniem przez Polskę umowy ACTA. Zbigniew Ziobro powiedział, że Solidarna Polska rozważa też złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Ponieważ "jest on też merytorycznie za ten dokument odpowiedzialny" – powiedział lider Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że na temat porozumienia ACTA wypowiedziało się kilka instytucji, wśród nich Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Według raportu GiODO podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji. W opinii GIODO przyjęcie przez Polskę ACTA jest niewskazane, a wystarczającą podstawę do ścigania poważnych naruszeń praw autorskich dają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania krajów UE. Zdaniem Zbigniewa Ziobry rząd zlekceważył, przez nieprzeprowadzenie odpowiednich konsultacji, znaczną część społeczeństwa.

Spotkało się to z ogromną reakcją społeczną, protestami, jakie dawno w Polsce nie były obserwowane. Musi być przywrócona w Polsce elementarna odpowiedzialność za decyzje, za niewłaściwe działania. W tym wypadku minister kultury i minister Boni dopuścili się rażących zaniechań – powiedział Zbigniew Ziobro. Rzecznik Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska Patryk Jaki powiedział, że przedstawiciele Solidarnej Polski zbadali, w jaki sposób minister Zdrojewski przeprowadzał konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia ACTA.

Informacje o tym, że takie konsultacje się odbywają nie pojawiły się na główniej stronie ministerstwa kultury, tylko gdzieś z boku, schowane pod inną nazwą tak, by przeciętny internauta nie potrafił tego znaleźć – powiedział Patryk Jaki. Dodał, że wniosek o wyrażenie wotum nieufności będzie okazją do debaty w Sejmie na temat ACTA. Mamy nadzieję, że działania SP doprowadzą do tego, że wszyscy internauci, którzy protestują, będą mogli usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania – dodał Patryk Jaki.

Inne zapisy autora:

0

Mateusz Gruźla
Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758