POLSKA
Like

Śląsk: mafia węglowa nie istniała

01/11/2015
643 Wyświetlenia
6 Komentarze
4 minut czytania
Śląsk: mafia węglowa nie istniała

12 listopada 2015 roku w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej zostanie ogłoszony wyrok w sprawie budzącej emocje nie tylko na Górnym Śląsku.

0


 barbara-kmiecik  Z szumnie zapowiadanego procesu mafii węglowej, winnej w dużej mierze obecnemu stanowi polskiego górnictwa zrobiono sprawę dotyczącą zaledwie trzech osób – dwóch prezesów Rudzkiej Spółki Węglowej oraz jednego pracownika Barbary Kmiecik, zwanej ongiś „śląską Alexis”.
Ba, w drugim roku pierwszych rządów Donalda Tuska Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej umorzył nawet tą sprawę argumentując, że brak jest przepisów pozwalających sądzić za korupcję osoby wchodzące w skład zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Postanowienie to uchylił Sąd Najwyższy.

25952_1177569921_2731_p

To w związku z powyższą sprawą 25 kwietnia 2007 roku podczas próby zatrzymania zginęła Barbara Blida.
I choć oficjalna wersja mówi o samobójstwie, nie brak głosów, że mogła to być śląska ofiara „seryjnego samobójcy”.
Umarli bowiem milczą, a wiedza B. Blidy o powiązaniach baronów węglowych i politycznych była ponoć ogromna.

Zarzuty prokuratorskie mówią o kwocie 570 tys. zł wręczonej przez pracownika Alexis obu ówczesnym prezesom.

Sama Alexis stanowczo zaprzecza, aby komukolwiek dawała łapówki.
Jedynie wręczała… prowizje!
Za życzliwość trzeba było się odwdzięczyć – powiedziała przed sądem.

Budynek_władz_gminy_Nowa_Wieś_(obecnie_Sąd_Rejonowy)_Ruda_Śląska_Wirek,_ul._1_Maja_225_(3)_KS

Tak oto wygląda pod względem prawnym największa akcja wymierzona w układ rządzący nieprzerwanie od lat 1980—tych polskim górnictwem.
Zamiast mafii, rozumianej jako usadowienie osób pobierających „prowizje” na prawie każdym choć trochę decyzyjnym szczeblu mamy jedynie farsę, w której to dowiadujemy się, że nie było łapówek, były tylko „prowizje”.
Równie dobrze można by przecież powiedzieć, że nikt nikomu nie wręczał „łapówki”, ale dawał w kopercie pieniądze.
I problem dotyczył jedynie dwóch osób, co oznacza, że górnictwo jest jedną z najuczciwszych branż III RP.
W kategorii zarząd.
Nie wiemy, bo ta informacja jest ukryta przed społeczeństwem, ile spraw zostało umorzonych tylko dlatego, że podejrzani nie wchodzili w skład zarządu spółki i nawet Sąd Najwyższy nie mógł tak szeroko interpretować przepisów, by i ich objąć aktem oskarżenia.
Przeraża nowomowa, będąca swoistym znakiem rozpoznawczym III RP.
Oto urzędnik, taki na wpół państwowy, prócz pensji, będącej wielokrotnością rocznych zarobków Kowalskiego, pobiera od kontrahenta prowizję.
Za życzliwość.
To oznacza, że wielki biznes (Alexis do małych nie należała, choć do Kulczyka sporo jej brakowało) tworzą ludzie całkowicie amoralni.
Ta sama amoralność towarzyszy urzędnikom.

Tutaj właśnie tkwi źródło fortun, nagle wyrosłych na początku lat 1990-tych.
Czy w takim kontekście mogą dziwić nagrane rozmowy „u Sowy”?
To jest dokładnie ten sam schemat, ta sama moralność, a raczej jej brak.
Jedyna różnica to skala.

https://

 

.

1.11 2015

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. pablo3 pablo3

  to nie wina amoralnosci, ale braku panstwa prawa, ktore kontroluje swoje zasoby. prawo istnieje tylko teoretycznie, tak jak prowizje zamiast lapowek. wiadomo, ze czlowiek jest z natury egoista i pazerna hiena, dlatego jesli stwarza sie mu przestrzen do “krecenia lodow”, to wykorzystuje szanse. poza tym tu nawet nie chodzi o prawo, a odpowiednie grupy nacisku. wszystkie nitki sieci prowadza do prl-owskich sluzb wywiadowczych. jesli tak bylo i jest, to nie mozemy sie dziwic, ze wymiar sprawiedliwosci jest wobec tego rodzaju nacisku bezsilny. zobaczymy, czy teraz, gdy nowy rzad, ma srodki i przystapi do faktycznego dzialania, cos sie zmieni. wielokrotnie czytalem, jak wysoko wykwalifkowane osoby, zwiazane z obecnym obozem rzadzacym, rzekomo przekonuja, iz wiedza, jak te grupy funkcjonuja i kim oni sa. i w dodatku nie oceniaja ich nad wyraz wysoko. dlatego, trzymam za slowa i oczekuje rozbicia, tych grup interesow i naciskow… szansa jest na to niepowtarzalna.

  0
  • Avatar Zygi

   Amen. W Polsce przedwojennej byla za to kara smierci.
   Nie grozila, tylko byla.
   I nie za takie prowizje tylko za kazde i dla kazdego urzednika panstwowego.

   0
 2. pablo3 pablo3

  sprobujmy; “Peja/Slums Attack – Właściwy Wybór/Randori”

  0
 3. no coz humpty…. afery to nie przyczyna stanu gornictwa. Moze dumpty powie ci o co chodzi ..w tym temacie.

  0
 4. moze sie zajmiesz jak lubisz ten temat rowniez przyssawkami w postaci zwiazkow zawodowych w ilosci 30 szt kazdy robiacy swoj interes w handlu weglem i nie tylko.. Tyle ze tu proponuje raczej dumptego.

  0
 5. Avatar gniew

  Korzenie tych nieprawidłowości powstały w komunistycznym PRL, którego podobno w Polsce nie było. Otóż kierowcy wszystkich baz samochodowych w Polsce byli zmuszani systemowo do kradzieży paliwa i olejów. Zamiast pozwolić ludziom uczciwie i godnie zarabiać pieniądze wykonując zawód kierowcy, przydzielano tak niskie pensje, żeby trzeba było dorabiać na lewym paliwie…… Ustalano zawyżoną normę spalania i zużycia oleju, co zmuszało do sprzedaży zaoszczędzonych nadwyżek na lewo.Nikt z tego systemu nie mógł się wyłamać!!!. Ci co próbowali wykazywać oszczędność i rozliczać się uczciwie – działali na niekorzyść wszystkich !!! Z tego powodu byli niszczeni przez szefów i kolegów którzy w tym systemie czuli się komfortowo. Ten proceder jeszcze trwa i czuje się dobrze !!! wszędzie tam gdzie jest transport samochodowy podobny do państwowych baz samochodowych, PKS, Komunikacja Miejska, pojazdy Urzędów miejskich, Wojewódzkich, Marszałkowskich. Wszyscy o tym wiedzą i akceptują. Kto się wyłamie dostaje w łeb!!!. JEST TO DZIAŁANIE MAFIJNE skierowane na upodlenie człowieka !!!.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816