NEWS
Like

Skarpeta wraca do łask

22/08/2013
1155 Wyświetlenia
4 Komentarze
3 minut czytania
Skarpeta wraca do łask

Spada wartość depozytów w bankach. Klienci szukają innych niż lokaty sposobów oszczędzania. Wielu trzyma pieniądze w gotówce. W najbliższych miesiącach oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych nie powinno się zmienić, bo nie wzrosną stopy procentowe, a bankom nie opłaca się dopłacać do depozytów.

0


skarpetaW lipcu depozyty gospodarstwo domowych zmniejszyły się o 1,15 mld zł. Obecnie Polacy mają w bankach 529,3 mld zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego

– Spadek oprocentowania lokat spowodował bardzo duże zmiany na rynku. Wielu Polaków nie bardzo wie, co w tej sytuacji zrobić – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. – Część wypłaca pieniądze z lokat bankowych, niektórzy decydują się na różnego rodzaju inwestycje, część wstrzymuje się i czeka, trzyma te pieniądze np. na kontach oszczędnościowych, na ROR-ach, niektórzy w gotówce.

NBP podaje, że w pierwszym kwartale tego roku o ponad 4 mld zł zwiększyła się wartość gotówki, którą Polacy trzymają w domu. Według analityków w kolejnych miesiącach lokaty nie zyskiwały na popularności.

Do umieszczania pieniędzy na lokatach oprócz niskiego oprocentowania zniechęca brak możliwości bezprowizyjnej wypłaty pieniędzy w każdej chwili.

– To potrafi być prowizja rzędu 10 złotych w kilku bankach, a rekordzista nalicza 20 złotych prowizji przy drugiej czy kolejnej wypłacie w miesiącu, więc jak ktoś chciałby wypłacić cztery razy w miesiącu, to tutaj już w tej sytuacji pierwsza wypłata będzie darmowa. Kolejne trzy po 20 złotych to mamy 60 złotych prowizji – wylicza Sadowski.

Takie opłaty trudno dziś pokryć z zysku z oprocentowania lokaty, bo jest ono bardzo niskie. Obecnie wynosi ok. 3 proc. w skali roku, w zależności od zgromadzonego kapitału czy wysokości miesięcznych wpłat. Zależy wprost od wysokości stóp procentowych NBP, a te pozostają na niskim poziomie. Stopa referencyjna to 2,5 proc.

– W tej chwili raczej prognozy są takie, że ani w tym roku, ani być może nawet w przyszłym roku nie zobaczymy żadnych zmian w zakresie stóp procentowych. Niestety musimy się przyzwyczaić do tych poziomów oprocentowania lokat czy też kont oszczędnościowych. Raczej musimy się oswoić z tym, że 4 proc. jest niedostępne przy standardowych ofertach, jedynie przy takich długoterminowych lokatach, dwuletnich, ale w nielicznych bankach – ocenia analityk.

Według niego nie można też liczyć na to, że banki zechcą zachęcać do deponowania w nich pieniędzy, bo jeśli znaczną podnosić oprocentowanie to będą musiały do depozytów dopłacać.

– Mieliśmy czasami takie wojny depozytowe między bankami. Teraz banki wykorzystały ten moment, kiedy spadały stopy procentowe i często okazuje się, że to oprocentowanie depozytów spadło nawet bardziej niż te oficjalne stopy procentowe – mówi Sadowski. –Teoretycznie może się wydawać, że banki zarabiają mniej, ale z drugiej strony one teraz nie przepłacają za te depozyty. Nie mogą sobie teraz na to pozwolić.

Źródło: newseria.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

4 komentarz

 1. Avatar grzech

  wypłacać środki…sami sobie pożyczajmy. Niech banki padają. Sukinsyny zarabiały na tym, że nam za lokaty płaciły grosze a same pożyczały dalej nasze pieniądze na wysoki procent jako kredyty np mieszkaniowe, uzależniając jednocześnie nas od nich.
  Pomóżmy im. Niech szybciej padają.

  0
 2. Avatar zjanusz

  Gdybym nawet miał pieniądze, to przy tej inflacji mocno bym się zastanawiał, czy je lokować w banku na 3,5% rocznie. Z drugiej strony jak miałbym pożyczyć, na 25%, to bym nie pożyczył. Niedawno znajoma ze Szwecji powiedziała, że chyba przesadzamy z naszym narzekaniem, bo w Sztokholmie jest tylko kilka banków, a u nas prawie na każdej większej ulicy więcej niż tam wszystkich – więc chyba jesteśmy bogaci. Odpowiedziałem, że to przez głupotę Polaków, którzy dają się “wyssać” zagranicznym bankom z pieniędzy, jak to już wcześniej bywało w naszej bliższej i dalszej historii -patrz “bajońskie sumy”. Myślę, że ją trochę przekonałem.
  Żurek Janusz

  0
  • Avatar Art

   W USA jest jeszcze gorzej.Na zwykłym koncie oszczędnościowym(większość ludzi ma takie konta,na które wpływają co tydzień wypłaty-tzw,direct deposit) dają 0.5%.Pożyczają zaś na 6-8%.To jest dopiero interes.

   0
 3. Avatar kanton

  Banki szykują różnego rodzaju fundusze. Dlatego obniżają odsetki od lokat. Delikanie będą namawiać na takie różne fundusze aby ludzie wyjęli kasę ze skarpetki. A że historia lubi się powtarzać, za kilka lat ,nastąpi znowu krach na rynku róznych papierów.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816