Nowe Technologie i Medycyna
Like

Siwe włosy a zespół przewlekłego zmęczenia

05/03/2015
708 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minute czytania
Siwe włosy a zespół przewlekłego zmęczenia

Siwe włosy to nie tylko oznaka zbliżania się do jesieni życia. W obecnych czasach obserwujemy, że proces ten często “dopada” ludzi coraz młodszych i kiedy już się zacznie to postępuje bardzo szybko. Siwienie takie może być zapowiedzią lub oznaką poważnych problemów zdrowotnych zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy. Jedną z takich chorób jest zespół przewlekłego zmęczenia. 

 

Do syndromu przewlekłego zmęczenia może dojść na skutek silnego i długotrwałego stresu, przepracowania i nadmiaru obowiązków, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zatrucia toksynami, nadużywania alkoholu, cukru, kawy, stymulantów w tym narkotyków, tabletek antykoncepcyjnych, niektórych leków, niedoboru niektórych witamin lub minerałów. Najbardziej narażone osoby są w przedziale 20–30 lat, zwłaszcza kobiety. Osoby pracujące w zawodach takich, jak np. opieka nad osobami chorymi.

 

W ostatnich czasach liczba osób siwiejących przed trzydziestką wzrosła lawinowo. Siwienie takie często postępuje w dość szybkim tępie. Naturalna siwizna natomiast pojawia się najwcześniej koło czterdziestki i są to pierwsze siwe włosy. Proces naturalnego siwienia jest rozłożony stopniowo w czasie.

 

Przyczyną siwienia są wolne rodniki powstające w wyniku stresu oksydacyjnego ( tlenowego ). Dużą rolę w procesie siwienia odgrywa enzym katalaza. W mieszku włosowym powstaje nadtlenek wodoru czyli woda utleniona a woda utleniona to powszechnie znany rozjaśniacz do włosów.

Syndrom przewlekłego zmęczenia zbyt często mylony jest z depresją. Często też ludzie latami chodzą po lekarzach i trudno jest czegokolwiek się doszukać. Jakość życia chorego znacznie się pogarsza. Tymczasem zespół przewlekłego zmęczenia może prowadzic do poważnych następstw.

 

Co to jest zespół przewlekłego zmęczenia, jego objawy oraz jak go odróżnić od depresji?

 

Jakie jeszcze choroby może sygnalizować siwienie?

 

Jaki wpływ mają siwe włosy ( zwłaszcza przedwczesne siwienie ) na sukcesy zawodowe?

 

 

 

Inne zapisy autora:

Magia i Luksus Natury
Magia i Luksus Natury

Pisze, fotografuje, filmuje dslr, interesuję się ekologią i naturalnymi terapiami, kocham piękno przyrody.

99 publikacje
2 komentarze
 

4 komentarz

 1. kanton

  Z tym siwieniem to prawda. Mam sąsiada, .rok temu kupił obok mnie mieszkanie.Oczywiście wziął kredyt. Jak na razie kredyt dzielnie spłaca. Tylko mocno posiwiał. A przecież nie ma czterdziestki.To tyle w temacie.

 2. gość

  Siwienie rozpoczęło się u mnie gdy miałem 14 lat. Wtedy pierwszy raz zwrócił mi na to uwagę fryzjer podczas strzyżenie.

 3. bodziopl

  Szanowny Autorze !
  W szybkim tempie proponuję uzupełnić braki w ortografii, jest spore prawdoPOdobieństwo że PO wyborach ortografia znów będzie modna !
  No nie pisz tak tępo !

 4. gniew

  Podstawowym powodem przedwczesnego siwienia jest mała odporność na długotrwały stres lub nadwrażliwość, wówczas jakiekolwiek problemy stające na naszej drodze życiowej, zwłaszcza zaskakujące będą czynnikiem powodującym siwienie i to czasami w bardzo szybkim tempie. Braki witamin, minerałów w organizmie to skutek właśnie życia w pośpiechu, ciągłym stresie, niewłaściwej diecie. Zespół przewlekłego zmęczenia to też skutek przedłużającego się stresu, to już prawie przedsionek depresji. To co tu napisałem to wynik obserwacji ludzi z którymi stykam się na co dzień. Długotrwałe nadużywanie alkoholu (oczywiście niewłaściwa dieta i wielkie braki witamin i minerałów) skutek przedwczesne siwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217