Globalnie i Lokalnie
Like

Sąd odmawia rejestracji NSZZ “Wyzwolenie”

12/02/2017
478 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Sąd odmawia rejestracji NSZZ “Wyzwolenie”

Pisaliśmy o problemach z przewlekaniem rejestracji NSZZ “Wyzwolenie”. Dziś (8.02.2017) Komitet Założycielski odebrał postanowienie Sądu o odmowie wpisu Związku. Jako powód odmowy przyjęto, że zmiany Statutu których zażądał referendarz sądowy w postanowieniu z 14 grudnia 2016 r. zostały dokonane przez Komitet Założycielski, a nie przez zebranie założycieli. Przypomnijmy, że postanowienie wzywające do zmiany Statutu pod rygorem odrzucenia wniosku w terminie 7 dni, doręczono 21 grudnia. Wiele zmian żądanych przez Sąd było niedorzecznych.

0


http://serwis21.blogspot.com/2016/12/wedug-sadu-podejmowanie-czynnosci.html

Komitet Założycielski dokonał jednak zmian statutowych (żądanych przez Sąd) zgodnie z uchwałą nr 3 z 17 września 2016 upoważniającą Komitet do dokonywania zmian w statucie w toku procesu rejestracyjnego przed Sądem i już 23 grudnia złożył je w KRS. Sąd przez ponad 5 tygodni nadal zwlekał z wydaniem postanowienia, aż w końcu wydał odmowne.

 O stosunku Sądu w tej sprawie niech świadczy fakt, że w postanowieniu co prawda pouczono o możliwości złożenia skargi, ale uwarunkowano ją od uiszczenia opłaty 100 złotych, chociaż zgodnie z art.14 ust.3 ustawy o związkach zawodowych postępowania sądowe w sprawach rejestracji związków zawodowych są wolne od opłat.
Złożymy skargę na postanowienie i na nienależną opłatę za skargę. Ponadto skoro Sąd nie kwestionuje już statutu, możemy go wykorzystać do ewentualnego ponownego wniosku rejestracyjnego. – zapowiada dr Daniel Alain Korona z Komitetu Założycielskiego NSZZ “Wyzwolenie” i dodaje – sposób działania Sądu świadczy że postulat gdański w zakresie prawa do wolnych związków zawodowych nie stracił na aktualności. Działanie sądu, przewlekanie sprawy, wyraźnie zmierza do uniemożliwienia tworzenia nowych związków zawodowych.

(Za Serwis21 8/02/2017)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816