Bez kategorii
Like

Sąd Apelacyjny – To Bolek nie był Bolkiem?!

24/03/2011
418 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

NA GORĄCO!!! Wg orzeczenia Sądu Apelacyjnego w sprawie Lech Wałęsa przeciwko Krzysztof Wyszkowski nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy – Czy to znaczy, że Wałęsa nie był Bolkiem?

0


 Jak to się ma do jego samych wypowiedzi?

Wałęsa jest Bolkiem – przyznaje, że podpisał deklarację o współpracy z SB

 

Za portalem dziennik.pl

„Wyszkowski musi przeprosić Wałęsę za "Bolka"

Były działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudnimie "Bolek" – orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

 Obecni w sądzie sympatycy Wyszkowskiego na treść wyroku zareagowali skandowaniem: "hańba, skandal" i opuścili salę podczas odczytywania uzasadnienia wyroku.

Lecha Wałęsy nie było w sądzie, jest za granicą.”

"Sąd Apelacyjny podkreślił w czwartek, że w procesie cywilnym między Wałęsą i Wyszkowskim doszło do kolizji dwóch przepisów prawa.

"Prawa wolności i swobody wypowiedzi, w tym także ocen innych osób, zwłaszcza publicznych; z drugim – prawem do ochrony czci i dobrego imienia. Żadne z tych praw nie jest prawem absolutnym, nie jest uprzywilejowane względem drugiego. Oba są równorzędne i korzystają z takiej samej ochrony konstytucyjnej" – wyjaśnił w uzasadnieniu wyroku, nakazującego Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy, sędzia Roman Kowalkowski.

"Dozwolona publiczna krytyka nie może naruszać godności i dobrego imienia osób, chyba, że oparta jest na prawdziwych zarzutach i podjęta w celu ochrony uzasadnionego interesu społecznego" – uzupełnił sędzia, podkreślając, że Wyszkowski nie przedstawił wystarczających dowodów, aby zarzucić Wałęsie agenturalną przeszłość.

Wałęsa pozwał Wyszkowskiego za wypowiedź w telewizji z 16 listopada 2005 r., zarzucającą mu, że w latach 70. był tajnym i płatnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

"To oświadczenie stanowiło nieprawdę i naruszało godność osobistą i dobre imię Lecha Wałęsy, wobec czego ja Krzysztof Wyszkowski odwołuję je w całości i przepraszam Lecha Wałęsę za naruszenie jego dóbr osobistych" – w takiej formie b. działacz WZZ ma ogłosić swoje przeprosiny wobec Wałęsy. Mają się one ukazać w popołudniowym paśmie TVP2 oraz w Faktach TVN."

wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/327782,wyszkowski-musi-przeprosic-walese-za-bolka.html

 

za portalem TVN24.pl

„Wyszkowski ma przeprosić za "Bolka"

KOLEJNA ODSŁONA SPORU WAŁĘSA KONTRA WYSZKOWSKI. OSTATNIA?

Krzysztof Wyszkowski musi przeprosić Lecha Wałęsę za twierdzenia, że ma on agenturalną przeszłość – zadecydował w czwartek przed południem Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Były działacz Wolnych Związków Zawodowych twierdzi, że lider antykomunistycznej "Solidarności" był tajnym współpracownikiem SB o pseudnimie "Bolek".

Poprzedni wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku 31 sierpnia 2010 r. – oddalił wówczas powództwo Wałęsy.

Sąd podkreślił wtedy, że nie rozstrzyga, czy zarzut o agenturalnej przeszłości byłego prezydenta jest prawdziwy. Zastrzegł, że Wałęsa jako osoba publicznie znana musi się jednak godzić się z tym, że jego życiorys może być przedmiotem różnych wypowiedzi, także krytycznych.

Negatywne oskarżenia                   

Wałęsa odwołał się od tego wyroku do sądu apelacyjnego. Dziś – wciąż nie rozstrzygając o przeszłości byłego prezydenta – orzekł on, że nawet jako osoba publiczna, b. prezydent ma prawo do obrony swojego wizerunku. Tym bardziej, że słowa "agenturalna przeszłość" kojarzą się w Polsce jednoznacznie negatywnie.

Zgodnie z wyrokiem Wyszkowski jest zobowiązany do opublikowania oświadczenia w Faktach TVN i lokalnej Panoramie TVP Gdańsk, w którym przeprosi Lecha Wałęsę i odwoła swoje dotychczasowe oskarżenia dotyczące jego agenturalnej przeszłości.

Na rozprawie nie było Wałęsy, pojawił się za to Wyszkowski wraz z grupą swoich zwolenników. Podczas ogłaszania wyroku krzyczeli oni "hańba, skandal".

Kolejna odsłona

Wyrok z sierpnia ub. roku był już trzecim w tej sprawie wydanym przez sąd okręgowy. Poprzednie wyroki były korzystne dla Wałęsy – uznające, że Wyszkowski go zniesławił. Jednak dwukrotnie sąd apelacyjny uchylał te wyroki i nakazywał ponowne rozpatrywanie sprawy.

Wałęsa domaga się od byłego działacza WZZ przeprosin oraz 40 tys. zł zadośćuczynienia przekazanego na rzecz Szpitala Dziecięcego w Gdańsku-Oliwie.

bgr,rs//kdj”

www.tvn24.pl/-1,1696866,0,1,wyszkowski-ma-przeprosic-za-bolka,wiadomosc.html

 

 

TW "Bolek" w "Encyklopedii Solidarności"

0

raven59

„Przypatrzcie sie krukom: nie sieja ani zna

446 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758