NEWS
Like

RPO: przed parabankami trzeba ostrzegać w mediach

22/12/2014
1045 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
RPO: przed parabankami trzeba ostrzegać w mediach

Osoby „wykluczone cyfrowo”, czyli przede wszystkim ludzi starszych trzeba ostrzec przed działalnością nieuczciwych parabanków w tradycyjnych mediach – zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich do Komisji Nadzoru Finansowego.

0


Ul. Terespolska w Warszawie vis`a vie Sądu Rejonowego Warszawa Praga Północ i Warszawa Praga Południe fot. M. Pietkun

Banery wiszą na budynku przy ul. Terespolskiej w Warszawie, vis`a vie Sądu Rejonowego Warszawa Praga Północ i Warszawa Praga Południe
fot. M. Pietkun

– Pragnę zwrócić się do Pana w sprawie dużej doniosłości społecznej. Jak wiadomo, znacząca część naszego społeczeństwa wciąż nie dysponuje możliwością dostępu do internetu. Wśród osób „wykluczonych cyfrowo” szczególną rolę odgrywają ludzie starsi, są bowiem najbardziej narażeni na agresywną, nie zawsze uczciwą, balansującą na granicy prawa, a nawet wbrew przepisom, ofertę podmiotów oferujących usługi finansowe – napisał zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Czerniawski w liście do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

 

W liście przedstawiciel RPO prosi, by KNF rozważyła możliwość zamieszczania – publikowanej na stronie internetowej KNF tzw. listy ostrzeżeń – również w mediach.

 

– Mamy bardzo interesującą inicjatywę Komisji Nadzoru Finansowego, która idąc dalej niż to, do czego jest zobligowana, publikuje na swojej stronie internetowej ostrzeżenia przed firmami wzbudzającymi jej wątpliwości. Jednak 60-, 70-, 80-latkowie, do których w dużej mierze kierują swoją ofertę parabanki, nie korzystają z internetu, w związku z tym nie mają jak dotrzeć do tych informacji – wyjaśnił Ryszard Czerniawski.

 

Według Ryszarda Czerniawskiego sprawa jest o tyle trudna, że choć adresaci ostrzeżeń potrzebują jasnego i jednoznacznego przekazu, to publikując zbyt radykalne ostrzeżenia, KNF mogłaby się narazić na pozwy o naruszenie dóbr osobistych.

 

Jak potwierdziło biuro prasowe KNF, Komisja przychylnie odniosła się do idei RPO, ale zanim zacznie akcję, musi przeanalizować swoje możliwości finansowe i wybrać najskuteczniejszą formę przekazu ostrzeżeń.

 

mww/ son/mp

 

Źródło: PAP

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758