Artykuły redakcyjne
Like

Rozbój drogowy

15/11/2013
1267 Wyświetlenia
13 Komentarze
3 minut czytania
Rozbój drogowy

Po raz kolejny podnoszona jest kwestia obowiązku zmiany opon na zimowe. Przytaczane są dwa argumenty – bo bezpieczniej i (z czym spotkałem się jakiś czas temu) – bo ubezpieczyciele nie chcieli wypłacić odszkodowania, gdyż klient jeździł zimą na całorocznych „kapciach”.

0


Zacznijmy od drugiego argumentu – jeśli w umowie ubezpieczenia był taki zapis, to nie ma że boli. A jeśli nie – to ubezpieczyciel kwalifikuje się do sądu. Natomiast zamiast wprowadzać obowiązek zmiany opon prościej i taniej wpisać takie zapisy na listę klauzul niedozwolonych. I cześć, po sprawie, policja może się zająć poważniejszymi sprawami.

Z tym bezpieczeństwem, to też raczej ściema. Bo, jak twierdzą eksperci, opona zimowa może być w nieodpowiednich warunkach równie niebezpieczna, co letnia zimą. Ponieważ politycy chcą wprowadzić obowiązek zmieniania w terminie od – do, więc raczej nie o bezpieczeństwo tu chodzi. Zima w Polsce ma generalnie w d…użym poważaniu regulacje prawne. Poza tym – zima różnie wygląda w różnych rejonach Polski, więc wprowadzanie jednolitych zapisów to czysty idiotyzm. Pod względem bezpieczeństwa również.

Rzecz jasna politycy ignorują niewygodny raport NIK, z którego wynika, że przyczyną większości wypadków jest stan dróg. Odśnieżanie też tutaj należy zaliczyć. A to prawdziwa bolączka – jedne drogi są odśnieżane, inne – nie; jedne są posypywane solą i błoto pośniegowe jest zgarniane, na innych sypie się tylko sól, a jeszcze inne – olewa. Na szczęście tylko w przenośni. Warto zwrócić uwagę, że takie „posolone” drogi, z których nie uprzątnięto brei, szybko stają się prawdziwym koszmarem, gdy breja po pewnym czasie zaczyna zamarzać.

No i kwestia zasadnicza – żaden najbardziej zaawansowany system, żadna technologia itd. nie zastąpi zdrowego rozsądku. Kilkanaście dni temu widziałem na autostradzie A2 następujący obrazek: pojazd A jedzie prawym pasem, pojazd B wyprzedza pojazd A lewym pasem, a pasem awaryjnym pojazdy A i B wyprzedza pojazd C. Pytanie – jaki system zapewni w takiej sytuacji bezpieczeństwo? Żaden, i w przypadku kretyna za kółkiem na oblodzonej / ośnieżonej drodze odpowiedź będzie taka sama.

Natomiast warto się zastanowić nad skutkiem wprowadzenia takiego przepisu. Drogówka będzie mieć używanie – mandaty po 500 pln zasilą budżet osłabiony sabotowaniem fotoradarów przez kierowców. Po drugie – jak nic wzrosną ceny „zimówek” i koszty przechowywania opon, bo przecież każdy myślący człowiek wie, że to nie tak fajnie, że wciskamy opony do piwnicy i po sprawie.

Taka regulacja po namyśle okazuje się wszechstronnie zbędna. Jedyny logicznym uzasadnieniem wydaje się chęć wydojenia kierowców jeszcze bardziej. Tradycyjnie pod szczytnymi hasłami.

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

 1. Avatar Kubek

  Panie Michale ….przecież Polak potrafi : bo albo będzie jeździł cały rok na zimówkach ( co wg mnie nie jest aż tak straszne jeśli jeździ sie wyłącznie po mieście), albo kupi opony uniwersalne całoroczne, albo z niemiec sprowadzi “zjechane” używki za grosze byle miały napis “winter” z boku .

  0
  • Why did you jump a Why did you jump a second time? I was dersesped about not being able to afford to pay the fine from the first jump. Why do they bother with a fine, do they really think it is going to act as a deterrent? Was this answer helpful?

   0
  • The bengals only given up 24 sacks this saoesn which is 4th lowest in the NFL, and he had plenty of weapons threw his career in cincinnati Chad johnson, Jermaine Gresham, Terrel Owens, T.J. Houshmanzeda, and he would of had A.J. Green if he were to come back and play for cincinnati. All of these players where pro bowlers. ?

   0
 2. statioratio statioratio

  “Drogówka będzie mieć używanie – mandaty po 500 pln zasilą budżet osłabiony sabotowaniem fotoradarów przez kierowców.” – Redaktor Parol się tym pewnie zajmie i już … .

  0
 3. Avatar Tomasz

  A moze po prostu tak, jak jest w niemczech?
  Ubezpieczyciel odmawia wyplaty ubezpieczenia jezeli “pojazd nie byl przystosowany do panujacych warunkow drogowych w momencie wypadku/kolizji” – policjant wypisuje do protokolu z wypadku jakie byly warunki drogowe oraz w jakie opony wyposazony byl pojazd
  I problem od-do jest rozwiazany. Proste, prawda?

  Co do bezpieczenstwa – mysle, ze argument o “ieodpowiednich warunkach” to jest sciema.
  W ten sposob mozna argumentowac uzasadnienie kazdej glupoty a uzywanie opon zimowych przedewszystkim wiaze sie nie z faktem wstepowania sniegu czy lodu na drodze a z niskimi temperaturami jake panuja w zimie. Tu chodzi o wlasciwosci samej gumy (czy raczej mieszanki uzytej do produkcji opon) w roznych zakresach temperatur.

  0
 4. Bezpieczeństwo nie ma ceny. Unikanie opon zimowych jest kretyństwem, jeśli konsekwencje miałyby dotyczyć tylko tego kierowcy, który nie dostosował się do warunków na drodze, to nie ma o czym mówić.
  Jak na razie nie ma obowiązku poruszania się samochodem i kierowca na letnich lub łysych oponach może zostać w domu.

  0
 5. Avatar Robert

  “Bo, jak twierdzą eksperci, opona zimowa może być w nieodpowiednich warunkach równie niebezpieczna, co letnia zimą.”

  Gdzie i ktory ekspert tak twierdzil ? Nie masz, czlowieku, pojecia o oponach, wiec racz zamilczec…

  Regulacja moze jest zbedna, ale z innego powodu – ludzie wymieniaja i tak…

  0
 6. Widział obrazek wyprzedzania na trzeciego. Hahaha !! Jeden raz widział !!! Hahahaha !!!. A jak to się fajnie odczuwa jak się jedzie na przykład a w środek albo z prawej sie wciska Tirem z naczepą na trezeciego. A no, piszecie jak nie [płacić mandatów, jak to źle kazać opony zimówki zakładać. I tak jest. CB radio w każdym TiRze i “:misie stoją !!! Uwaga !!”: No i jak misi nie ma to robią co chcą. Pełna komuna. Wy się do tego przyczyniacie nawołując dso bezprawia. I co chwilę tragedia na drodze.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816