O zainteresowaniu polskim projektem atomowym mówił w Warszawie jeden z szefów Rosatomu Alexei Kalinin.

– Jesteśmy graczem regionalnym i chcemy się rozwijać w tym regionie Europy – tłumaczył agencji Reuters. Przyznał jednak, że zarząd koncernu Rosatom nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy wystartuje w przetargu na dostawę technologii do polskiej elektrowni. Przetarg zamierza we wrześniu ogłosić główny inwestor odpowiedzialny za ten projekt – Polska Grupa Energetyczna.

Według ekspertów nawet jeśli Rosjanie wystartują w procesie, to mają niewielkie szanse na wygraną. – W zasadzie od dawna są poważnie brani pod uwagę trzej kandydaci: amerykański Westinghouse, GE Hitachi i EDF wspólnie z Arevą – mówi jeden z nich. – A wizyta prezydenta USA w Polsce może wzmocnić pozycję amerykańskiego koncernu.

Rosatom, będący pod kontrolą państwa rosyjskiego, ostatnio wygrał przetarg na budowę elektrowni atomowej w Turcji

Rzeczpospolita

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Rosatom rozważa wycofanie się z budowy elektrowni jądrowej Bielenije w Bułgarii, jeżeli bułgarski rząd będzie dalej odkładać decyzję o jej dokończeniu.  (CIRE)

Rosatom planuje, że w 2011 roku zdobędzie więcej zamówień z zagranicy na sumę około 30 mld USD. – Obecnie mamy zamówienia z zagranicy na 20 mld USD – poinformował Kirienko. Pod koniec 2010 roku Rosatom podpisał 11 kontraktów z dziewięcioma amerykańskimi firmami energetycznymi na sumę ok. 5 mld USD. ( WNP)
 

Idea projektu elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim jest taka, że siłownia ma dostarczać energię elektryczną do centralnej, wschodniej i północnej Europy – powiedział PAP szef marketingu koncernu Rostom Aleksiej Kalinin.

"Wierzymy, że jest to absolutnie wykonalne i wraz z naszymi partnerami dostarczymy wszystkich niezbędnych połączeń sieciowych w tych kierunkach, gdzie jest popyt na energię. Musimy znaleźć partnerów i wspólnie zdecydować czy te połączenia są wykonalne i opłacalne" – mówił w rozmowie z PAP Kalinin. Zaznaczył, że państwa bałtyckie również są brane pod uwagę jako rynki sprzedaży, ponieważ występuje tam niedostatek energii.

Forsal

Podsumowanie

 

Nowy dostawca usług dla polskiej elektrowni jądrowej może wprowadzić zamieszanie i marketing na elektrownie jądrowe stał się polityczny i bardzo agresywny.

Kejow