Bez kategorii
Like

Rok w PE – podsumowanie mojej działalności. Cz. I

17/07/2012
336 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Podsumowanie działalności w Parlamencie Europejskim od września 2011 do lipca 2012

0


Podsumowując działalność parlamentarną zawsze posługuję się konkretnymi liczbami oddającymi jej wartość. Nie uważam, aby statystyki były najlepszym narzędziem oceniania aktywności politycznej, ale dają pewien obraz naszej pracy w PE. Oto zatem podsumowanie, którego dokonuję co roku po to, by wyborcy mogli ocenić moją działalność. Jutro zaprezentowane zostanie podsumowanie mojej działalności w kraju przez ostatni rok. Zachęcam do wnikliwej analizy i sprawiedliwej oceny. Wpis dzisiejszy i jutrzejszy dedykuję tym wszystkim, który znają mnie tylko z mojej aktywności blogowej i twittowej, oraz załamują ręce nad tym, że nie zajmuję się pracą w PE. Oczekuję ożywionej dyskusji i wnikliwych komentarzy. Jestem pewien, że tak się stanie, bowiem zawsze blogowicze i komentatorzy mają tyle do powiedzenia na temat najmniejszego mojego twitta czy wpisu o obiedzie, że na pewno rozgorzeje pod tym blogiem ożywiona i merytoryczna dyskusja nad jego treścią. Tak przecież traktują samych siebie – jako ważny głos w debacie publicznej. Tak przecież również sądzą o sobie dziennikarze – jako o sprawiedliwych sędziów i obiektywnych komentatorów rzeczywistości publicznej.

 
Od września 2011 roku czterdzieści siedem razy zabrałem głos podczas posiedzeń sesji plenarnych, byłem współsygnatariuszem dwudziestu czterech rezolucji, autorem dwóch opinii, a także wystosowałem czterdzieści dziewięć interpelacji poselskich. Powyższe narzędzia wykorzystałem przede wszystkim aby zwrócić uwagę na problem łamania praw człowieka w różnych częściach świata, w tym praw politycznych, prawa do wolności słowa, prawa do zgromadzeń, prawa do niezawisłego sądu oraz prawa do nietykalności cielesnej.
 
 
Link do interpelacji:http://www.europarl.europa.eu/sidesSearch/search.do?type=QP&language=PL&term=7&author=96800
Link do rezolucji:http://www.europarl.europa.eu/sidesSearch/search.do?type=MOTION&language=PL&term=7&author=96800
link do wystąpień na sesji plenarej:http://www.europarl.europa.eu/sidesSearch/search.do?type=CRE&language=PL&term=7&author=96800
Link do opinii:http://www.europarl.europa.eu/sidesSearch/search.do?type=COMPARL&subType=OPCF&language=PL&term=7&author=96800
 
 
 
Szczególną uwagę w mojej pracy poświęcam sprawom Europy Wschodniej, zwłaszcza Rosji i Białorusi, z racji mojej przynależności do Delegacji do Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja i UE – Białoruś oraz Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST.
 
Największa część mojej aktywności skupia się na obronie praw człowieka na obszarze postsowieckim. W tym kontekście we wrześniu nominowałem Dzmitrija Bandarenkę, białoruskiego opozycjonistę, do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.Nagroda tajest przyznawana osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniem. Mimo, iż Bandarenka był drugi (zwyciężyli przedstawiciele tzw. "arabskiej wiosny"), wierzę, że działania takie jak to, zwróciły szczególną uwagę opinii międzynarodowej na sprawy białoruskich więźniów politycznych, a w konsekwencji doprowadziły do uwolnienia Bandarenki.
7 grudnia zorganizowałem Human Rights Focus – pokaz filmów o prawach człowieka oraz wystawę zdjęć Aleksieja Dubinina, której bohaterami byli działacze białoruskiej opozycji demokratycznej. Wystawę tworzyły zdjęcia listów pisanych przez białoruskich więźniów politycznych do swoich ordzin.
 
W sprawie łamania praw człowieka na Białorusi, w Rosji, w Kazachstanie i innych częściach świata interweniowałem u Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącego Komisji Europejskiej i Wysokiej Przedstawiciel do spraw Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Do tej pory byłem głównym posłem negocjującym z ramienia ECR projekty rezolucji dotyczących Białorusi.
 
Moje wysiłki w kwestiach białoruskich zostały docenione 16 grudnia, kiedy odebrałem nagrodę przyznaną przez białoruskie ośrodki z Polski, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Litwy. Nagroda „In The Name of Solidarity Awards” została przyznana po raz pierwszy dziesięciu członkom społeczności międzynarodowej, którzy wspomagają Białorusinów w walce o wolność  i demokrację w swoim kraju. Inni nagrodzeni "In the name of Solidarity Award": Marieluise Beck – Członek Bundestagu, Dr. Pavol Demeš – Transatlantycka Wspólnota Niemieckiej Fundacji Marshalla, David Kramer Prezes Domu Wolności (USA), aktor Jude Law, Dmitry Muratov Wydawca “Nowej Gazety” (Rosja), Christopher H. Smith Członek Kongresu – założyciel Białoruskiej Demokracji oraz Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez Senat (USA), aktor Kevin Spacey, Sir Tom Stoppard Dramaturg i reżyser (Wielka Brytania), Emanuelis Zingeris Wiceprezes Parlamentarnej Komisji Rady Europy, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Litewskim Parlamencie (Litwa).  
 
8 listopada Garri Kasparov, rosyjski opozycjonista i arcymistrz szachowy, przyjechał do Parlamentu Europejskiego na moje zaproszenie oraz grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Garri Kasparov wziął udział w szeregu spotkań z eurodeputowanymi oraz z szeroką publicznością zgromadzoną na spotkaniu otwartym, gdzie wymieniano poglądy na temat sytuacji politycznej w Rosji i nadchodzących wyborów prezydenckich. Kontynuacją tego spotkania było zorganizowane 6 grudnia wraz z poseł Kristiiną Ojuland wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim na temat wyborów parlamentarnych w Rosji. Spotkanie z przedstawicielami rosyjskiej opozycji, wśród których były tak znane osoby jak Garri Kasparow, Denis Bilunov, Evgenia Chirikova, Oleg Kozlovsky czy Nikolai Nikolaev cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
6 czerwca przedstawiłem sytuację w dziedzinie wolności mediów w Federacji Rosyjskiej i na terenie Partnerstwa Wschodniego na międzynarodowym seminarium poświęconym tej tematyce.
Począwszy od połowy kadencji jestem koordynatorem z ramienia ECR w Komisji Kultury i Edukacji. W ciągu minionego roku napisałem dwie opinie. Pierwszą w sprawie przeglądu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, drugą dotyczącą standardów dla wolności mediów w Unii Europejskiej.
W połowie kadencji zostałem zastępcą członka w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Od września ubiegłego roku, jako poseł cień pracowałem nad czternastoma aktami legislacyjnymi w moich obu komisjach. 
Ciekawym wydarzeniem zorganizowanym przeze mnie w Parlamencie Europejskim była konferencja o barierach w handlu z Azją, którą odbywa się przy współpracy Instytutu Globalizacji w marcu.
0

Marek Migalski

283 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758