Globalnie i Lokalnie
Like

Rok 2017 rokiem UPA na Wołyniu

19/04/2017
594 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Rok 2017 rokiem UPA na Wołyniu

Warszawa i Kijów deklaratywnie wymieniają frazesy o współpracy i partnerstwie. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Samorządy naszego wschodniego sąsiada ustanowiły 2017 rokiem UPA. W akcie niebywałej bezczelności taką uchwałę podjęła również Obwodowa Rada Wołyńska, zarządzająca regionem, gdzie z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło w 1943 roku 120 tys. Polaków.

0


 

Uchwała w Obwodowej Radzie Wołyńskiej przeszła miażdżącą większością głosów – „za” głosowało 46 z 53 lokalnych deputowanych.

Kolejny był Lwów. Przewodniczący Lwowskiej rady Obwodowej Ołech Syniutka ma stanąć na czele utworzonego Komitetu Organizacyjnego. W zachodnich regionach Ukrainy takie inicjatywy mają na celu odnowienie pomników UPA, organizacja wystaw, seminariów i spotkań dotyczących ”chwały bojowej” UPA, a także wdrożenie socjalnych ulg dla weteranów oddziałów nacjonalistycznych morderców.

Gloryfikacja UPA ma szansę osiągnąć oficjalny status państwowy. W ukraińskim parlamencie złożono dwa projekty uchwał, mających na celu godne upamiętnienie 75 rocznicy powstania formacji. Złożyli je deputowani z „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko i z frakcji Front Ludowy. Parlamentarzyści przewidują, że w całym kraju odbędą się specjalne uroczystości ku czci UPA, a także przedsięwzięcia mające na celu zainteresowanie młodego pokolenia „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”. Można domniemywać, że „prawda” ta nie będzie obejmować historii Rzezi Wołyńskiej.

To kolejna decyzja oficjalnego Kijowa, która podważa zapewnienia większości polskiej klasy politycznej, przekonującej, że na Ukrainie nie ma problemu nacjonalizmu i gloryfikacji ludobójstwa na Kresach.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816