Bez kategorii
Like

Rodzina czeka na pomoc.

31/10/2012
1636 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Rodzina czeka na pomoc.

Bulwersująca sprawa.

7-letnia dziewczynka mająca polskie obywatelstwo została przez Jugendamt odebrana w Hamburgu matce, która nie chciała rozstać się ze swoim partnerem.

0


W Niemczech był to już drugi przypadek w krótkim czasie dotyczącymieszkańców Bytomia i powiatu tarnogórskiego.

W obu przypadkach Polakom pracującym za Odrą pomógł mieszkający tam od ponad 20 lat Wojciech Pomorski, który założył Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczechwww.dyskryminacja.de . Trafiła do niego między innymi 29-latka, matka 7-letniej dziewczynki. Kobieta wraz z przyjacielem mieszkała i pracowała od 2 lat w Niemczech. Oboje dorośli mieli zajęcie, jednak dochodziło pomiędzy nimi do niesnasek zakończonych w jednym przypadku interwencją policji oraz czasowym rozstaniem pary. Urzędnikom nie spodobał się przyjaciel 29-latki. Oficjalnie pretekstem odebrania dziecka było zasłabniecie matki, w chwili, kiedy była w domu tylko z córką.
– To wystarczyło, aby sprawą dziecka zainteresowali się przedstawiciele Jugendamtu. Kiedy nasza podopieczna pogodziła się z partnerem, została wezwana do niemieckiego urzędu, gdzie zażądano, by dorośli się rozstali. Wobec odmowy kobieta otrzymała kolejne wezwanie, na które stawiła się z córką. Mimo bardzo słabej znajomości języka niemieckiego kazano jej podpisać jakiś dokument, a dziecko zostało od razu zabrane do ośrodka opiekuńczego – relacjonuje prezes Wojciech Pomorski.
2 października Polka zgłosiła się do jego Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech błagając o pomoc. Pracownicy ośrodka działali szybko, bowiem w sprawie dziewczynki nie było żadnego sądowego wyroku. Dzięki temu kobieta mogła spotkać się z dzieckiem, jednak z relacji Wojciecha Pomorskiego wynika, że nie mieli pełnej swobody poruszania się. Ostatecznie w czwartek 4 października Pomorski udał się do Jugendamtu.
– Rozmowa była bardzo trudna i musiałem użyć wielu argumentów. Ostatecznie odebraliśmy dziewczynkę i już w sobotę 6 października matkę i córkę zawiozłem do Polski – mówi Wojciech Pomorski.
Kilka dni temu skontaktowało się z nami małżeństwo Wioletta Rubiś – Grychtoł i Dariusz Grychtoł, którym w minionym roku sąd niemiecki zamierzał odebrać dwóch synów. Również i im pomógł Wojciech Pomorski. Para mająca problemy finansowe osiadła w Bytomiu w wynajętym mieszkaniu i prosi władze gminy o pomoc w osiedleniu się. Dotychczas na przeszkodzie stało zameldowanie małżonków w okresie sprzed pobytu w Niemczech. Pani Wioletta pochodzi spod Lublińca, natomiast jej mąż z Knurowa:- Chcemy osiąść Bytomiu i tutaj pracować. Mamy nadzieję nareszcie stać się normalną rodziną. Obecnie z powodu naszej sytuacji mieszkaniowej i finansowej synowie przebywają w ośrodku opiekuńczym w Katowicach. Nie wiemy, jak długo zostaniemy w mieszkaniu z uwagi na skomplikowaną sytuację z wynajmem. Liczymy, że nowe władze nam pomogą, chociażby z uwagi na dzieci, które bardzo za nami tęsknią i pragną prawdziwego domu – mówi Dariusz Grychtoł.
Na razie sprawy utknęły w martwym punkcie. W sierpniu Grychtołowie spotkali się z ówczesną komisarz Bytomia Haliną Biedą, a także z przedstawicielem MOPR i niczego nie wskórali. Teraz liczą, że po otrzymaniu tymczasowego zameldowania ich sprawa ruszy z miejsca.
Za: ŻYCIE BYTOMSKIE, autor artykułu redaktor JACEK SONCZOWSKI
0

Wojciech Pomorski http://www.dyskryminacja.de

Wojciech Leszek Pomorski: Polak, pochodzący z Kaszub. Urodzony w Bytowie (woj. pomorskie). Nauczyciel, magister germanistyki Uniwersytetu Śląskiego, politolog. Ojciec dwóch germanizowanych od ponad 11 lat córek - Justyny Marii i Iwony-Polonii Pomorskich. Rodzina była prześladowana przez władze komunistyczne. Wojciech Leszek Pomorski od stanu wojennego do emigracji aktywny działacz podziemia „Solidarności”, szykanowany przez komunistyczne władze. Od lipca 1989r.- na emigracji w Niemczech. Aktywnie działa i angażuje się w życie Polonii w Niemczech. Rodzice - rdzenni Kaszubi - są nauczycielami. Ojciec - Wacław Pomorski, polityk, znany poeta, wszechstronny artysta i malarz, był działaczem „Solidarności”. Został aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Odznaczony w 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wojciech Pomorski: Założyciel polskojęzycznych grup w niemieckich przedszkolach. Prezes i założyciel: „Związku Polaków w Niemczech Rodło Oddział II w Hamburgu”, „Nowego Związku Polaków w Niemczech - 2000 t.z.” oraz „Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z.”. Źródło: http://niedziela.pl/artykul/107478/nd/Dziecko-ma-byc-niemieckie-i-juz Prezes Zarządu "Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z." Strony: www.dyskryminacja.de Facebook: https://www.facebook.com/wpomorski oraz: www.facebook.com/dyskryminacja?ref=hl

25 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758