Bez kategorii
Like

ROCZNICA POWSTANIA POROZUMIENIA CENTRUM

14/05/2011
311 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Manifestacja Porozumienia Centrum pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach 3.05.1993 r.

0


            12.05 br. minęła kolejna rocznica powstania Porozumienia Centrum – pierwszej partii politycznej Jarosława Kaczyńskiego. Było to 9 lat mojego życia i najważniejsze doświadczenie w działalności politycznej. Warto przypomnieć deklarację założycielską PC z 12 maja 1990 r. 

„Pogłębia się bierność i apatia społeczeństwa, ujawniająca się w wielu regionach kraju w obliczu wyborów do samorządu. Sytuacja polityczna i społeczna w Polsce zbliża się do punktu zwrotnego. Albo nastąpi przyspieszenie zmian ustrojowych prowadzących do demokracji i pełnej niepodległości oraz radykalnych przekształceń własności w gospodarce, albo utrwali się obecny układ polityczny konserwujący spadek po komuniźmie, marnując szanse stworzone przez wieloletnią walkę społeczeństwa skupionego wokół idei ruchu Solidarności, o wolność i niepodległość.
Kompromis „okrągłego stołu” jest już dzisiaj zdezaktualizowany. Coraz trudniejsza staje się praca Sejmu, uwikłanego w grę partykularnych interesów. Postkomunistyczna nomenklatura hamuje procesy racjonalizacji gospodarki. Rozwiązania instytucjonalne są połowiczne. W tej sytuacji wysiłki cieszącego się społecznym poparciem rządu Tadeusza Mazowieckiego nie mogą być w pełni efektywne.
Tak dalej być nie może. Jesteśmy za zdecydowanym przyspieszeniem zmian ustrojowych.
Koniunktura międzynarodowa stwarza nam w tej chwili wielkie możliwości. Muszą być one wykorzystane w całej pełni.
My, sygnatariusze niniejszej Deklaracji, działacze Komitetów Obywatelskich i ugrupowań politycznych wywodzimy się z różnych środowisk i orientacji, ale łączy nas związek z „Solidarnością” i jej etosem działania, odwoływanie się do wartości etyki chrześcijańskiej oraz przeświadczenie i konieczności stworzenia w Polsce silnego politycznego centrum jako czynnika równowagi i politycznej innowacji.
Opowiadamy się za:
        przyspieszeniem wolnych wyborów parlamentarnych
Nową konstytucję powinien uchwalić nowy parlament wyłoniony najpóźniej wiosną przyszłego roku w toku wolnych i demokratycznych wyborów, parlament reprezentujący rzeczywisty układ sił politycznych w kraju.
     Opowiadamy się za:
        przyspieszeniem wyborów prezydenckich
      Uważamy, że Polsce potrzebny jest prezydent będący faktycznym współtwórcą przemian. Jego osoba powinna stanowić wiarygodną gwarancję zdecydowanego przeprowadzenia demokratycznych reform ustrojowych. Uważamy, że taką gwarancję dałaby kandudatura Lecha Wałęsy – jednoczącego społeczeństwo w walce o wolność i solidarność.
           Opowiadamy się za:
        zasadniczą przebudową gospodarki na drodze szybkich przekształceń własnościowych i rozbicia istniejących monopoli
      Uważamy, że muszą być wprowadzone mechanizmy zapewniające rozwój przedsiębiorstw, przedsiębiorczości i kapitału. Proces prywatyzacji powinien prowadzić do upowszechnienia własności.
Opowiadamy się za:
        przyspieszeniem procesu tworzenia rzeczywistego pluralizmu politycznego
       Uważamy, że powstanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego zależy od stworzenia gwarancji dla pluralizmu. Ważną rolę w jego kształtowaniu powinny odegrać Komitety Obywatelskie stanowiące część szerokiego i zróżnicowanego ruchu Solidarności oraz partie i ugrupowania polityczne. Godziłoby to w podstawowy sens przemian ustrojowych, gdyby Komitety stały się narzędziem jednej orientacji politycznej. Wypracowując własne stanowiska i w nieskrępowany sposób optując za rożnymi orientacjami Komitety Obywatelskie powinny sprzyjać odbudowie wielopartyjnego systemu politycznego.
I wreszcie opowiadamy się za:
        rozpoczęciem otwartej publicznej debaty nad kierunkami zadań konstytucyjnych
      Uważamy, że polityka jest przede wszystkim sprawą publiczną, nie gabinetową. Właściwym miejscem dojrzewania nowych idei i nowych rozwiązań ustrojowych jest opinia publiczna.
Porozumienie Centrum będzie zdecydowanie przeciwdziałać utrwalaniu się w polityce polskiej partykularyzmów i monopolizacji władzy. Porozumienie jest otwarte dla wszystkich ludzi i demokratycznych sił politycznych chcących współtworzyć polityczną formację centrową. Jednocześnie wyrażamy wolę współdziałania ze wszystkimi, którzy pragną przyspieszenia konsekwentnie demokratycznych przemian ustrojowych w Polsce.”
             
            Wśród założycieli PC poza osobami obecnymi dzisiaj w PiS było m.in. środowisko Kongresu Liberalno-Demokratycznego, solidarnościowi ludowcy z Gabrielem Janowskim na czele oraz wiele osób wywodzących się z „Solidarności”.
            Obecnie w regionie wśród najważniejszych postaci znaczących kiedyś w PC a obecnych w PiS warto wymienić posłów Ewę Malik i Waldemara Andzela, przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Sejmiku Śląskim Czesława Sobierajskiego (1992-1999 przewodniczącego PC w województwie katowickim a od 1999 w śląskim). Ja w PC byłem wiceprzewodniczącym koła PC w Katowicach (1992-1999), skarbnikiem Zarządu Wojewódzkiego i rzecznikiem prasowym (1992-1999).
0

ZaPiS

Blog o polityce, slasku i Katowicach

13 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758