POLSKA
Like

Reprymenda KRRiT dla TVN24

03/04/2017
684 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Reprymenda KRRiT dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po wnikliwej analizie dostarczonej dokumentacji, podjęła uchwałę, nakazującą spółce TVN SA zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów w audycji pt. „(Nie)czyste teorie”, wyemitowanej w cyklu „Czarno na białym” w TVN24.

0Jak przypomina portal WirtualneMedia.pl, reportaż Piotra Świerczka „(Nie)czyste teorie” został wyemitowany w „Czarno na białym” 11 października ubiegłego roku. W materiale skrytykowano prace parlamentarnego zespołu zajmującego się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej.

W „Czarno na białym” o poważnych teoriach, w których roi się od prostych matematycznych błędów. Teoriach, które nawzajem się wykluczają. Teoriach, w których – jak sugerują sami autorzy – lepiej pewnych kwestii nie drążyć. To ostatnie wynika z ciekawej wymiany korespondencji między ekspertami Macierewicza, ale nie tylko – brzmiała zapowiedź reportażu.

W grudniu 2016 roku pełnomocnik prof. Wiesława Biniendy – Maria Szonert-Binienda – skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę ws. materiału.

KKRiT w podjętej pod koniec marca uchwale uznała, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego, mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”.

KRRiT uznała również wyjaśnienia nadawcy za niewystarczające i upoważniła przewodniczącego do wydania decyzji nakazowej w tej sprawie.

Autorstwo: plk
Na podstawie: WirtualneMedia.pl, KRRiT.gov.pl
Źródło: Niezalezna.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816