Nowe Technologie i Medycyna
Like

Rekord teleportacji w światłowodzie

26/09/2015
529 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Rekord teleportacji w światłowodzie

Naukowcy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) teleportowali kwantową informację za pomocą światłowodu na odległość ponad 100 kilometrów. Tym samym aż czterokrotnie wydłużyli odległość, na jaką udało się wysłać takie dane.

0


Podczas obecnego eksperymentu grupa pracująca pod kierunkiem Hirokiego Takesue z NTT Corp. dokonała teleportacji informacji zapisanej w jednym fotonie do innego fotonu przez nawinięty na szpulę światłowód. Eksperyment był możliwy dzięki niezwykle czułym detektorom opracowanym w NIST. „Tylko około 1 procenta fotonów jest w stanie przebyć całe 100 kilometrów światłowodem. Nigdy byśmy nie przeprowadzili tego eksperymentu, gdyby nie nasze czujniki, które są w stanie zmierzyć niezwykle słaby sygnał” – stwierdził Marty Stevens z NIST.

Dotychczas podczas eksperymentów z przesyłaniem kwantowych informacji za pomocą światłowodów tracono znacznie więcej danych. Najnowszy eksperyment daje nadzieję, że uda się skonstruować kwantowy wzmacniak, który co jakiś czas będzie dalej przesyłał dane, zwiększając w ten sposób odległość, jaką mogą pokonać. W przyszłości zaś mógłby powstać „kwantowy internet”. Dotychczas sądzono, że kwantowe wzmacniaki musiałyby bazować na atomach czy innych cząsteczkach materii, a nie na świetle. Zbudowanie takich urządzeń jest zaś znacznie trudniejsze i spowolniłyby one transmisję. Nowe fotodetektory korzystają z nadprzewodzących nanowłókien z krzemku molibdenu. Są one w stanie zarejestrować ponad 80% fotonów, sprawdzając jednocześnie w ciągu 1 nanosekundy, czy są takie same czy inne. Jako, że eksperymentatorzy skupili się tylko na pewnej ograniczonej kombinacji stanów kwantowych, teleportacja może być efektywna tylko w przypadku 25% całości transmisji. Dzięki wydajnym detektorom udało się osiągnąć średnią wydajność rzędu 83% wspomnianego maksimum.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758