Bez kategorii
Like

Rekonstrukcje korzeni

02/05/2011
417 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

„Nie podcinajcie korzeni z których wyrośliście” Jan Paweł II

0


Zbliża się sezon rekonstrukcji bitew i potyczek. Jedne wielkie i z rozmachem jak np. Grunwald,  inne bardziej lokalne przywołujące zdarzenia ważne w mniejszych społecznościach, np. rekonstrukcja Wrzesnia w Gończycach. 

Wszystkie rekonstrukcje zdarzeń dawnych i stosunkowo współczesnych wnoszą bardzo, ale to bardzo ważną rzecz w nasze życie. Odbudowywują korzenie państwowości. Skupiając wokół zdarzeń mniejszą czy większą ilość ludzi, wciągając ich w Historię odtwarzają to, co od dawna próbowano podciąć – nasze korzenie. Odbudowywują pojęcie dumy narodowej i patriotyzmu.

Naród, obywatelstwo by trwało musi mieć wspólny punkt zaczepienia. Coś co razem przeżywa i czuje. Słowa nie muszą być wypowiadane, może nawet zbyt duża ilośc słów szkodzi. To sztuka noszenia w sercu wartości które łączą. Bez względu na to czy to rycerze Jagiełły, wiarusy Napoleona, podchorążowie szturmujący Arsenał, I Kadrowa, Żołnierze Września, partyzanci i Żołnierze Wyklęci czy tłum bity przez ZOMOwców … wszyscy oni – jak i ich przeciwnicy, którzy przecież też muszą istnieć – zdarzenie po zdarzeniu, data po dacie odbudowywują nasze korzenie. Korzenie, które podcinano, które były wyrywane przez różne zawieruchy dziejowe.

Ważne jest to szczególnie dla młodzieży, gdy system i program nauczania pozostawia wiele do życzenia i jest chyba najgorszy od czasów zaborów. W kraju, w którym "jestem europejczykiem" ma zastąpić "jestem Polakiem". Nasza – rodziców – w tym rola, by nauczyć, że jedno określenie nie może zastąpić drugiego. Przeciwnie. Oba są spójne i w naszej historii zawsze się uzupełniały. 1000 lat naszej państwowości, to w znakomitej większości powód do dumy. Rekontrukcje pomagają odbudować lata które – nie z naszej winy – straciliśmy bezpowrotnie. 

Na szczęscie wraca moda (jeżeli to dobre określenie) na patriotyzm. Wraca świadomość, że Biało – Czerwona to nie archaizm kojarzony z szabelką i koniem. Wraca świadomość, że Biało – Czerwona to jeden ze świętych symboli, bardzo ważnych tu i teraz. Wraca świadomość, że danina życia złożona przez naszych przodków miała sens. Wraca świadomość, że są chwile, że trzeba wybrać wartości trudne i wymagające. I jak powiedział Jan Paweł II – że trzeba wymagać od siebie, choćby inni nie wymagali.

Dziękuję rekonstruktorom za chwilę refleksji, za przywołanie Wartości, za odbudowę korzeni Państwa.

0

SZUKAM

wszystko co warte poruszenia

74 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758