Bez kategorii
Like

Raport UE o biopaliwach a użytkowanie gruntów ILUC – STOP

31/01/2012
502 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Zgodnie z dyrektywą RED, do roku 2020 wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do zaspokajania 10% energii w transporcie drogowym ze źródeł odnawialnych, w tym ze spalania biopaliw. .

0


Emisja gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy, sojowy i rzepakowy są wyższe niż dla paliw kopalnych,

 
Skutki pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów (ILUC) liczone są według danych poufnych danych które wyciekły z UE EurActiv.
 
W swoim ostatnim przeglądzie dyrektywy UE w sprawie jakości paliwa, UE proponuje domyślną wartość  emisji CO2 czyli 107g na megadżul paliwa (CO2/MJ) dla ropy z piasków roponośnych (łupki naftowe), a w porównaniu do CO2/MJ 87.5g ropy naftowej, co świadczy o większej szkodliwości w środowisku naturalnym, że jej przyczyny produkcji.

Jednak dla "drugiej generacji paliw" zaawansowane biopaliwa przewyższają emisję CO2 w odniesieniu do  paliw kopalnych w nowych danych UE, są przypisane  wartości ( z dziwną proporcją pomiędzy odnawialne – kopalne paliwa);

 
Dane  ILUC- z włączeniem wartości CO2/MJ biopaliw w następujący sposób:

Olek palmowy  – 105g
Olek sojowy – 103g
Olej rzepakowy  – 95g
Olej słonecznikowy – 86g
Olej palmowy z wychwytem metanu – 83g
Z pszenicy (paliwo technologiczne nieokreślone) – 64g
Pszenica (jako paliwo naturalny proces gazowe wykorzystywane w CHP) – 47g
Kukurydza (kukurydza) – 43g
Cukier trzcinowy – 36g
Burak cukrowy – 34g
Pszenicy (słoma jako paliwo technologiczne w elektrociepłowni) – 35g

 
Link
http://www.euractiv.com/climate-environment/biodiesels-pollute-crude-oil-leaked-data-show-news-510437
 
 
Alternatywa paliw odnawialnych do paliw kopalnych w UE  jest nadal otwarta
 
Interesująca wypowiedź
 
Raffaello Garofalo, Sekretarz Generalny Europejskiej Rady Biodiesela,  powiedział że nałożenie standardów ILUC dla biopaliw w Europie jest oczywistym ryzykiem sprzyjania dla tanich importowanych biopaliw, z krajów które mają niższe standardy ochrony środowiska.

"Jednym z paradoksalnych aspektów hipotetyczny ILUC dla określania  kar prawnych przeciwko produkcji biodiesla w UE będzie, że importowany biodiesel z oleju palmowego (nie produkowane w Europie, ale w krajach były wylesiania istnieje) staną się prawdopodobnie najłatwiejszym i najtańszym źródłem do produkcji biodiesla”

 
Link
http://www.euractiv.com/climate-environment/top-scientists-condemn-eu-land-use-values-biofuels-news-508190
 
 
Co to jest ILUC
 
Koncepcją znaną jako pośrednia zmiana użytkowania ziemi (indirect land use change – ILUC). Mówi ona o tym, że jeśli określona ilość żywności zostanie wykorzystana do produkcji biopaliw, to ktoś inny gdzieś indziej zazna głodu, o ile nie zostanie wytworzona taka sama brakująca ilość plonów.

"Wprowadzenie czynników dotyczących żywności jako surowca paliwowego wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla uporania się z ILUC. Jednak nauka nadal nie jest w stanie jednoznacznie rozstrzygnąć wątpliwości, jakie istnieją w odniesieniu do dokładnego poziomu takich czynników"

 
W 2012 roku 9 organizacji z branży rolniczej oraz biopaliw w tym m. in. EBB, Coceral, DFA, Fedoil, Royal Dutch Shell podpisało się wspólnie pod listem do KE w którym wzywa do bardziej holistycznego podejścia w trakcie procesu decyzyjnego do kwestii wpływu użycia gleb na cele nie żywnościowe – ILUC – informuje FAMMU/FAPA.
 
STOP ZŁYM BIOPALIWOM
 
Raport przedstawiony przez niezależny Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP) stwierdza, że do roku 2020 stosowanie biopaliw w transporcie spowoduje emisję między 81% a 167% więcej gazów cieplarnianych niż paliwa kopalne. Pociągnie to za sobą również przekształcenie w nowe pola uprawne lasów, łąk i torfowisk zajmujących obszar dwukrotnie większy niż Belgia. Wyniki raportu zostały oparte na planach poszczególnych państw członkowskich UE dot. zwiększenia wykorzystania biopaliw. Zmiana w użytkowaniu gruntów na taką skalę przyczyni się do uwolnienia ogromnych ilości CO2, co stworzy większe zagrożenie dla klimatu niż produkcja tej samej ilości energii w oparciu o spalanie paliw kopalnych.
Zgodnie z dyrektywą RED, do roku 2020 wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do zaspokajania 10% energii w transporcie drogowym ze źródeł odnawialnych, w tym ze spalania biopaliw. Kiedy istniejące użytki rolne są zagospodarowywane pod uprawę roślin energetycznych, produkcja rolna na inne cele musi zostać przesunięta w inne miejsca, aby zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie na żywność. Takie przesunięcie odbywa się często kosztem lasów, użytków zielonych, torfowisk i innych ekosystemów magazynujących duże ilości węgla organicznego.
 
 
Kejow
 
PS. Jestem zwolennikiem stosowania biopaliw ale bez przesady głownie jako alternatywa dla bezpieczeństwa energetycznego państwa w okresie kryzysu.
0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758