Globalnie i Lokalnie
Like

Putin-najpotężnieszy na świecie, to w/g Forbes’a

31/10/2013
506 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Putin-najpotężnieszy na świecie, to w/g Forbes’a

Najpotężniejszą osoba na świecie uznany został W. Putin. Na miejscu drugim B.Obama. Forbes na miejscu 4 umieścił Papieża Franciszka. Kto chce poznać pierwszą dziesiątkę? Prezydent Barack Obama został zepchnięty z pozycji # 1 dorocznego rankingu najpotężniejszych ludzi świata.  Zastapił go Prezydent Rosji  Władimir Putin.

0


 

Putin,  w porownaniu z rokiem ubiegłym awansował o dwie pozycje. Na miejscu trzecim najpotężniejszych wylądował , awansując aż z dziewiątego  miejsca Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping . .

W czołowej dziesiatce za rok 2013 dominują politycy. Na miejscu piątym znalazla sie Kanclerz Niemiec Angela Merkel – najwyżej notowana kobieta współczesnego świata. Z pierwszej dziesiatki wypadłnatomiast Brytyjski Premier David Cameron – zajmuje dopiero 11 pozycję.

Dośc wysoko umiejscowiono bankierów. Ben Bernanke, szef Federal Reserve oraz Mario Draghi, prezydent  Europejskiego Banku  Centralnego- żajeli odpowiednio pozyje : No. 7 i  No. 9. Wyznaczona na nastepcę pana Bernanke  Viceszefowa FED , Janet Yellen ktora jest nowicjuszem na liście uplasowała się na miejscu 72. Przed nią było tylko osiem innych pań, co i tak jest najwyższą liczbą kobiet wyróżnionych do teraz. Była Sekretarz Stanu USA, Hillary Clinton nie zalapała sie w klasyfikacji, chociaż jej “emerytowany malzonek Bill jest # 43.

Jedynym biznesmanem w czołowej 10 jest  CEO firmy Wal-Mart,  Michael Duke, No10 w rankingu.

Kwalifikując do konkretnej pozycji w rankingu, Forbeszwracał m.inn. uwagę na to nad wielu ludźmi dana osoba sprawuje władzę. Dla przykładu Papież Franciszek uznany jako # 4,  jest duchowym liderem ponad miliarda Rzymskich Katolików. Oceniano też jakimi środkami finansowymi ten ktoś dysponuje, lub jak duży jest  dochód  narodowy w kraju którym zarządza. Ocenia się też w ilu sferach działania ma swoje wpływy i też czy aktywnie korzysta ze swoich możliwości.

40% osób na liście to miliarderzy, w tym najbogatszy człowiek Afryki, Nigeryjczyk- Aliko Dangote,  #64.

Bill Gates spadł o dwie pozycje i jest teraz # 6 a na miejscu # 8  jest król Arabii Saudyjskiej  Abdullah bin Abdul Aziz.

Oto ścisła światowa czołówka:

 • President Vladimir Putin (No. 1)
 • President Barack Obama (No. 2)
 • General Secretary, Communist Party of China Xi Jinping (No. 3)
 • Pope Francis (No.4)
 • German Chancellor Angela Merkel (No. 5).
 • Bill & Melinda Gates Foundation Co-chair Bill Gates (No. 6)
 • U.S. Federal Reserve Chairman Ben S. Bernanke (No. 7)
 • Saudi Arabia King Abdullah bin Abdul Aziz (No. 8)
 • European Central Bank President Mario Draghi (No. 9 )
 • Wal-Mart CEO Michael Duke (No. 10)
 • UK Prime Minister David Cameron (No. 11)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816