Bez kategorii
Like

Pszczeli sposób na poprawę pamięci.

02/08/2012
403 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Naukowcy z Arizona State University odkryli, że proces starzenia się u pszczół przypomina ten u ludzi, co więcej, posiadają one ten sam rodzaj białek w komórkach mózgowych.

0



Według wyników badań badaczy z Arizona State University, pszczoły mają ten sam rodzaj białek w komórkach mózgowych, co ludzie – substancja ta chroni między innymi przed rozwojem demencji. Efekty badań sugerują, że podobnie jak owady możemy poprawić funkcjonowanie naszego umysłu poprzez np. zmianę otoczenia.

Proces starzenia się u pszczół przypomina ten u ludzi. Po okresie wychowywania potomstwa, kiedy pszczoły wyruszają z gniazda po zaledwie dwóch tygodniach zmienia się struktura ich skrzydeł, tracą owłosienie, a co najistotniejsze ich mózg traci pewne funkcje – przede wszystkim ograniczone zostają zdolności do uczenia się nowych rzeczy – twierdzą badacze. Jednak naukowcy dowiedli, że kiedy starsze pszczoły przejęły obowiązki młodszych osobników funkcje ich pamięci znacznie się poprawiły.

Podczas eksperymentu badane starsze osobniki mogły ponownie opiekować się larwami i przejęły obowiązki młodszych owadów. Jak twierdzą naukowcy, znacznie poprawiła się ich zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Gro Amdam, który prowadził badania, informuje: Wiedzieliśmy już w poprzednich eksperymentach, że pszczoły, które przebywają w gnieździe i dbają o larwy zachowują się inaczej, niż te które je opuszczają. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w magazynie "Experimental Gerontology".

Naukowcy porównali mózgi pszczół uczestniczących w eksperymencie z podobnymi osobnikami, nie wykorzystywanymi w badaniach. Badacze odkryli zmiany w białku zwanym Prx6, które występuje również u ludzi i wiadomo, że chronią przed demencją – w tym chorobą Alzheimera. Ponieważ białka badane u ludzi, są takie same powinny w podobny sposób reagować na zmiany konkretnych doświadczeń społecznych- twierdzą badacze.

Pszczoły podobnie jak ludzie odczuwają stres, nie mogą również żyć w izolacji, ponieważ są istotami społecznymi. Może społeczne zmiany (np. zmiana otoczenia) podobnie jak w przypadków owadów sprawi, że nasz mózg będzie sprawniej funkcjonował.

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758