Artykuły redakcyjne
Like

Przeprosiny – a co z resztą?

10/03/2018
1791 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Przeprosiny – a co z resztą?

Skoro już prezydent Duda postanowił prosić o wybaczenie za Marzec’68, to spokojnie mógł też dodać słowo „wybaczamy”. Byłoby równie zasadne.

0


Patrząc na tę naszą Polskę dzisiejszych czasów, XXI wieku, myślę sobie, co za żal. Co za stratę ponosi dzisiejsza Rzeczpospolita, że wy wszyscy – ci, którzy wyjechali, ci, którzy być może umarli przez tamten 68 rok – że was dzisiaj z nami nie ma, że jesteście elitą inteligencji, ale w innych krajach […] Tym, którzy zostali wtedy wypędzeni, i rodzinom tych, którzy zginęli, chcę powiedzieć: proszę, wybaczcie. Wybaczcie Rzeczypospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce”.

http://www.rp.pl/Historia/180309417-Prezydent-Andrzej-Duda-przeprosil-za-konsekwencje-Marca-68.html

Ówczesna Polska nazywała się Polską Rzeczpospolitą Ludową i była sowieckim protektoratem. Tym samym zdecydowana większość Polaków wpływ na wydarzenia w 1968 r. miała dokładnie taki sam, jak urodzony 16 maja 1972 r. Pan Prezydent.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Duda

Dlatego też przeprosiny w imieniu „Rzeczypospolitej i Polaków” są kompletnie pozbawione sensu a pytanie jeszcze, czy aby nie podpadają pod dopiero co znowelizowaną ustawę o IPN.

A co z tymi, którym nie tylko w ’68 władza ludowa nie pozwalała opuścić „najweselszego baraku w obozie”, jak nazywano PRL? Tymi, których praca złożyła się na majątek narodowy, rozgrabiony w ramach tzw. transformacji ustrojowej? Kto ich przeprosi i w czyim imieniu?

Co ze stratami, jakie od kilkunastu lat ponosi współczesna Polska? Co z ponad milionem młodych, ambitnych i wykształconych ludzi, którzy emigrują w poszukiwaniu lepszego życia? A jeśli wracają, to po resztę rzeczy. Nie żal ich?

Gdy jakiś czas temu internauci w ramach projektu RespectUS przerobili utwór zespołu Lumpex’75 „Przepraszam”, podobnie jak wielu komentatorów sceptycznie podchodziłem do ich inicjatywy. W końcu nawet gdyby przetłumaczyć tekst na obce języki, to przy poziomie wiedzy o historii Polski poza jej granicami nikt i tak nie zrozumiałby gorzkiej ironii tekstu. Wygląda jednak na to, że i w kraju znajdą się adresaci.

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758