Globalnie i Lokalnie
Like

Przedwczesna kampania wyborcza za pieniądze podatnika?

27/09/2014
496 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Przedwczesna kampania wyborcza za pieniądze podatnika?

Kujawskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców twierdzi, że prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza rozpoczął kampanię wyborczą przed zarejestrowaniem się jako kandydat na prezydenta w wyborach samorządowych. Prezydent robi to za pomocą mediów opłacanych z budżetu miasta. Stowarzyszenie złożyło w tej sprawie wniosek do komisarza wyborczego o załamaniu kodeksu wyborczego:

0


 

Zwracamy się do Pana Andrzeja Siuchnińskiego, sędziego Sądu Najwyższego, Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy o podjęcie zdecydowanych kroków prawnych przeciwko Prezydentowi Miasta Inowrocławia w związku z prowadzeniem agitacji wyborczej przed zarejestrowaniem własnej osoby jako kandydata na prezydenta w wyborach samorządowych w listopadzie br. Swoim działaniem naruszył on art.105 § oraz art.109 § 1 i 2 Kodeksu Wyborczego (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy)
Agitacja wyborcza prowadzona jest w mediach kontrolowanych przez Prezydenta Miasta Inowrocławia, tj. miesięczniku „Nasze Miasto Inowrocław”, Telewizji Miejskiej oraz portalu internetowym Inianie.pl.
Dowód:
Strony 1 i 2 gazety „Nasze Miasto Inowrocław”

00 do 3obieg
Ponadto została wydana w sierpniu, w dużym nakładzie, ulotka zachęcająca do składania propozycji do budżetu miasta, a sygnowana nazwiskiem i imieniem obecnego prezydenta miasta. Wskazany materiał, podobnie jak artykuł w „Naszym Mieście Inowrocław” reklamuje przyszłego kandydata na prezydenta miasta.

Dowód:
Ulotka zachęcająca do składania wniosków budżetowych z podpisem prezydenta.

03 do 3obieg

Domagamy się wstrzymania wydawania w/w mediów w okresie przedwyborczym!
Media te służą tylko i wyłącznie propagowaniu działań rządzącej miastem koalicji Platformy Obywatelskiej oraz Porozumienia Samorządowego.
Media samorządowe, z uwagi na wysoki stopień upolitycznienia, nie umożliwiają nieskrępowanej wymiany poglądów i opinii oraz nie pozwalają wyrażać krytyki negatywnych zjawisk. Jest to tym bardziej niepokojące, że media te utrzymywane są ze środków publicznych, a zatem powinny odzwierciedlać różne poglądy, a nie tylko punkt widzenia aktualnie rządzącej koalicji PO i Porozumienia Samorządowego.
Działania władz miasta oraz jednostek podległych w zakresie wydawania mediów lokalnych, w naszej opinii, w sposób rażący naruszają art.6 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (D.U. 2013 poz. 594) zwaną dalej „u.s.g.” oraz art. 7 ust. 1 tego przepisu.

Za Zarząd KSPiH
Marek Słabiński

Inne zapisy autora:

0

Avatar
lub czasopisma

Jestem taksówkarzem ( w zawieszeniu :) ). Jestem członkiem Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Jestem dziennikarzem obywatelskim portalu 3obieg.pl. Należę do KUKIZ'15. Jestem asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego.

32 publikacje
20 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816