Bez kategorii
Like

Promocje w bankach – pomyśl zanim skorzystasz

19/05/2011
299 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Banki zachęcają do korzystania ze swoich usług rozdając laptopy, aparaty cyfrowe a nawet samochody. Expander zwraca jednak uwagę na to, że nagrody dzielą się na dwie grupy – gwarantowane i takie, których pewnych być nie możemy.

0


Aby się srogo nie zawieść przed skorzystanie z promocji warto sprawdzić jaką mamy szansę na otrzymanie wymarzonej nagrody.

 

Banki przygotowują promocje, w których można wygrać różnego rodzaju nagrody. Te najcenniejsze są oczywiście przyznawane z drodze losowania, więc szansa na wygraną jest niewielka. W części promocji są one gwarantowane, ale po spełnieniu pewnych warunków np. za otwarcie konta i wykonanie kilku płatności kartą. Expander zwraca jednak uwagę na to, że wartość takich gwarantowanych nagród zwykle nie jest jednak wysoka – rzadko przekracza 100 zł. Bank nie jest bowiem Świętym Mikołajem i jeśli coś daje to ma w tym konkretny cel, którym jest najczęściej przyciągnięcie nowych klientów lub sprzedaż dodatkowych usług. W rezultacie bardzo rzadko na prezent można liczyć tylko za to że np. od kilku lat mamy konto w danym banku.

 

Samochód, rowery, laptopy, kupony podarunkowe lub 100 zł

 

Poszukiwanie prezentów jakie można dostać w bankowych promocjach zacznijmy od ofert rachunków. Za otwarcie konta nagrody rozdają obecnie m. in. Volkswagen Bank direct oraz Getin Bank. W tym pierwszym kusząca jest zwłaszcza nagroda główna – samochód Volkswagen Scirocco. Pozostałe to rowery, laptopy, kupony podarunkowe a także 100 zł dla 100 osób. Co rzadkie te prezenty mogą wygrać nie tylko osoby, które zostaną klientami banku, ale także obecni klienci. Warunkiem udziału w promocji jest otwarcie lub posiadanie konta w Volkswagen Bank direct, wykonanie przynajmniej 3 przelewów przez Internet i przynajmniej 3 płatności kartą oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowo-promocyjnych. Wadą promocji jest to, że jest to loteria, czyli nie ma pewności wygrania czegokolwiek. Z drugiej jednak strony bank ten nie jest liderem pod względem liczby klientów, a więc szanse na wylosowania nagrody są stosunkowo wysokie.

 

Drukarka, nawigacja GPS, aparat cyfrowy, dysk USB lub 100 zł

 

Gwarantowane nagrody za otwarcie konta można dostać także od Getin Banku. Co ciekawe w tym banku funkcjonują obecnie aż dwie promocje. Jedna dotyczy „Konta skarbonkowego”, za otwarcie którego bank płaci 100 zł. Uczestnik promocji musi jednak zapewnić przez 12 miesięcy comiesięczne wpływy w kwocie przynajmniej 1000 zł miesięcznie oraz wykonać przynajmniej 3 transakcje kartą.

 

Druga promocja Getinu dotyczy „Konta swobodnego”. Za jego otwarcie uczestnik może sobie wybrać jedną z czterech nagród – nawigację samochodową, drukarkę, aparat cyfrowy lub dysk zewnętrzny USB. Dodatkowym warunkiem jest jednak przekazywania na to konto swojego wynagrodzenia przez 12 miesięcy. Comiesięczne wpływy nie mogą być mniejsze niż 1 000 zł. Dodatkową nagrodą jest zwolnienie z opłaty (10 zł miesięcznie) za korzystanie z konta otwieranego w ramach promocji. Tu warunkiem jest wykonywanie co miesiąc płatności kartą na kwotę przynajmniej 400 zł. Warunki jakie stawiają te promocje nie są trudne do spełnienia, więc promocja wydaje się bardzo korzystna. Wnioski o otwarcie rachunków należy jednak złożyć za pośrednictwem serwisu Getin online. Ponadto należy też uważać na to, aby nie zapomnieć wypełniać warunków w każdym miesiącu, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie zwrócić równowartość otrzymanej nagrody.

 

Weekend za granicą

 

Ciekawy konkurs przygotował również bank BNP Paribas. Mogą w nim brać udział wszyscy (z wyjątkiem pracowników banku), nawet osoby nie będące klientami banku. Nie jest również wymagane, aby uczestnik skorzystał z jakiegoś produktu. Nagrodą jest pięć dwuosobowych wycieczek do jednej z europejskich stolic. Aby wygrać należy odpowiedzieć na 3 pytania dotyczące tego banku oraz w ciekawy sposób opisać swoje „plany, którym bank BNP Paribas może dodać mocy”. Na wycieczkę pojadą te osoby, których opisy najbardziej spodobają się komisji konkursowej. Szansa na wygraną jest więc wysoka tylko jeśli ktoś potrafi dobrze pisać i ma ciekawy pomysł na konkursowy tekst.

 

Do 600 zł na przeprowadzkę

 

Gwarantowany prezent mogą także otrzymać osoby, które zamierzają zaciągnąć kredyt hipoteczny. Nagrodą w promocji organizowanej przez Euro Bank jest zwrot kosztów przeprowadzki do nowego mieszkania lub domu. Warunkiem otrzymania zwrotu jest skorzystanie z kredytu hipotecznego banku oraz przedstawienie faktury za usługę przeprowadzki. Kwota zwrotu nie może być jednak wyższa niż 600 zł. Promocja wydaje się atrakcyjna, ale pod warunkiem, że nie uda nam się znaleźć tańszej oferty kredytu. Należy bowiem pamiętać, że jeśli inny bank zaoferuje nam marżę niższą jedynie o 0,1 p.p. to łączna kwota odsetek spadnie o kilkanaście tysięcy złotych.

 

Nawet 800 zł za terminową spłatę kredytu gotówkowego

 

W Euro Banku funkcjonuje również inna promocja dotycząca kredytu gotówkowego. W tym przypadku nagrodą również jest zwrot kosztów, lecz nie przeprowadzki, a części odsetek od kredytu. W ciągu roku można od banku otrzymać nawet 800 zł. Tak wysoką premię dostaną jednak tylko osoby, które pożyczyły ponad 80 001 zł. Przy mniejszych kwotach premia będzie wynosiła np. 50 zł (kwota kredytu do 2000 zł) lub 100 zł (dla kwoty od 2000 zł do 5000 zł). Warunkiem otrzymania nagrody jest jednak terminowa spłata rat. Promocja jest więc atrakcyjna tylko dla tych klientów, którzy nie zapominają o tym kiedy mają spłacić ratę.

 

Im więcej lokat tym wyższe oprocentowanie

 

Banki nie są natomiast skore do dawania prezentów za otwarcie lokaty, chyba że jest to oferta lokaty powiązanej z produktem inwestycyjnym. Zdarzają się jednak wyjątki. Jednym z nich jest kolejna promocja Getin Banku. W tym przypadku nagrodą nie jest jednak gadżet, a wyższe odsetki. Promocja dotyczy 3-miesięcznej lokaty o nazwie „Lokata Wspólna”, której oprocentowanie będzie tym wyższe im więcej lokat zostanie założonych do 20 maja. Maksymalnie oprocentowanie może wynieść 5,63%, ale ponieważ posiada ona kapitalizację dzienną, to odsetki będą takie jak na tradycyjnej lokacie na 7%. Takie oprocentowanie będzie jednak obowiązywało tylko pod warunkiem, że liczba otwartych lokat będzie wyższa niż 100 000. Najniższe oprocentowanie wyniesie natomiast 5,23% (odpowiednik 6,5%) i będzie obowiązywało dla liczby otwartych lokat wynoszącej 10 000 lub mniej. Warto jednak zaznaczyć, że do 19 maja (rano) zostało już otwartych 18,6 tys. lokat, co daje oprocentowanie 5,31% (odpowiednik 6,6%). Dodatkowo istnieje spora szansa, że zostanie przekroczony próg 20 tys. lokat, a wtedy oprocentowanie wyniesie 5,39% (odpowiednik 6,7%).

 

Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758