Bez kategorii
Like

Prawybory.net – kiedy dostaniemy SWOT

15/09/2011
486 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Myślę jednak, że uda nam się uruchomić tę wialnię, która oddzieli ziarno od plewy: niekończące się deklaracje ideowe od rzetelnej programowej roboty.

0


 

według Wikipedii:

 

…SWOT – jedna z najpopularniejszych heurystycznych technik analitycznych, służąca do porządkowania informacji. Bywa stosowana we wszystkich obszarach planowania strategicznego jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy strategicznej. „

Technika analityczna SWOT polega na posegregowaniu posiadanych informacji o danej sprawie na cztery grupy (cztery kategorie czynników strategicznych):

  • S (Strengths) – mocne strony: wszystko to co stanowi atut, przewagę, zaletę analizowanego obiektu,

  • W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to co stanowi słabość, barierę, wadę analizowanego obiektu,

  • O (Opportunities) – szanse: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany,

  • T (Threats) – zagrożenia: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej. …

      Ponownie zarejestrowałem się na portalu prawybory.net http://www.prawybory.net/candidate/73,jozef-kamycki Sądziłem bowiem, że portalowi z ambicjami politycznymi przyda się ten „pierwszy etap analizy strategicznej”, którym powinna być lista postulatów legislacyjnych wynikających z jakiejś wspólnie ustalonej linii programowej. Napisałem więc małą broszurkę w której zebrałem w jedną całość moją argumentacje za zgłaszanymi postulatami, sporządziłem listę postulatów zaprosiłem do dyskusji. Jednak manewr z powieszeniem tej broszurki w miejscu przeznaczonym na CV nie powiódł się (plik .pdf długości 277 Kb). Myślałem, że przynajmniej to się uda i że innych kandydatów zachęcę do podobnego wysiłku umysłowego. Myślę jednak, że uda nam się uruchomić tę wialnię, która oddzieli ziarno od plewy: niekończące się deklaracje ideowe od rzetelnej programowej roboty.

      Słyszę zewsząd, że to nie ma sensu, że to niemożliwe, że trole, że prowokatorzy, że prześmiewcy, że najpierw trzeba by stanąć na „twardym gruncie” jakichś założeń. Jakoś to do mnie nie przemawia. Po to właśnie chcemy uruchomić te wialnię, aby niedorzeczności wiatr porwał a celne myśli pozostały na sicie.

      Przy założeniu, że drogą moderowania postulatów odrzucimy te, które nie spełniają wymogów postulatów legislacyjnych, troli, prześmiewców i prowokatorów będzie można trzymać na dystans już samą koniecznością opatrzenia swojego komentarza znacznikiem mocnej strony, słabej strony, szansy lub zagrożenia. Te komentarze odpowiednio wysortowane mogą być kopalnią wiedzy.

      Szanowni blogerzy. Oglądaliście wczorajszą debatę w TV?. Przedstawicielom partii pozaparlamentarnych wydawało się, że mają coś do powiedzenia. Jednak w starciu z „wygami” parlamentarnymi wypadli blado. Brak im było zaplecza analitycznego dla swoich postulatów. Tam gdzie argumenty są blade, tam pojawia się głos szybki i donośny. Tak najłatwiej przegrać nawet słuszną sprawę.

 

Tylko bazy analityczne dla postulatów zbudowane przy pomocy metody SWOT mogą nam dać pewność siebie.
 

Kiedy uruchomimy tę wialnię?

 

0

nikander

Bardziej pragmatyczne niz rewolucyjne mysla wojowanie.

289 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758