Bez kategorii
Like

Prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

23/07/2012
245 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Aż 2,5 mln osób w wieku 25-34 lata, czyli 41% obywateli należących do tej grupy wiekowej, nadal mieszka z rodzicami – wskazują dane Eurostatu – podają wirtualnemedia.pl.

0


Zgodnie z danymi Eurostatu, najgorsza sytuacja jest w biedniejszych krajach nowej Unii. Z rodzicami mieszka tam 40,8% osób w wieku 25 – 34 lat. Dla porównania w „piętnastce” jest to tylko 23,6%. W najlepszej sytuacji są osoby, które chcą usamodzielnić się w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Tam mniej niż 5% osób w wieku 25 – 34 lat mieszka z rodzicami. Rekord padł w najmniejszym z krajów nordyckich, gdzie z rodzicami mieszka zaledwie 8,6 tys. osób (1,3%) w badanej grupie wiekowej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w Danii mieszkanie z rodzicami jest podyktowane wyborem, a nie koniecznością.

Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce w Chorwacji. W kraju tym 65,4% osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dotyczy to aż 406 tys. osób. W tym wypadku tylko częściowo można tłumaczyć taki stan tradycją czy przyzwyczajeniami. W większej mierze jest to kwestia wysokiej ceny jaką trzeba zapłacić za usamodzielnienie się. Do krajów, w których ponad połowa osób dorosłych mieszka z rodzicami można zaliczyć też: Grecję, Słowację, Maltę i Bułgarię.

W Polsce z rodzicami mieszka aż 2570 tys. osób w wieku od 25 do 34 lat. Taka sytuacja mieszkaniowa dotyczy więc 40,7% osób w badanej grupie wiekowej. Nikłym pocieszeniem może być fakt, że wynik ten jest odrobinę lepszy niż średnia dla krajów nowej Unii. Trudna sytuacja ludzi młodych na rodzimym rynku nieruchomości jest też argumentem przemawiającym za tym, aby Państwo systemowo wspierało dążenia ludności do uzyskania dachu nad głową. Na rynku nie jest to łatwe. Zgodnie z szacunkami Home Broker singiel, który chciałby w dużym mieście wynająć kawalerkę musiałby na ten cel przeznaczyć prawie połowę dochodu. Jeszcze gorsza sytuacja może mieć miejsce w przypadku chęci zakupu nieruchomości. Biorąc pod uwagę statystyki GUS można dojść do wniosku, że przynajmniej 25% Polaków nie stać na zakup mieszkania.

Więcej:

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/41-mlodych-polakow-mieszka-z-rodzicami

Inne zapisy autora:

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758