Praca i Finanse
Like

Pracodawca może monitorować komunikację

23/01/2016
323 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Pracodawca może monitorować komunikację

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pracodawca może monitorować komunikację swoich pracowników. Wyrok został wydany w związku ze sprawą rumuńskiego inżyniera, który został zwolniony z pracy po tym, jak jego pracodawca zauważył, że w godzinach pracy wykorzystuje on Yahoo Messengera do prowadzenia prywatnych rozmów z narzeczoną i bratem. Regulamin firmy zabraniał korzystania z komunikatorów do celów prywatnych.

0


Sąd odrzucił argumentację inżyniera o naruszeniu przez pracodawcę prawa do poufności korespondencji prywatnej. Sędziowie stwierdzili, że „nie jest nieracjonalnym domniemanie, iż pracodawca będzie chciał zweryfikować, czy w godzinach pracy pracownik wykonuje swoje zawodowe obowiązki”. Pracodawca ma zaś prawo wglądu do komunikatora, gdyż powinien on zawierać dane związane z wykonywanymi obowiązkami.

Sędziowie Trybunału bronili też stanowiska rumuńskich sędziów, którzy zezwolili na wykorzystanie w sądzie transkryptów prywatnych rozmów, które prowadził inżynier. Był to dowód, że w czasie pracy wykorzystywał służbowy komputer do celów prywatnych – stwierdził Trybunał.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816